پيام وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي به مناسبت دوازدهم آذرماه، روز جهاني معلولان

تاریخ انتشار : 1395/09/12 11:23

به نام خدا
جامعه‌ای عادلانه است که بتواند برای همه شهروندانش فرصت‌های برابر فراهم کند و بالاخص برابری فرصت‌ها را پیش روی کسانی قرار دهد که به علل طبیعی و اجتماعی محدودیت‌هایی برای ایشان ایجاد شده است. معلولان همان گروهی هستند که طبیعت و جامعه توانمندی‌های ایشان را محدود کرده‌اند و شیوه برخورد جامعه با آن‌ها آزمون میزان تحقق عدالت و برخی از متعالی‌ترین ارزش‌های انسانی در هر جامعه‌ای است. معلولان براساس موازين الهي، اخلاق و ارزش‌های انساني حق دارند تا از حقوق فردي و اجتماعي برابر با ساير افراد بهره ‏مند شوند و جامعه‌ای اخلاقی‌تر و انسانی‌تر است که زمینه تحقق فرصت‌های برابر را برای معلولان فراهم می‌کند.  
دوازدهم آذرماه هر سال روز جهانی معلولان نام‌گذاری شده و فرصتی است تا مردم، اندیشمندان، سازمان‌ها و دستگاه‌‌های دولتی و غیردولتی در این اندیشه کنند که تا چه اندازه برای ساختن دنیایی که در آن معلولان قادر به مشارکت فعال در حیات اجتماعی باشند تلاش کرده‌ایم، دست‌آوردهای ما چه بوده است و آیا امروز معلولان ما بهتر از گذشته زندگی می‌کنند و آیا جامعه سهم خویش در قبال آن‌ها را ایفا کرده است؟ روز جهانی معلولان هم‌چنین یادبودی برای توانمندی‌های ایشان است، روزی که هشیارانه به اطراف و اکناف جامعه نگاه کنیم و ببینیم که معلولان چگونه از مرزهای محدودیت فراتر رفته‌ و سهمی درخور و شایسته در زندگی ما ایفا کرده‌اند و به شایستگی‌ها و توانمندی‌های ایشان توجه کنیم. این روز هشداری دوگانه است. اول آن‌که به هوش باشیم و به صورت فردی و اجتماعی چیزی در حق ایشان کم نگذاریم. دوم، ایشان را کم‌توان نبینیم و از اعتماد کردن به ایشان نهراسیم.  
وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي با مأموریت فراهم آوردن حمایت اجتماعی مؤثر از معلولان، زمينه‏ سازي برای اجراي صحيح قوانين حمايتي مرتبط با معلولان را در دستور كار قرار داده است. قانون جامع حمايت از حقوق معلولان با تلاش مشترك معاونت رفاه و تأمين اجتماعي اين وزارتخانه، سازمان بهزيستي و تشكل‏هاي غيردولتي فعال در امور معلولان، بازبيني شده و مقرر است بخشي از مفاد اصلاحي آن پس از بررسي در كميسيون‏هاي تخصصي هيأت دولت، توسط رئيس جمهور محترم در قالب مصوبه حقوق افراد داراي معلوليت به دستگاه‏هاي اجرايي ابلاغ گردد.  لايحه اصلاحي قانون جامع حمايت از حقوق معلولان نيز از سوي هيأت محترم دولت به مجلس محترم شوراي اسلامي ارائه گرديد كه به رغم فراز و نشيب‏هاي بسيار، تلاش‏ها براي اصلاح مجدد و تصويب آن كماكان ادامه دارد. بديهي است موفقيت دولت در پيشبرد اين حركت قانونمند درگرو تسريع روند تصويب و ابلاغ اين قانون و همياري تمامي دستگاه‏هاي اجرايي و نهادهاي قانون‏گذار و تشكل‏هاي مردم نهاد معلولان است.  
ما سعي کرديم ابتدا سياست توانمندسازي را مطمح نظر قرار دهيم و در مرحله دوم بهزيستي جامعه محور و بهزيستي در خانه را طرح کرديم، تصميماتي نيز براي افزايش نگهداري اين قشر عزيز در منزل گرفته شد، چرا که معتقدم معلولان بايد در کنار خانواده باشند. همچنين تلاش کرديم تا پيشگيري را در اولويت برنامه‌هاي خود داشته باشيم تا  فرد معلول بدنيا نيايد. چون رنجي که يک معلول از نظر انساني مي‌کشد و هزينه هاي اجتماعي سنگيني که دارد غيرقابل محاسبه است. انواع غربالگري‌ها را نيز در دستورکار قرار داديم. همچنين براساس توانمندسازي با همه مشکلات، 25 هزار شغل در 94 و 13 هزار شغل در 95 ايجاد کرديم. 
تلاش کرديم از ظرفيت بيمه ها به نحو مطلوب استفاده نماییم . تحت پوشش بردن بيماريهاي منجر به معلوليت را با همه مشکلات انجام داديم. 
معتقدم با همکاري تنگاتنگ دولت و سازمان هاي مردم نهاد و خانواده هاي فرد معلول ، می توان کارها را به نحو احسن پيش برد.   
تلاش کرديم که مجوزها ساده تر شود و متأسفم که همچنان موانعي وجود دارد و سختي‌هاي بي مورد نيز گاهاً در گوشه و کنار صورت مي‌گيرد. بايد تلاش کنيم اين موانع نيز رفع گردند. 
بايد از تشکل‌هاي معلولين با هدف شنيدن صداي معلولين حمايت بيشتر شود و در بحث توانمندسازي به سازمان هاي فني و حرفه‌اي نيز دستورات لازم داده شده است. البته اين اقدامات کافي نيست و مسئوليت خطيري به عهده داريم و بايد علمي تر و دلسوزانه تر و جدي‌تر ورود کنيم. 
اميد است با تقويت روح عدالت‏خواهي در سطوح مختلف جامعه و همسويي هرچه بيشتر اقدامات مرتبط با مسائل رفاه اجتماعي معلولان، شاهد تحقق آرمان‏هاي روز جهاني معلولان باشيم. 
 
علي ربيعي 


ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه


جستجو

پربیننده ترین ها

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

دکتر; علی ربیعی گفت: یکی از پیشنهادات ما برای حمایت‌های بیمه‌ای کارفرمایان; بخشودگی ج...

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به خراسان شمالی از مجتمع صنعتی اسفراین باز...

یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳

بیمارستان; تخصصی حضرت نبی اکرم (ص) عسلویه صبح امروز با حضور دکتر ربیعی وزیر; تعاون، کار و رفاه...

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳

وزیر; تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : تعداد افرادی که درمرحله نخست; امنیت غذایی قرار گرفت...

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳

بخشنامه حداقل مزد سال 1394 مشمولان قانون کار از سوی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتما...

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عضویت سایت آپارات درآمد.

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جایگزینی دفترچه‌های تامین اجتماعی با سیم‌کارت‌...

چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

مراسم تجلیل از زنان کارگر عصر روز گذشته با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،حج...

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

179 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای از اقدامات دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفا...

جمعه ۸ آذر ۱۳۹۲

دکتر علي ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي در سفر دوروزه خود به استان قم با حجت الاسلام و ال...