وزیر کار در جمع تشکل های کارگری؛ هیچ تصمیمی بدون نظر شرکای اجتماعی اتخاذ نمی‌کنیم

تاریخ انتشار : 1395/08/21 12:21

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به گسترش تشکلات کارگری و کارفرمایی در دولت یازدهم گفت: در دولت یازدهم تعداد تشکل های کارگری و کارفرمایی 51 درصد افزایش یافت.

دکتر  علی ربیعی در دیدار با تشکل‌های کارگری که روز گذشته، 20 آبان ماه در سالن تامین اجتماعی خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: همچنین در حوزه خیر جمعی شاید در هیچ دورانی مانند امروز مشارکت مردم در این حوزه را شاهد نبودیم و در این زمینه متاسفانه حسابداری زیادی انجام نداده ایم اما قطعا مشارکت مردم در این حوزه بیش از 20 هزار میلیارد تومان بوده و اندکی از این رقم مربوط به نهادهای دولتی بوده است.

هیچ تصمیی بدون نظر شرکای اجتماعی قانون  کار اتخاذ نمی کنیم

وی افزود: امروز در شورای عالی کار کشور هیچ تصمیمی بدون نظر شرکای اجتماعی قانون کار یعنی کارفرمایان و کارگران اخذ نمی کنیم .

دکتر ربیعی با بیان اینکه در هیات امنای تامین اجتماعی کشور نماینده کانون کارفرمایان نیز حضور دارد، خاطرنشان کرد: معتقدیم جامعه ای که در آن صداهای مردم و مستضعفین شنیده نشود، سقوط می کند. صدای افراد ضعیف جامعه کمتر به گوش می رسد و این افراد صدای بلندی ندارند و ما وظیفه داریم که گوش هایمان را برای مستضعفین تیزتر کنیم.

وزیر تعاون، کار ورفاه اجتماعی با بیان این‌که در سال گذشته 20 درصد به حداقل دستمزد و حقوق بازنشستگان کشوری افزوده شد، اظهار کرد: در سال اولی که من روی کار آمده ام حداقل مستمری بازنشستگان 25 درصد، در سال دوم 17 درصد و در سال سوم 14 درصد افزایش و در سال 92 نیز 25 درصد افزایش داشت و امسال در قانون مدیریت خدمات کشوری پیش بینی می شود که حداقل های دستمزد را افزایش دهیم. ما سعی کردیم یکی از سیاست های دولت پیشی دادن افزایش دستمزد به نرخ تورم باشد.

دکتر ربیعی عنوان کرد: در سال اولی که روی کار آمدم، حداقل حقوق کارگران 25 درصد و با احتساب مسکن و غیره عملا 31 درصد افزایش یافت. همچنین در سال دوم نیز حداقل دستمزد کارگران عملا 21 درصد و سال سوم نیز 14 درصد افزایش یافت.

وی با تاکید بر اینکه بیمه تکمیلی قطع نخواهد شد، به افزایش بیمه عمر در دولت یازدهم اشاره و تصریح کرد: ان‌شاءلله این تدابیر سال‌ها تداوم یابد تا بتوانیم فاصله هایی را که کارگران و بازنشستگان از حداقل ها دارند کم کنیم.

دکتر ربیعی افزود: وزارت تعاون موضوع صادرات و حمایت از صادرات به ویژه صادرات خوزستان را دنبال و پیگیری می کند. همچنین در خصوص تعاونی های مرزنشینان به علت مبارزه با قاچاق کالا سیاست هایی اعمال شد که من با این سیاست ها مخالفت کرده و در این زمینه نامه مکتوب ارسال کردم و پیگیر هستیم که بتوانیم حق مرزنشینان را بگیریم.

 وی در خصوص لایحه تعاون که هم اکنون تقدیم مجلس شده است، گفت: دولت باید دید حمایت گرایانه نسبت به بخش تعاون داشته باشد و از این بخش حمایت کند. من اصراری بر لایحه فعلی نداریم و از آنچه که عقل جمعی مدنظر دارند دفاع می کنم.

وی با تاکید بر اینکه من وزیر تولید کار کارآفرینان و بیکاران هستم، گفت: باید شرایطی ایجاد کنم که هم بیکاران جذب بازار کار شوند و هم کارفرمای بی جان به زمین نخورد و هم تولید به فعالیت خود ادامه دهد.

