وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی : آسیب های اجتماعی تحول یافته اند/شکل جدیدی از آسیب ها پدید آمده اند

تاریخ انتشار : 1395/08/18 11:47

امروز آسیب های اجتماعی تحول یافته اند و دیگر عللی که در گذشته بود به تنهایی موجب بروز آسیب های اجتماعی نمی شوند و علل آنها تغییر کرده است و این در حالی است که اشکال جدیدی از آسیب های اجتماعی در جامعه شکل گرفته است.

 علی ربیعی افزود : زمانی، نمودار می کشیدید و می گفتید فقر، بیکاری! این کجاست ؟ یک دایره می کشیدید می گفتید در حاشیه است . یک فلش می زدید متغیر واسط می گذاشتید و می گفتید دچار اعتیاد هم می شود و فلش می زدید آسیب. یعنی یک رابطه کلاسیک بین آسیب اجتماعی و محل زندگی برقرار می کردیم . نه این که امروز این رابطه تغییر کرده است و نمی شود آسیب را با این موارد تبیین کرد اما آسیب تنها به این علت نیست ، آسیب اصلا تک علتی نیست .

**آسیب اعتیاد

 وی با اشاره به اینکه تنها فقر باعث آسیب اعتیاد نمی شود، گفت: امروز شما اعتیاد را درمناطق ثروتمند هم می بینید . دوستی داشتم در ساختمانی چند طبقه در منطقه متوسط شهری به بالا زندگی می کرد .

وی ادامه داد: در آن ساختمان پسری در یک خانواده زندگی می کرد که مواد شیمیایی مصرف می کرد و  امنیت کل ساختمان را به هم ریخته بود .

ربیعی گفت: چه کسی می تواند بگوید که اعتیادی  در برج های بالای شهر وجود ندارد و یا کمتر از میزان سوء استفاده از مواد مخدردرحاشیه شهرها   است ؟

وی تاکید کرد: حرف من این است که حتی در تبیین مسائلی نظیر طلاق یا مسائلی این چنینی تک علی نیستند یک سری علل جدید برای بروز آسیب های اجتماعی پیدا شده است.

به گفته ربیعی، وقتی روی حاشیه نشینی می رویم فقر را علت می دانیم که این جزم گرایی ما را دچار انحراف تحلیل می کند.

ربیعی با اشاره به برنامه بررسی معضل اعتیاد در جامعه،  گفت: اخیرا سازمان بهزیستی با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر کار تحقیقاتی در مورد شیوه و نوع مصرف انجام داده است که اطلاعات آن در حال بررسی است.

وی با ابراز نگرانی از اینکه مصرف مواد مخدر در کشور به سمت مواد مخدر صنعتی می‌رود، گفت: علت اصلی گرایش افراد به مواد مخدر فقدان اعتماد، نداشتن پشتیبان اجتماعی و یا احساس یاس و ناامیدی است. با توجه به حساسیت بحث اعتیاد ما سامانه "پابا" را راه اندازی کردیم. این سامانه پایگاه اطلاعات بیمه معتادان است و در آن برای درمان معتادان برنامه ریزی شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه به دنبال احیای و فعال کردن مراکز مراقبتی بعد از درمان معتادان هستیم،گفت: دکتر روحانی دستور دادند تا کودکان و زنان معتاد را اولویت دهیم. در برخی مناطق اعتیاد به سمت کودکانه شدن می‌رفت که در آنجا فعالیت خود را بیشتر کردیم. در بحث زنان نیز به دلیل اینکه اثر انتشار آن بیشتر است سعی کردیم این قشر را بیشتر مورد توجه قرار دهیم.

وی گفت: در این راستا در مورد افرادی که درمان شده‌اند 15 هزار شغل ایجاد و حتی یکهزار نفر از بهبود یافتگان را نیز صاحب مسکن کردیم.

 ربیعی گفت: ایجاد شفافیت در نظام بانکی برای مقابله با پولشویی از طریق تجارت مواد مخدر و پمپاژ امید در جامعه از راههای اساسی برای ریشه کن کردن معضل اعتیاد در جامعه است.

**آسیب طلاق

 ربیعی همچنین به موضوع طلاق اشاره کرد و گفت: به طور مثال طلاق در استان هایی که بیشتر برخوردار هستند بیش از استان های محروم کشور است. استان های  تهران ، البرز و اصفهان بیشترین نرخ طلاق را دارند .

