وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در همایش ملی اطلاعات و مردم مطرح کرد ؛ نیازمند امنیت روانی ، روانی اجتماعی و اخلاقی هستیم / دولت امنیت خود را در تامین امنیت مردم و گروه های اجتماعی می داند / سه رکن امنیت ملی

تاریخ انتشار : 1395/08/15 12:13

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در همایش ملی اطلاعات و مردم اظهار داشت: امنیت دولت، گروه‌های اجتماعی و افراد سه رکن امنیت هستند که یکی از دلایل موفقیت ما این بود که تمام امنیت‌ها را با هم خواسته‌ایم. قدرت ملی ما زمانی است که هر سه رکن امنیت در آن وجود داشته باشد

وی افزود: مسائل خصوصی افراد را به عرصه اجتماعی کشاندن، خلاف امنیت اخلاقی است، همه باید در کنار هم و با احساس امنیت زندگی کنند.

دکتر ربیعی تصریح کرد: باید جامعه و مردم بیش از همیشه به هم تکیه کنند. مردم باید در هوای هم زندگی کنند تا اینکه هوای همدیگر را ببلعند.

وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی با اشاره به اینکه منشا امنیت تغییر کرده و امروز با انواع امنیت اجتماعی ، فرهنگی ، انسانی و زیست محیطی مواجهه هستیم اظهار داشت : ما با تمایز مهمی در خصوص تهدیدات روبرو هستیم . برخی تهدیدات کنشگر و عامل خاصی دارند مانند تهدیدات سازمان های جاسوسی و گروه های تروریستی که مقابله با این تهدیدات کار راحتی است و دستگاه اطلاعاتی برای مقابله با این توطئه‌ها توانایی خوبی دارد

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از سخنانش مردمی کردن اطلاعات را یکی از کارهای مترقی انقلاب دانست و گفت: این اقدام برخلاف روش های سنتی رایج سازمان های اطلاعاتی دنیا بود و آنها با این موضوع بیگانه بودند.این که مردم با اعتقاد اطلاعات بدهند در هیچ جا سابقه نداشت چرا که مردم دستاوردی داشتند و آن را در خطر می دیدند که باعث می شد با دستگاه اطلاعاتی همکاری کنند.

دکتر ربیعی تصریح کرد: این اقدام کارکرد ویژه ای بود که فقط در جمهوری اسلامی ایران شکل گرفت و مفهوم اطلاعات بیست میلیونی را بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی به کار گرفتند.

وی رابطه مردم با اطلاعات را با اهمیت دانست و اظهارداشت: ارتباط مردم با اطلاعات می تواند ما را در مواجه با تهدیدها یاری دهد و تا با تولید علم بتوانیم در مقابل نوع جدید ناامنی ایستادگی کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به برنامه هایی که از شبکه های فارسی زبان خارج از ایران پخش می شود،اشاره کرد و گفت: آنها تلاش دارند با القاء، برخی از ارزش ها و فرهنگ را تغییر داده و محرمات را رواج دهند.

دکتر ربیعی با یادآوری جنبه دیگر اطلاعات و مردم اظهارداشت: این ارتباط کمک می کند تا تهدید را به درستی درک و مشاهده کنیم و آنچه را که تهدید نیست، تهدید تلقی نکنیم.

وی تاکید کرد همراهی مردم کمک می کند تا تهدیدها گسترش نیابد و هر موضوعی را در ساحت خود ببینیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: در دنیای امروز تهدیدها، کنشگر و عامل مشخصی ندارند، جنس آنها به گونه ای است که با فرآیندها ارتباط دارد که می توان در رابطه مردم با اطلاعات با آنان مقابله کرد.

دکتر ربیعی با بیان این که اطلاعات جایی برای شنیدن صدای همه است، یادآور شد: در جامعه ای که صدایی در آن شنیده نشود، ناامن خواهد بود و اگر جامعه اطلاعاتی پیشگام شنیدن صدای مردم شود جامعه به سمت آرامش حرکت می کند.

وی افزود : توسعه اطلاعات به معنای کنترل افراد نیست بلکه به معنای درگیر کردن همه افراد در ایجاد امنیت جامعه است. شنیدن صدای همه مردم توسط دستگاه ‌اطلاعاتی لازم است و ما در این زمینه مترقی هستیم. امروز خوشبختانه رابطه اطلاعات و مردم به نحوی است که دستگاه اطلاعاتی ناقل صدای مردم است .

