دکتر ربیعی در حاشیه امضای 18 تفاهم‌نامه همکاری در خوستان خبر داد : اشتغال خوزستان بهبود می‌یابد

تاریخ انتشار : 1395/08/20 12:19

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به پروژه‌های مختلف عمرانی و صنعتی در خوزستان و اجرای 18 تفاهم نامه بین وزارتخانه‌های کار و ارتباطات و استانداری، اظهار امیدواری کرد که با عملی شدن این طرح‌ها و تفاهم‌نامه‌ها، اشتغال خوزستان بهبود می‌یابد

دکتر علی ربیعی در حاشیه امضای 18 تفاهم‌نامه همکاری بین وزارتخانه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات و تعاون و کار و رفاه اجتماعی و استانداری خوزستان اظهار کرد:‌ تمام سند توسعه اشتغالزایی تنظیم شده و ان‌شالله این سند در جلسات آتی شورای اشتغال استان‌های کشور که برای تمام آن‌ها برش استانی تدوین شده است، با حضور ریاست جمهور مطرح خواهد شد.

وی افزود:‌ وزارت تعاون دو مسیر برای اشتغال خوزستان پیش بینی کرده است که یک مسیر توسعه صنایع فولاد، پتروشیمی و آلومینیوم است و عمدتا صنایع عمده خوزستان را شامل می‌شود.  مسیر دوم توسعه کسب و کار پایدار است که در این مسیر حوزه IT و ICT اصلی‌ترین گزینه مدنظر ما است. پوشاک، دامداری، باغداری، حمل و نقل و گردشگری از دیگر حوزه‌هایی است که در مسیر دوم پیش بینی شده است.

دکتر ربیعی با بیان این‌که در سند توسعه اشتغال خوزستان اصلی‌ترین حوزه پیش بینی‌شده حوزه ICT است، عنوان کرد:‌ بر این اساس شرکت‌های خصوصی ملی و استانی تفاهم‌نامه‌هایی را اجرا خواهند کرد که حدود 2000 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در اجرای این تفاهم‌نامه‌ها پیش‌بینی شده است.

وی افزود: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکنون بیش از 700 میلیارد تومان در زمینه زیرساخت‌های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات خوزستان هزینه کرده و تفاهم‌نامه‌های که امروز امضا شد، به عبارتی لایه بعدی است که روی این زیرساخت‌های انجام‌شده، قرار می‌گیرد و به نوعی نتایج این زیرساخت‌ها است.

دکتر ربیعی گفت:‌ در حوزه ICT خوزستان با اجرای این تفاهم‌نامه‌ها سه ضلع دولت، دانشگاه و بخش خصوصی فعالیت خواهند کرد و برنامه‌ها در این زمینه، بنا بر توانمندسازی است. افراد فارغ التحصیل از نظر آموزشی توانمند می‌شوند و شرکت‌هایی که از تهران وارد استان شدند و همچنین شرکت‌های منطقه‌ای با یکدیگر گره می‌خورند. این تفاهم‌نامه‌ها منجر به تولید محتوا در خوزستان و همچنین تولید محتوا به زبان عربی از خوزستان به تمام کشورهای عربی می‌شود و از این طریق شرکت‌های ما به شرکت‌های بین‌المللی اتصال می‌یابند.

وی در خصوص مسیر بعدی پیش‌بینی شده دولت برای اشتغال خوزستان گفت:‌ بنابر برنامه‌های دولت احیای 550 هزار هکتار اراضی کشاورزی در خوزستان اجرا  می‌شود تا پایان سال این طرح به طور کلی در خوزستان به بهره‌برداری می‌رسد و اکنون بخشی از پروژه در سطح 312 هزار هکتار باقی مانده است و به ازای هر هکتار یک تا دو نفر اشتغال زایی خواهد شد. بخشی از این پروژه باعث تثبیت شغل‌های موجود و بخش دیگر آن منجر به اشتغالزایی جدید خواهد شد.

وی با اشاره به پروژه پالایشگاه آبادان عنوان کرد:‌ اکنون پروژه پالایشگاه آبادان را داریم که تاکنون 1.3 میلیارد دلار برای سرمایه گذاری آن پیش بینی شده و به 1.7 میلیارد دلار دیگر هم احتیاج دارد تا در پنج سال آینده حدود 10 هزار شغل مستقیم ایجاد کند و به ازای هر یک اشتغالزایی در این پروژه برای سه تا چهار نفر در بخش خدمات خرده فروشی و.. به طور غیر مستقیم اشتغالزایی ایجاد خواهد شد.

وی لایروبی اروند را آرزوی دیرینه مردم خوزستان عنوان و اظهار کرد:‌ لایروبی اروند هم اکنون در حال انجام است و کار بزرگی است که ان‌شالله با حضور ریاست جمهور در هفته آتی در خوزستان رونمایی خواهد شد. با این لایروبی مشاغل بسیار خوبی چه در بخش صید و صیادی و چه در بخش حمل و نقل ایجاد می‌شود.

وی به سرمایه‌گذاری‌های نفتی در غرب کارون اشاره و خاطرنشان کرد:‌ 8 تا 10 میلیارد دلار در سرمایه گذاری در میادین نفت مشترک و غرب کارون ظرف 5 سال آینده و البته با حفظ و رعایت الزامات زیست محیطی انجام خواهد شد که این سرمایه‌گذاری‌ها اشتغالزایی مناسبی با خود به همراه خواهند داشت.

وی بیان کرد: اکنون ما پروژه فولاد کاوه خرمشهر با ظرفیت 600 هزار تنی و همچنین کارخانه فولاد در شهرک صنعتی شماره 5 اهواز را در حال اجرا داریم. همچنین کارخانه آلومینیوم مسجدسلیمان و فاز اول پالایشگاه فولاد دزفول با ظرفیت 600 هزار تن و فاز اول فولاد شادگان در استان خوزستان اشتغالزایی خواهند داشت

ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه


جستجو

پربیننده ترین ها

یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳

بیمارستان; تخصصی حضرت نبی اکرم (ص) عسلویه صبح امروز با حضور دکتر ربیعی وزیر; تعاون، کار و رفاه...

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به خراسان شمالی از مجتمع صنعتی اسفراین باز...

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

دکتر; علی ربیعی گفت: یکی از پیشنهادات ما برای حمایت‌های بیمه‌ای کارفرمایان; بخشودگی ج...

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳

وزیر; تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : تعداد افرادی که درمرحله نخست; امنیت غذایی قرار گرفت...

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳

بخشنامه حداقل مزد سال 1394 مشمولان قانون کار از سوی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتما...

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جایگزینی دفترچه‌های تامین اجتماعی با سیم‌کارت‌...

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عضویت سایت آپارات درآمد.

چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

مراسم تجلیل از زنان کارگر عصر روز گذشته با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،حج...

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

179 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای از اقدامات دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفا...

سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۳

دو; بخش ویژه مراقبت از نوزادان روز سه شنبه در آیینی با حضور وزیر تعاون ،; کار و رفاه اجتماعی در...