وی توضیح داد: وقتی علل طلاق بررسی می شود، مسائل اقتصادی در رده های چندم قرار دارد.امروز سبک زندگی و همچنین قدرت در خانواده ها تغییر کرده است.زنان بیش از گذشته در خانواده قدرتمند شده اند که این تغییر به دلیل افزایش سطح سواد و مشارکت اقتصادی زنان در خانواده است.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در ادامه به بررسی آسیب طلاق در جامعه پرداخت و گفت: گاهی اوقات آمارهایی در کشور ارایه می‌شود که با میانگین جهانی فاصله دارد. به طور مثال ما در بحث طلاق و خودکشی از میانگین جهانی بهتر هستیم اما روند این دو مسئله در جامعه نگران کننده است.

وی با بیان اینکه در بحث بررسی طلاق باید به موضوع ازدواج نیز توجه کنیم اظهار کرد: بسیاری از آنهایی که طلاق می‌گیرند مجددا به دنبال ازدواج هستند.

ربیعی تغییر الگوی همسرگزینی، تغییر نقش زنان و عدم تطبیق مردان با آن و یا عدم مهارت روابط زناشویی، توهم خیانت یا خیانت، بروز خشونت، دخالت خانواده‌ها و اعتیاد را از علل طلاق در جامعه عنوان کرد.

وی گفت: مهمترین راه برای مقابله با آسیب اجتماعی و رفع آنچه دربحث حاشیه نشینی و طلاق گفته شد، این است که نهاد خانواده را قدرتمند کنیم.از مقام معظم رهبری بابت ابلاغ سیاست‌های خانواده تشکر می کنم که این مسئله در آن سیاست‌ها به خوبی دیده شده است.

وزیرکار به همکاری با قوه قضاییه برای راه اندازی مراکز مشاوره در دادگاه خانواده اشاره کرد وگفت: حدود 60 الی 70 درصد مراجعه کنندگان به این مراکز در یکی از استان‌ها از طلاق منصرف شده بودند. از برنامه‌های مهم ما این است که چنین مراکزی را در کل جامعه گسترش دهیم.

**حضور موثر در حاشیه شهرها

ربیعی با بیان اینکه در مناطق حاشیه نشینی به دلیل کم رنگ بودن فعالیت نهادهای حکومتی سازمان‌های غیر رسمی ومافیایی حضور پررنگ‌تر و فعال تری دارند، افزود: با همه این اوصاف در بحث مناطق حاشیه نشینی از نظر حاکمیت انتظامی و بهداشتی حضور موثری داریم.

ربیعی یادآور شد: به طور مشخص در بحث خدمات بهداشتی در حال حاضر سیاست دولت بر توسعه مراکز بهداشتی بیشتر درمناطق حاشیه ایی است و در همین رابطه سازمان بهزیستی، وزارت بهداشت و سازمان تامین اجتماعی به دنبال گسترش مراکز خود هستند و امیدواریم با این اقدامات، حاکمیت غیر رسمی مستقل در این مناطق هرچه بیشتر کمرنگ شود.

وی با تاکید بر اینکه مبارزه با فساد در برنامه دولت یازدهم جایگاه ویژه‌ای دارد،گفت: دولت دکتر روحانی در صدد مبارزه اصولی و ساختاری با مقوله فساد است.

**آسیب های را در بستر اجتماعی بررسی کنیم

به گفته ربیعی، هم اکنون آسیب های اجتماعی باید در بستر فرهنگی، اجتماعی،جغرافیایی و اقتصادی بررسی شود و سپس در چنین بستری علل را در بروز آن بررسی کنیم. با چنین تبینی می توانیم برای حل و یا کاهش آن سیاستگذاری هم داشته باشیم.

ربیعی تاکید کرد: با تحلیل های یک جانبه تک بعدی نمی توانیم مسائل آسیب های اجتماعی را تبیین کنیم در حالیکه موضوع آسیب های اجتماعی جدی است . مساله ایست که باید به آن بیش از گذشته توجه کنیم .

ربیعی تاکید کرد: آسیب اجتماعی موضوع تک علی نیست و ریشه آن هم فقط حاشیه نشینی نیست. نه این که خود نوع زندگی در یک جا و شرایط زندگی دریک جا نمی تواند تاثیر داشته باشد .

وی با ذکر مثالی در خصوص بروز آسیب اجتماعی در مناطق بالای شهر تهران ،گفت: چند وقت پیش در محله ای که زندگی می کردم دو خودرو 300تا 400 میلیون تومانی با هم در حد شکستن یک آینه تصادف کردند اما متاسفانه در این تصادف که نزاع را به همراه داشت یک نفر کشته شد.

