دکتر ربیعی: "فقر تنهایی در جمع" زمینه ساز بزه اجتماعی است

تاریخ انتشار : 1395/07/18 11:52

توسعه فناوری (تبلت یا گوشی همراه) موجب زندگی فردی در خانواده شده است. فقر تنهایی در جمع به بسیاری از خانواده ها تحمیل شده است.خانواده از هم گسیخته می تواند زمینه ساز آسیب های اجتماعی کودکان شود.

دکتر علی ربیعی در خصوص موقعیت خانواده های جدید افزود:زمانی خانواده به شکل دایره به دور هم می نشستند و پیرامون موضوع های مختلف گفت و گو می کردند.

وی ادامه داد: با آمدن تلویزیون شکل نشست خانواده به دور هم به شکل یو تغییر یافت اما باز هم پیرامون سریالی یا مسابقه فوتبالی باهم حرف می زدند اما اکنون  دوران تنهایی و نوعی زندگی فردی در خانواده را تجربه می کنیم.

به گفته ربیعی، امروزه در بسیاری از خانواده ها اعضای خانواده با دردست داشتن یک تبلت و یا گوشی همراه هر کس در تنهایی خود فرو می رود و امکان گفت و گو میان یکدیگر را به حداقل کاهش یافته است.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی بیان داشت: فرزندان در خانواده کمتر در معرض گفت وگوی والدین با یکدیگر قرار می گیرند به طوری که مهارت گفت و گو را از دست خواهند داد.

به گفته ربیعی، زمانی پدران و مادران با ایجاد روابط عاطفی با فرزندان می توانستند تجارب خود را به فرزندان انتقال دهند اما امروزه فضای بیرون از خانه آنها را راهبری می کند

 ربیعی معتقد است: مهمترین راه برای محدود کردن و رفع آسیب های اجتماعی چه درحاشیه نشینی و چه مناطق روستایی و شهری، تقویت نهاد خانواده است به طوری که بتوانیم نقش خانواده را دوباره به این نهاد بازگردانیم.

وی گفت: امروزه تعامل با پیران در خانواده به دلیل تغییر بافت های سکونتی موجب شده که خانواده های هسته ای شکل بگیرند. سالمندان ما به طور عام تنها هستند و ارتباط عاطفی فرزندان با آنها به حداقل رسیده است.

وی ادامه داد: زمانی پدر بزرگ یا مادر بزرگ در خانواده حضور داشت. این حضور ضمن ارتقا روابط عاطفی فرزندان به نوعی انتقال تجربه و تعامل بین نسلی را موجب می شد اما خانواده امروزی به معنای واقعی تنها شده است.

ربیعی با اشاره به اینکه آمار طلاق در ایران نسبت به سایر کشورها کمتر است، گفت: متاسفانه روند طلاق در ایران با اینکه در مقایسه با دیگر کشورها کمتر است اما در حال فزونی است که این افزایش نهاد خانواده را تهدید می کند.

ربیعی اظهار داشت: با هماهنگی ای که با قوه  قضائیه داشتیم مراکز مشاوره پیش از طلاق را افزایش داده ایم و خط های تلفنی برای مشاوره طلاق راه اندازی شده است .به عنوان مثال در استان یزد 60تا 70 درصد افرادی که مورد مشورت پیش از طلاق قرارگرفته بودند از طلاق انصراف دادند.

وی یادآور شد:  حمایت های اجتماعی برای افرادی که دچار مشکل می شوند و حل و فصل در گروه های اجتماعی ثانویه به عنوان سازمان مردم نهاد برای مشاوره طلاق مجوزداده ایم و کارمی کنند .

ربیعی علل اصلی طلاق را در کاهش اعتماد و سرمایه اجتماعی جامعه می داند و در این خصوص توضیح داد: سرمایه اجتماعی مهمترین دستاورد یک جامعه محسوب می شود .زمانی که بی اعتمادی رونق گیرد از خانواده گرفته تا دیگر نهادهای اجتماعی در معرض تهدید قرار می گیرند.

