بررسی راههای توسعه همکاریهای ایران و ساحل عاج / دکترربیعی :چشم انداز روابط ایران و ساحل عاج را روشن می بینم

تاریخ انتشار : 1395/07/25 12:00

عبدالله آلبرت تواکوس مایری " وزیرامورخارجه ساحل عاج امروز با دکترعلی ربیعی وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی و رئیس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دوکشور دیدار و راههای گسترش همکاری میان دو کشور را بررسی کردند.

به گزارش مرکزروابط عمومی واطلاع رسانی وزارت تعاون،کارورفاه اجتماعی این نشست در محل وزارت تعاون،کارورفاه اجتماعی وبا حضور هیاتی از ساحل عاج وقائم مقام وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی در امور بین الملل،  رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، مدیرعامل سازمان بازنشستگی کشوری ، مدیرعامل شرکت شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی و ...برگزار شد .

دکترربیعی دراین نشست ضمن تشریح فعالیت سازمان ها، شرکت ها و بانک های زیرمجموعه وزارت تعاون،کارورفاه اجتماعی این گردهمایی را حائز اهمیت دانست و نسبت به آغاز دورجدیدی از مذاکرات میان دوکشوردرتهران اظهارامیدواری کرد وگفت : چشم انداز روابط ایران و ساحل عاج را روشن می بینم   .

وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی ادامه داد : ایران درمنطقه کشوری با ثبات است و گسترش روابط جنوب جنوب به منظور پشت سرهم ایستادن در این دنیای پرتلاطم همواره برایم آرمانی بزرگ بوده وهست .

برگزاری کمیسیون مشترک با ساحل عاج

دکترربیعی پیشنهاد تشکیل کمیسیون مشترک با ساحل عاج را به منظور پیشبرد برنامه ها مطرح کرد و این امر با استقبال وزیرامور خارجه ساحل عاج روبرو وقراربراین شد که این کمیسیون در اوایل سال 2017 وبامحورهای انتقال دانش فنی از ایران به ساحل عاج درزمینه های  تامین اجتماعی ،صندوق های بازنشستگی کشوری، دارو، مسکن،گاز، انرژی ، سیمان و ...تشکیل شود .

وی برخی از موارد مطرح شده از سوی وزیرامورخارجه ساحل عاج را نیازمند مذاکرات طرفین در دستگاه های مرتبط و کارشناسان دانست و اضافه کرد : درفرصت باقی مانده برای تشکیل کمیسیون مشترک در سال 2017 سازوکار موارد مختلف بررسی ودرخصوص آن ها مذاکرات انجام خواهد شد .

وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی درپاسخ به درخواست وزیرامور خارجه ساحل عاج مبنی بر تبادل دانش در زمینه تامین اجتماعی و صندوق های بازنشستگی و ...پیشنهاد اعزام گروهی به ساحل عاج و یا برعکس را مطرح و "تواکوس مایری" موافقت خود را دراین زمینه اعلام واظهار کرد که  طرفین جزئیات را درآینده ای نزدیک  به اطلاع یکدیگرمی رسانند.

مشارکت بخش خصوصی

دکترربیعی گفت : بخشی از نیازهای شما را به واسطه هلدینگ ها و شرکت های زیرپوشش وزارت تعاون،کارورفاه اجتماعی و دستگاه های مربوطه می توان انجام داد و بخش دیگری از آن ها را می توان با سرمایه گذاری در بخش خصوصی به سرانجام رساند . این پیشنهاد مورد توجه "تواکوس مایری" قرارگرفت  .

دراین نشست وزیرامورخارجه ساحل عاج سازمان دهی کاکائو را بسیار مهم دانست و گفت : اکنون مقر این سازمان درلندن است و درصورت عضویت کشورهایی مانند ایران، هندوستان و ترکیه والحاق آنان به سازمان کاکائو می تواند به" آبیجان" پایتخت پیشین کشور ساحل عاج منتقل شود و دکترربیعی از پیشنهاد اولیه  پیوستن ایران به این سازمان استقبال کرد و افزود : دراین مورد می توانیم با تولید کنندگان کاکائو در ایران نیز وارد مذاکره شویم .