وزیر کار در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به اینکه نیروهای اطلاعاتی ما هیچ‌گاه دچار اشرافیت اطلاعاتی و کاست طبقاتی نشده‌اند، خاطرنشان کرد: نیروهای اطلاعاتی ما همیشه جزئی از مردم و حتی جزئی از اقشار پایین دست جامعه بودند و همواره تحلیل های  سیاسی، اجتماعی و اقتصادی خود را مطرح کرده و این از نقاط قوت دستگاه‌ اطلاعاتی ماست.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: سیستم اطلاعاتی‌ای موفق است که هم تهدید را درک کرده و دچار کاستی در درک تهدید نشود و هم آنچه که تهدید نیست را تهدید تلقی نکند. نیمی از مشکلات ما همین جابه‌جایی مفهوم تهدید است. بودن مردم کنار اطلاعات موجب می‌شود ما فرصت‌ها را تهدید تلقی نکنیم.

وی یادآور شد: برای فعالیت اطلاعاتی نیازمند همه علوم همچون علوم سیاسی، ارتباطات، انسان شناسی، تجارت و بنگاه داری هستیم، ظرفیت دستگاه های اطلاعاتی می طلبد که با جامعه نخبگان و دانشگاه ارتباط داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه ما امروز به امنیت روانی، اجتماعی و اخلاقی بیش از هر زمانی نیازمندیم، تصریح کرد: امروز شفافیت با بی‌آبرو کردن افراد اشتباه گرفته شده و به راحتی مسائل خصوصی افراد به عرصه عمومی کشیده می‌شود. در حالی که ما به امنیت اخلاقی نیازمندیم و جامعه باید در کنار هم با امنیت زندگی کند. همه افراد جامعه باید کمک‌یار هم باشند و گروه‌های اجتماعی هم باید گفت‌وگو میان خود را بیشتر کنند. امنیت روانی، اجتماعی و اخلاقی نیاز امروز جامعه ماست. ربیعی تاکید کرد امروز بیش از همه وقت نیاز داریم به گسترش روح خیرجمعی در جامعه داریم  و بیش از آنکه هوای هم را تنگ و محدود کنیم باید هوای هم راداشته باشیم. وزیر رفاه تاکید کرد برای حل مسائل ایران به گفت و گوی اجتماعهی و ائتلاف بزرگ نیاز داریم .

دکتر ربیعی اظهار کرد: پیرامون آسیب های اجتماعی باور داریم و صحبت هم کرده ام که دیگر نمی توان از رابطه خطی و تک علتی بین فقر و اعتیاد ویا فقر و طلاق صحبت کرد  بلکه مواردی نظیر فقدان مهارتهای زندگی ، از بین رفتن گفت و گو و مسائل مرتبط با ایجاد رابطه جنسی و همچنین نوع سبک زندگی نامتعارف با زندگی ایرانی اسلامی در زمره عوال طلاق به شمار می روند در خصوص اعتیاد هم مواردی نظیر ناامنی ، بی پناهی ، احساس نامانی روانی و فردگرایی از جمله عوامل شیوع به شمار می روند

وی در پایان افزود: در کنار مردم بودن سبب می شود فرصت به تهدید بدل نشود و سیستم اطلاعاتی مسائل را در ساحت های مربوط به خود تحلیل و واکنش نشان دهد .

گفتنی است همایش ملی اطلاعات و مردم صبح امروز با حضور شخصیت های علمی، دانشگاهی و پژوهشی در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما گشایش یافت

ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه


جستجو

پربیننده ترین ها

یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳

بیمارستان; تخصصی حضرت نبی اکرم (ص) عسلویه صبح امروز با حضور دکتر ربیعی وزیر; تعاون، کار و رفاه...

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به خراسان شمالی از مجتمع صنعتی اسفراین باز...

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

دکتر; علی ربیعی گفت: یکی از پیشنهادات ما برای حمایت‌های بیمه‌ای کارفرمایان; بخشودگی ج...

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳

وزیر; تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : تعداد افرادی که درمرحله نخست; امنیت غذایی قرار گرفت...

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳

بخشنامه حداقل مزد سال 1394 مشمولان قانون کار از سوی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتما...

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جایگزینی دفترچه‌های تامین اجتماعی با سیم‌کارت‌...

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عضویت سایت آپارات درآمد.

چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

مراسم تجلیل از زنان کارگر عصر روز گذشته با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،حج...

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

179 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای از اقدامات دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفا...

جمعه ۸ آذر ۱۳۹۲

دکتر علي ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي در سفر دوروزه خود به استان قم با حجت الاسلام و ال...