وی گفت: پژوهشی در خصوص سیرتحول " لاتیسم "درایران انجام داده ام. در این مطالعه از لاتیسم داش اکلی، شعبان استخوانی و قیصری تا به لاتیسم نوین رسیدم . این اتفاقی که گفته شد یک لاتیسم نوین بود . یک قمه از زیرصندلی ماشین گران قمیت خود درآورد و کسی را کشت .

وی گفت: بنابراین در چنین نزاع هایی دیگر افراد حاشیه نشین نیستند بلکه افراد متمول بالای شهر نشین مسبب بروز آسیب شده اند.

**مسئولان به مشکلات حاشیه نشینی اشراف دارند

ربیعی یادآور شد:فیلمی از سوی همکاران وزارت کار  با مشارکت وزارت کشور از مناطق حاشیه نشین تهیه شده است. تردیدی نیست، مسئولان دولت تدبیر و امید در جریان مشکلات این مناطق هستند.

وی با یادآوری اینکه پدیده حاشیه نشینی دو علت دارد و در اکثر کشورهای دنیا هم مشاهده می شود،گفت: همزمان با صنعتی شدن و مهاجرت از روستا به شهر حاشیه نشینی بوجود می آید.

وی به حاشیه های شهر تهران اشاره کرد و گفت: اگر تهران را نگاه کنیم حاشیه نشینی نسل اول تهران حول و حوش گمرک، قند و شکر، سیلو، چیت تهران بود.اگر یک پرگار بردارید راه آهن را دایره بزنید نسل اول مهاجرین به اینجا می آیند و گرد صنعت جمع می شوند . حاشیه نشینی در این خط به سمت افسریه و به محله قدیمی ما نزدیک خط راه آهن و بعد به کرج که می رسید حاشیه نشینی به آن سمت می رود و ادامه می یابد به سمت مناطقی که با جاده پایین کرج، توسعه صنعتی در آن شروع می شود .

وی یکی دیگر از علل مهاجرت را زمین دانست و گفت:زمینی که می شود تصرف کرد . یک واکنش مردم به سیاست های غلط یا عدم کفایت دولت ها در پاسخ دهی به نیاز مردم است . اگر فرض براین است که دولت این را نمی بیند بی تردید دولت اینها را می بیند.من به عنوان وزیر رفاه اجتماعی مراودات متعدد در این زمینه دارم . حداقل یک عضو از هیات وزیران هستم که مراوده و درک دارم و برنامه اجرا می کنیم .

 وی توضیح داد: برای کاهش آلام مردم در مناطق حاشیه نشین و محروم کشور دو برنامه کلان داریم که یکی برعهده وزارت کار و دیگری برعهده وزارت مسکن است که با هماهنگی یکدیگر انجام می شود.

**تدبیر بیکاری 

وزیر کار در خصوص برنامه های دولت یازدهم در خصوص محو فقر و اشتغال فراگیر ،گفت: پدیده بیکاری ریشه در بسیاری از موارد دارد.من هم وزیر تولید و کارگران و هم وزیر بیکاران هستم. بیکاری به عنوان یک مساله قابل توجه برای ما مطرح است.

وی با اشاره به اینکه باید علل اقتصادی سال های گذشته را در بروز بیکاری در نظر گرفت،گفت: زمانی که دولت یازدهم مسئولیت اداره امور کشور را بر عهد گرفت علیرغم درآمد بالایی که در هشت سال دولت های نهم و دهم داشتیم نه تنها پولی در صندوق توسعه ملی نبود بلکه با انبوه مشکلات در حوزه های اقتصادی و سیاسی مواجه بودیم.

به گفته وی، دولت تدبیر و امید، سیاست جلوگیری از خروج نیروی کار از بنگاهها و ایجاد اشتغال فراگیر فقرزدا را پیگیری می کند.طرح تکاپو از جمله طرح های اشتغالزا است که از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به جد پیگیری می شود.

ربیعی گفت: این که سفره غذایی مردم بی رمق است، موضوع نگران کننده ای است که واکنش ما در مقابل آن سیاست های حمایت غذایی است.

**تدبیر و سیاست های مزدی

وی ادامه داد: واکنش ما در خصوص حداقل دستمزد سیاست های جبران مزد است که با عقلانیت هم دنبال می شوند.

وزیر کار گفت:در صورتی که تصویری از فقر بگیرید بی تردید عکسی دلخراش است اما باید تلاش های دولت را در یک فرایند مشاهده کرد . شاید در این فرایند روند کاهش فقر قابل تامل تر باشد .

**تدبیر درمان

ربیعی گفت: برای محو فقر درمانی از ابتدای دولت یازدهم شروع به شناساییی خانوارهایی کردیم که فاقد دفترچه بیمه های درمانی بودند.