صنایع دستی و توریسم

گفتنی است تقویت صنایع دستی و توریسم از دیگر موارد مطرح شده در این نشست بود که موافقت شد در این زمینه نیز تصمیمات لازم گرفته شود .

رشد بدون اشتغال

دکترربیعی به رشداقتصادی بدون اشتغال در کشورمان اشاره واضافه کرد : تقویت اشتغال در دستورکار ما قراردارد و ما به نظریه توانمند کردن انسان ها اعتقاد داریم وبه این منظور آموزش های مهارتی را سرلوحه کار خود قرارداده ایم و در این زمینه نیز آماده همکاری با شما هستیم .

شایان ذکراست قراربراین شد که دکتر ربیعی پس از جمع بندی مطالب با دکترمحمدجواد ظریف وزیرامور خارجه کشورمان مسائل مطرح شده در این نشست را ساماندهی کند .

 "تواکوس مایری"  افزود : پیش از این به عنوان وزیربهداشت و وزیرحمل و نقل به ایران آمده ام وبرای تحکیم وتقویت  روابط میان ساحل عاج و کشور شما همواره آماده ایم  وتمام توان خود را دراین زمینه به کار می بریم .

وی کشور خود را از لحاظ وسعت یک ششم و از نظر جمعیت یک سوم ایران بیان کرد و گفت : ساحل عاج اکنون 40درصد کاکائوی دنیا را تولید می کند و دومین تولید کننده نارگیل در جهان به شمارمی رود و اولین مولد قهوه در دنیاست و درتمام زمینه های یاد شده به اضافه بادام زمینی می توان در آن سرمایه گذاری کرد

وزیرامورخارجه ساحل عاج همچنین نسبت به همکاری با ایران در زمینه مواد اولیه ، انرژی ، ساخت مسکن ،کشاورزی، تولید کاکائو، حمل و نقل، اتوبوس و مینی بوس ...و نهادهای تحقیقاتی در زمینه های نام برده شده  اظهار امیدواری کرد و گفت : ما خواستار کمک های شما در زمینه های نفتی و گازی هستیم .

"تواکوس مایری" ادامه داد : در زمینه تامین اجتماعی و صندوق های بازنشستگی کشوری هم مایل هستیم از تجربیات شما در این زمینه ها بهره مند شویم وبانک های زیرمجموعه وزارتخانه شما می توانند به عنوان خط اعتباری جهت پیشبرد برنامه هایمان موثر باشند

ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه


جستجو

پربیننده ترین ها

یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳

بیمارستان; تخصصی حضرت نبی اکرم (ص) عسلویه صبح امروز با حضور دکتر ربیعی وزیر; تعاون، کار و رفاه...

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به خراسان شمالی از مجتمع صنعتی اسفراین باز...

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

دکتر; علی ربیعی گفت: یکی از پیشنهادات ما برای حمایت‌های بیمه‌ای کارفرمایان; بخشودگی ج...

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳

وزیر; تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : تعداد افرادی که درمرحله نخست; امنیت غذایی قرار گرفت...

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳

بخشنامه حداقل مزد سال 1394 مشمولان قانون کار از سوی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتما...

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جایگزینی دفترچه‌های تامین اجتماعی با سیم‌کارت‌...

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عضویت سایت آپارات درآمد.

چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

مراسم تجلیل از زنان کارگر عصر روز گذشته با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،حج...

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

179 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای از اقدامات دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفا...

سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۳

دو; بخش ویژه مراقبت از نوزادان روز سه شنبه در آیینی با حضور وزیر تعاون ،; کار و رفاه اجتماعی در...