دکترربیعی در همایش فرصت ها و چالش های فضای مجازی بارویکرد پیشگیری وارتقای سلامت :مطالعات فضای مجازی باید به سمت ایجاد زندگی بهتر برای مردم پیش برود /بحث اشتغال در فضای مجازی موضوعی جدی است

تاریخ انتشار : 1395/08/05 12:04

وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی اعلام کرد : مطالعات ما باید برای استفاده از فرصت های فضای مجازی برای رسیدن به جامعه ای خوشبخت تر باشد

دکترعلی ربیعی درهمایش  فرصت ها و چالش های فضای مجازی بارویکرد پیشگیری وارتقای سلامت که امروزدردانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزارشد افزود : فضای مجازی  مساله ای است که بازندگی امروز و فردای ما گره خورده  و امروز رابطه این موضوع با زندگی اجتماعی ایرانیان وجهانیان روبه افزایش ونیازمند گفت و گوی بیشتر است .

وی ادامه داد : باید به جای نگاه نفی گرایانه و یا بی تفاوت  درباره موضوع فضای مجازی نگاهی واقع بینانه داشته باشیم .

وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی اشاره کرد :همواره درکشورما با شکل گیری پدیده های نوین  نگاه آسیب شناسانه ومحتاطانه به عنوان اولین دیدگاه برای این گونه موضوعات مطرح شده است  و در این زمینه می توان مثال پیدایش ویدئو را ذکر کرد اما باید دربرخورد با پدیده ای مانند فضای مجازی درست بحث کردن از مسائل جدی ما باشد.

دکترربیعی با اشاره به کتاب " تکاپوی جهانی " با موضوع اقتصاد جهانی که سال ها قبل نوشته شده است گفت : در این کتاب موضوع اقتصاد جهانی و تغییرحالت اشتغال از صنعت خودرو به لوازم بسیار ریز و ...اشاره شده است . بنابراین به این نتیجه می رسیم که پیش بینی دنیا وتنظیم آینده دنیا از ملزومات زندگی بشر شمرده می شود و ما چه بخواهیم و چه نخواهیم باید خود را برای آینده آماده کنیم و چطور آماده شدن برای بهترین استفاده ازفضای مجازی برای دستیابی به نفع ملی و فرصت برای جامعه باید به طور جدی بررسی شود .

وی فضای مجازی را منجر به ایجاد تحولات شگرف در زندگی امروز بشر دانست و افزود : باید ساختارهای فرهنگی ، اجتماعی، اقتصادی و حتی گاه سیاسی برای پذیرش این تحولات آماده  شود .

دکترربیعی با به کار بردن مفهوم" انقلاب ارتباطات " اضافه کرد : درگذشته نه چندان دور مفاهیمی مانند تجارت الکترونیک مفاهیمی گنگ محسوب می شدند اما امروزه باید به این درک برسیم که فضای مجازی نیز مانند دنیای واقعی روز به روز درحال گسترش است ودراین مورد نمونه های فراوانی را می توان مثال زد . درفضای مجازی نیز مانند دنیای واقعی داد و ستد ها از سطح خرد گرفته تا کلان انجام می شود .

وی ارتباطات انسان را در دودسته ارتباط انسان با انسان و ارتباط انسان با محیط  طبقه بندی وابعاد هر دو  را تشریح کرد .

دکترربیعی بحث اشتغال را در فضای مجازی موضوعی جدی دانست و گفت : دراین زمینه طراحی هایی انجام داده ایم و از تجارب استفاده می کنیم تا به بیشترین بهره وری دست پیدا کنیم .

وزیرتعاون،کارروفاه اجتماعی در بخش دیگری از سخنان خوداشاره کرد : نه اینکه فضای مجازی آسیبی ندارد و باید از آسیب های آن عبور کنیم اما می توان  تمرکزرا براستفاده از چگونگی استفاده از فرصت هاگذاشت .

وی پیام اصلی این همایش را که به همت سازمان بهزیستی کشور برگزارشد ، جهت گیری مطالعات آینده برای زندگی بهتر وخوشبخت تر شدن مردم با استفاده از فرصت های فضای مجازی بیان کرد .

دکترربیعی خاطرنشان ساخت : فرآیند فضای مجازی بدون داشتن سقف ومحدودیت های طبقاتی و جنسیتی  برخلاف دنیای واقعی با روندی شتابان ادامه دارد به طوری که همه افراد درجامعه روز به روز با این پدیده بیشتر درگیرمی شوند .

وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی با طرح این پرسش  ها که ماباید دراین شرایط چه کارکنیم ؟ چگونه می توانیم براین فضا بیشترین تاثیررا داشته باشیم ؟ ادامه داد : باید درک درستی از پدیده ها وچگونگی مصرف را در این زمینه به دست آوریم .اگر به این سمت حرکت کنیم می توانیم بگوییم کنشگران اقتصادی و فرهنگی کشور درصدد هستند که جامعه را با این واقعیت غیرقابل انکار روبه گسترش شتابان تطبیق دهند .

وی بر تطبیق های محیطی وساختاری با فضای مجازی تاکید کرد و گفت : بدون آماده سازی ساختارها نمی توان از مزایای فضای مجازی بهره جست .

دکترربیعی در بخشی دیگر از سخنان خود به برخی از آسیب های فضای مجازی نیز اشاره کرد .

گفتنی است دراین همایش از کتاب "رسانه های نوین و مسائل اجتماعی جدید درایران نوشته " دکترعلی ربیعی"  و همچنین ازنشان دائمی دبیرخانه فرصت ها وچالش های فضای مجازی باحضور رئیس سازمان بهزیستی کشور رونمایی شد .سخنرانی اساتید ارتباطات و ...و تقدیر از دست اندرکاران و نویسندگان مقاله های علمی در حوزه فضای مجازی نیز بخشی دیگر از برنامه های این همایش بود

ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه


جستجو

پربیننده ترین ها

یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳

بیمارستان; تخصصی حضرت نبی اکرم (ص) عسلویه صبح امروز با حضور دکتر ربیعی وزیر; تعاون، کار و رفاه...

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به خراسان شمالی از مجتمع صنعتی اسفراین باز...

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

دکتر; علی ربیعی گفت: یکی از پیشنهادات ما برای حمایت‌های بیمه‌ای کارفرمایان; بخشودگی ج...

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳

وزیر; تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : تعداد افرادی که درمرحله نخست; امنیت غذایی قرار گرفت...

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳

بخشنامه حداقل مزد سال 1394 مشمولان قانون کار از سوی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتما...

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جایگزینی دفترچه‌های تامین اجتماعی با سیم‌کارت‌...

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عضویت سایت آپارات درآمد.

چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

مراسم تجلیل از زنان کارگر عصر روز گذشته با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،حج...

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

179 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای از اقدامات دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفا...

سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۳

دو; بخش ویژه مراقبت از نوزادان روز سه شنبه در آیینی با حضور وزیر تعاون ،; کار و رفاه اجتماعی در...