وی گفت: یکی از تلاش های ارزشمند دولت تدبیر و امید بیمه درمان 11میلیون حاشیه نشین و مناطق دور افتاده کشور بود. به این افراد دفترچه های درمانی داده شد که در همه بیمارستان های دولتی قابل قبول است.

ربیعی معتقد است: درمان، هزینه بالایی را به خانواده ها تحمیل می کند به طوری که حتی با بروز بیماری های خاص ممکن است یک خانواده به دام فقر بیافتد.

**اشتغال اتباع خارجی

وزیر کار در خصوص سیاست‌های دولت در رابطه با اشتغال اتباع خارجی اظهار داشت: از اتباع خارجی مقیم ایران گروه اندکی به صورت رسمی اقامت و اشتغال دارند اما اکثریت که تعداد آنها حدود 2 میلیون نفر است بدون داشتن این شرایط مشغول کار هستند.

وزیر کار ادامه داد: البته درمورد اشتغال اتباع بیگانه در کشور جدا از موضوعاتی نظیر تحولات و اتفاقات منطقه، مسایل دیگری نظیر فرهنگ کار در میان فارغ التحصیلان دانشگاهی نیز نقش موثری دارد.

وی گفت: مهاجران خارجی بنا به اتفاق های منطقه ای آمده اند و شاید هم اکنون راندن آنها عملیاتی نباشد  اما محدود سازی جزء برنامه دولت است . اتباع خارجی می توانند به شهرها و مناطق خاص بروند. این سیاست که مشاغل فقط برای خود ایرانیان باشد سیاست جدی ما است که پیگیری می کنیم.

ربیعی تاکید کرد:  سیاست دولت در مواجه با این وضعیت محدود سازی و اولویت دادن به شهروندان ایرانی است.

**تدبیر افزایش دستمزد

ربیعی گفت: بررسی ها نشان می دهد در دولت گذشته طی هشت سال، 67درصد  تورم  بر حقوق بازنشستگان پیشی گرفته بود. با کمال تاثر و تاسف این اتفاق افتاده بود. اگر شما خط تورم را نگاه کنید قدرت خرید بازنشستگان کم شده بود . سیاست ما در دولت برای بازنشستگان تامین اجتماعی طی سه سال 25درصد 17درصد و 14 درصد (باتورم 12 درصد) افزایش مستمری داشتیم .

وی یادآور شد: دکتر روحانی رئیس دولت تدبیر و امید دستور دادند به طور پلکانی حقوق بازنشستگان افزایش یابد.این مطلب حتی در پیام چند روز ایشان تاکید شده است.

ربیعی توضیح داد:امسال درتامین اجتماعی دستمزد بازنشستگانی را که کف را دریافت می کردند بیش از 30 درصد افزایش دادیم و بقیه را 14درصد و در صندوق کشوری و سایرصندوق ها 20 درصد. کسانی که حداقل ها را دریافت می کردند و بقیه را تا 12درصد افزایش دادیم در حالیکه نرخ تورم حول و حوش 10 درصد در آن دوره بود .

وی با تاکید بر اینکه نباید برخلاف پرداختن به مشکلات حاشیه نشینی به حاشیه نشینان برچسب زده شود، افزود: دولت در مواجه با معضلات مربوط به حاشیه نشینی کارگروهی را به مسوولیت وزیر راه و شهرسازی راه اندازی کرده است که در آن بحث‌های کالبدی مثل تغییر بافت فرسوده دنبال می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تشریح اقدامات این کارگروه گفت: با مصوبه هیات وزیران دولت درصدد است تا معضلات حاشیه نشینی را به صورت عقلانی و به ترتیب در سه مرحله حل کردن مساله مالکیت، طرح مباحث اقتصادی و در ‌‌نهایت مباحث نوسازی مرتفع کند.

ربیعی گفت: در همین رابطه الگوی موفقی  در آمریکای جنوبی به اجرا درآمده که براساس آن در ‌‌نهایت درمناطق حاشیه نشینی سیاست‌های توانمندسازی اجرایی شد.

وی در ادامه با اشاره به سفرهای خود به استان‌های سیستان وبلوچستان، مازندران، اردبیل و فارس گفت: دولت در این سفر‌ها با نگاه سلامت اجتماعی درصدد است تا با استفاده از ظرفیت تشکل‌های مردم نهاد و به شکل مشارکتی برای حل کردن مشکلات آسیبهای اجتماعی و حاشیه نشینی گام‌ بردارد.