وی با بیان این‌که دولت یازدهم به فردی که آجر روی آجر می‌گذارد تا عده‌ای که زیر سقف کار می کنند احترام می گذارد، گفت: ما باید در وزارت تعاون به صورتی عمل کنیم که تولید در دوران رکود زمین نخورد و نیروی کار تامین و شرایط اشتغال بیکاران فراهم شود. مدیریت  کردن به این سبک و سیاق سخت است و باید بتوانیم هر طور شده به جلو حرکت کنیم.

جلوگیری از ریزش بیش از 200 هزار نیروی شاغل

وی یکی از استراتژی های وزارت تعاون و کار رفاه اجتماعی را تثبیت نیروی کار در صنایع و واحدها و کارخانجات رو به تعطیلی دانست و گفت: حتما در واحدها و کارخانه ها و صنایعی که رو به تعطیلی هستند برنامه ریزی و مداخله خواهیم کرد. در سال 94 دولت از ریزش بیش از 200 هزار نیروی شاغل جلوگیری کرد.

وی اظهار کرد: در شرایطی دولت را تحویل گرفتیم که مصادف با ریزش نیروی شاغل بود و کارخانه ها رو به تعطیلی بودند و اکنون یکی از کارهایی که دنبال می کنیم تثبیت نیروی شاغل است و قطعا در این زمینه تلاش خواهیم کرد.

وی با اشاره به ابراز نگرانی دبیر اجرایی خانه کارگر خوزستان نسبت به اصلاحیه قانون کار که هم اکنون در مجلس است، گفت: لایحه اصلاحیه قانون کار در دولت دهم به مجلس رفت و دولت اصلاحیه ای را به مجلس نفرستاد و اگر تمام تشکل‌های کارگری به این اجماع ونتیجه برسند که لایحه به دولت باز گردد ما از موضوع عودت لایحه اصلاحی قانون کار دفاع می کنیم .

ادغام بخش درمان تامین اجتماعی با نظام سلامت عادلانه نیست

وی در ارتباط با موضوع ادغام بخش درمان تامین اجتماعی با نظام بیمه سلامت گفت: دولت به هیچ عنوان ادغام این بیمه ها را در لایحه برنامه ششم توسعه به مجلس ارسال نکرد. تجمیع این بیمه ها نظر عده ای در مجلس بود اما در این زمینه نگران نباشید زیرا با شرایط کنونی این موضوع امکان پذیر نیست و ادغام بخش درمان بیمه تامین اجتماعی با نظام سلامت عادلانه نیست.

وی ادامه داد: اگر این بیمه ها تجمیع شوند، ممکن است دولت مانند بسیاری از بخش ها پول کارگران را با تاخیر پرداخت کند؛ در صورتی که ما چنین اجازه ای نداریم .

وی طرح تحول سلامت را پروژه بزرگ اجتماعی دولت عنوان و تصریح کرد: دولت باتمام توان برای پیروزی این طرح کمک می کند و ان‌شاءالله از هشت هزار میلیارد تومانی که در قانون بودجه تصویب شد 2 هزار میلیارد تومان در همین هفته نقد می شود و ما تا حدودی در این طرح به جلو می‌رویم.

دکتر ربیعی گفت: نمایندگان در برنامه ششم توسعه ترتیبی بدهند که منابع پایدار به سمت ما حرکت کند و ما از تجمیع منابع دولتی حمایت می کنیم .

وی با بیان اینکه سعی کردیم بیمارستان‌های جدیدی تاسیس می‌کنیم که از نوع میلاد باشد، خاطرنشان کرد: اکنون چهار بیمارستان میلاد داریم و یک بیمارستان نیز در خوزستان در حال ساخت داریم. فکر می کنم حوزه درمان خوزستان با برنامه ریزی‌هایی که شد در وضعیت نسبتا خوبی قرار دارد و در برخی استان‌ها در سه سال اخیر به اندازه 30 سال تخت بیمارستانی اضافه کردیم.