ربیعی با اشاره به طلاق های عاطفی گفت: هم اکنون بسیاری از خانواده ها به ظاهر با هم زندگی می کنند اما وقتی به روابط درونی خانواده نگاه می کنیم متوجه می شویم بسیاری از زن و شوهرها به ظاهر با یکدیگر زندگی می کنند اما به واقع با یکدیگر هیچگونه ارتباط عاطفی ندارند و فرزندان در چنین خانواده هایی در شرایط نامطلوب عاطفی و رفتاری قرار دارند.

وی در ادامه گفت: متاسفانه وقتی در جامعه ای خانواده تهدید شود باید در انتظار رفتارهای ناخوشایند اجتماعی باشیم زیرا بستر خانواده است که ویژگی های فردی و اجتماعی فرزندان را می سازد بنابراین اگر در جامعه با افزایش بزه مواجه می شویم باید در وهله نخست به سراغ خانواده برویم.

ربیعی معتقد است: امنیت اقتصادی-اجتماعی می تواند موجب ایجاد جو روانی مناسب در خانواده شود اما اگر این موارد دچار آسیب شوند تردیدی نباید کرد که شاکله خانواده نیز آسیب می بیند.

وی در خصوص نقش زنان در خانواده گفت: زنان نسبت به گذشته در خانواده نقش قدرتمندتری یافته اند. تحصیل کرده اند و سهمی در اقتصاد خانواده بر عهده دارند.

وی گفت: بررسی ها نشان داده در چنین شرایطی اگر طلاقی در خانواده رخ می دهد به دلیل مسائل اقتصادی نیست و مواردی در بروز طلاق موثر شده که تا پیش از این مورد توجه قرار نمی گرفت.

ربیعی گفت:در دسته ای ازعلل که کمتر بیان می شود، نارضایتی های جنسی و درحقیقت نوعی عدم مهارت جنسی در ارتباطات زناشویی یکی از علل طلاق بوده است.

ربیعی با اشاره به حضور ماهواره در خانه ها و پخش برخی از سریال های تلویزیونی گفت:مطالعه ای که در خصوص این فیلم ها انجام شده است نشان می دهد توهم خیانت و یا حتی خیانت واقعی یکی دیگر از علل بروز طلاق در خانواده ها است.

ربیعی معتقد است: به طور یقین دیگر نمی توان خانواده را به شکل گسترده گذشته درآورد اما می توان ضمن آموزش به خانواده ها در خصوص ارتباط موثر با فرزندان در خانواده به آنها هشدار داد که نبود گفت و گو در خانواده ها چه میزان فرزندانشان را در معرض آسیب قرار می دهد.


ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه


جستجو

پربیننده ترین ها

یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳

بیمارستان; تخصصی حضرت نبی اکرم (ص) عسلویه صبح امروز با حضور دکتر ربیعی وزیر; تعاون، کار و رفاه...

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به خراسان شمالی از مجتمع صنعتی اسفراین باز...

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

دکتر; علی ربیعی گفت: یکی از پیشنهادات ما برای حمایت‌های بیمه‌ای کارفرمایان; بخشودگی ج...

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳

وزیر; تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : تعداد افرادی که درمرحله نخست; امنیت غذایی قرار گرفت...

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳

بخشنامه حداقل مزد سال 1394 مشمولان قانون کار از سوی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتما...

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جایگزینی دفترچه‌های تامین اجتماعی با سیم‌کارت‌...

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عضویت سایت آپارات درآمد.

چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

مراسم تجلیل از زنان کارگر عصر روز گذشته با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،حج...

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

179 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای از اقدامات دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفا...

سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۳

دو; بخش ویژه مراقبت از نوزادان روز سه شنبه در آیینی با حضور وزیر تعاون ،; کار و رفاه اجتماعی در...