وی با بیان اینکه رویکرد این سیاست‌های توانمندسازی در غالب حمایت‌های اجتماعی آموزش رایگان فنی و حرفه‌ای و آموزش‌های سیار بوده است،افزود: تلاش ما بر این بوده که ظرفیت‌های موجود در این مناطق را رصد کنیم سپس با اقدامات حمایتی دست کم سرعت ادامه زندگی به شیوه نگران کننده را متوقف کنیم و بعد از آن در جهت کاستن از آسیب‌های موجود گام برداریم.

**توانمند سازی اقشار در معرض آسیب

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در توضیح سیاست توانمندسازی دولت در حوزه آسیب‌های اجتماعی گفت: به طور مشخص دولت بخشی از اقدامات خود را بر روی مساله آموزش و شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل متمرکز کرده است چنانچه از طریق مصوبه شورای عالی رفاه برنامه‌ای را برای بازگرداندن این کودکان به مدارس آغاز کرده است.

**عقلانیت اقتصادی

ربیعی گفت: دولت تدبیر و امید بر اساس سیاست های تدوین شده، عقلانیت اقتصادی را در همه امور پیگیری می کند.شکی نیست نمی توان یک دفعه حقوق ها را 60الی70 درصد افزایش داد . پایه پولی نظام به هم می ریزد . اما این را هم در سیاست های خود داشته ایم .

وی در ادامه اضافه کرد: اما در کنار تمام تدبیرهای اقتصادی دولت یازدهم، از حل مشکلات مردم محروم غافل نبود و توانست برای 11 میلیون نفر که توان تغذیه پایینی دارند سبد امنیت غذایی تعریف کند.همچنین توانستیم برای 170هزار کودک یک وعده غذای گرم تامین کنیم و این دردستور کار ما قراردارد.

به گفته ربیعی، در سازمان بهزیستی هم رخدادهای خوبی به نفع اقشار آسیب پذیر در حال اتفاق افتادن است. با لایحه ای که به مجلس فرستادیم و امیدوارم که بزودی هم تصویب شود در صدد هستیم که حداقل ها را برای افراد تحت پوشش بهزیستی افزایش دهیم. متوسط بودجه بهزیستی17هزار میلیارد ریال است . متناسب با آن و کمک خیرین هرسال به آن بهبود می دهیم اما کفایت نمی کند .

ربیعی با اشاره به اینکه برای افزایش ثروت در جامعه باید کار و تولید افزایش یابد گفت:نخست وزیر یک کشور پیشرفته آسیاسی جنوب شرقی که کشور ثروتمندی است(رتبه سه جهان) اعلام می کرد ،ما نیاز  به کار بیشتر داریم  زیرا کشور ما آن چنان ثروتمند نیست .

ربیعی ادامه داد: نمی گویم ما نفت و امکانات نداریم اما بزرگترین ثروت ما مردم و اعتماد مردم و فرهنگ و ارزش ها ی ما است به اضافه اعتبارات و منابعی که داریم .

وی تاکید کرد: برای تبدیل  منابع یاد شده به ثروت، نیاز به تکاپو به همراه تدبیر عقلانیت داریم تا بذر امید را در جامعه بکاریم.

ربیعی در پایان گفت: این دوره گذار است و باید از همه توانمندی های مادی و انسانی خود بدرستی استفاده کنیم. صرف فروش نفت نمی تواند این جامعه را ارتقا دهد. فروش نفت زمانی خوب است که بخشی از آن ذخیره و بقیه برای توسعه در همه ابعاد اتفاق بیافتد.زمانی می توانیم از آسیب های اجتماعی رهایی بیابیم که عقلانیت را تدبیر کنیم.


ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه


جستجو

پربیننده ترین ها

یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳

بیمارستان; تخصصی حضرت نبی اکرم (ص) عسلویه صبح امروز با حضور دکتر ربیعی وزیر; تعاون، کار و رفاه...

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به خراسان شمالی از مجتمع صنعتی اسفراین باز...

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

دکتر; علی ربیعی گفت: یکی از پیشنهادات ما برای حمایت‌های بیمه‌ای کارفرمایان; بخشودگی ج...

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳

وزیر; تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : تعداد افرادی که درمرحله نخست; امنیت غذایی قرار گرفت...

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳

بخشنامه حداقل مزد سال 1394 مشمولان قانون کار از سوی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتما...

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جایگزینی دفترچه‌های تامین اجتماعی با سیم‌کارت‌...

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عضویت سایت آپارات درآمد.

چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

مراسم تجلیل از زنان کارگر عصر روز گذشته با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،حج...

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

179 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای از اقدامات دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفا...

سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۳

دو; بخش ویژه مراقبت از نوزادان روز سه شنبه در آیینی با حضور وزیر تعاون ،; کار و رفاه اجتماعی در...