وی با بیان اینکه توسعه و پیشرفت کشور در کنار آرامش جامعه محقق می شود، گفت: دولت به دنبال آرامش برای مردم و حرکت با آرامش و به دور از تنش است. بسیاری انتقاد می کنند که چرا دولت پاسخ نمی دهد؟ در پاسخ باید گفت که ما می خواهیم در فضایی آرام کار کنیم و مردم خودشان باید قضاوت کنند.

رشد اقتصادی کشور

دکتر ربیعی تصریح کرد: ما تمام تلاش‌مان را کردیم که تورم جامعه را کاهش دهیم و نرخ ارز را جهت قابل پیش بینی کردن اقتصاد ثابت نگه داریم و کارمزد را کاهش دهیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه کاهش نرخ تورم به این معنی است که مردم جامعه کمتر فقیر می شوند، گفت: امروز نرخ تورم هشت درصدی را در کشور دنبال می کنیم که این نرخ با نرخ تورم 40 درصدی در 4 سال گذشته، فاصله بسیار زیادی دارد اما با این وضعیت هم کارهای زیادی جهت افزایش خرید قدرت مردم داریم. مبارزه با فقر و کاهش فقر مهمترین استراتژی ما است.

دکتر ربیعی خاطرنشان کرد: اکنون  کارگران  خوزستان از پوشش بیمه برخوردار هستند . ما تعداد زیادی از کودکان بازمانده از تحصیل را به تحصیل بازگرداندیم و برای مناطق مرزی یک وعده غذای گرم تهیه می کنیم و این‌ها همه کارهای بی سر و صدای دولت هستند.

وی عنوان کرد: فقر در زیر شعارهای بی محتوا محو نخواهد شد بلکه فقر با عقلانیت، دلسوزی و سختکوشی حل می شود. حل مشکل فقر با درک درست از واقعیات و برنامه ریزی صحیح انجام پذیر است و سردادن شعارهای بزرگ و اقدامات غیر کارشناسی باعث نابرابری در میان مناطق می‌شود.

افزایش نرخ مشارکت اقتصادی

دکتر ربیعی خاطرنشان کرد: ما برای مساله کاهش فقر برنامه‌ریزی کردیم که ان‌شاءالله اجرا می شود. در دولت یازدهم نرخ مشارکت افزایش یافت و مردم  بیشتر از گذشته امید به کار پیدا کردند که به تبع آن باعث افزایش نرخ بیکاری شد زیرا نرخ بیکاری بر اساس تعداد افراد جویای کار محاسبه می شود و ما خرسند هستیم که نرخ مشارکت درصد افزایش داشته است.

امروز نیروی کار ما انتظار شغلی بالایی دارند

دکتر ربیعی با بیان اینکه با احتساب 25 روز کاری و 8 ساعت کاری در هر دقیقه 5 نفر وارد بازار کار می شوند، گفت: درصد بالایی از این افراد تحصیلکرده هستند و 25 درصد از افرادی که شغل‌شان را از دست دادند، آن شغل انتظار شغلی آنها را برآورده نمی کرد. یعنی امروز نیروی کار ما انتظار شغلی بالایی دارند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  افزود: همچنین برخی ریزش نیروها به علت عدم ادامه کار توسط کارفرما و عدم تمایل به شغل و کاهش انگیزه آن شاغلان بود و بنابراین وظیفه داریم که برای این گونه افراد اشتغال زایی کنیم. بنابراین به نوعی با تغییر ذائقه نیروی کار مواجه شدیم.

وی اظهار کرد: دولت 700 هزار شغل ایجاد کرد اما این حجم اشتغالزایی دیده نشد. اگر در شرایط سال‌های قبل بودیم، حتما این اشتغالزایی دیده می شد اما ایجاد اشتغال برای 700 هزار نفر کار ارزشمندی است.

تثبیت شغل و اشتغالزایی با طرح 550 هزار هکتاری

دکتر ربیعی با اشاره به طرح احیای 550 هزار هکتار از اراضی کشاورزی خوزستان بیان کرد: با این طرح هم تثبیت شغل و هم اشتغالزایی جدید خواهیم داشت. در بخش های پتروشیمی و فولاد خوزستان نیز اشتغالزایی هایی ایجاد خواهد شد اما تمام این اشتغالزایی ها باز هم کافی نیست.

وی ادامه داد: هزینه ایجاد شغل برای هر نفر در پالایشگاه‌های خوزستان 12 میلیارد تومان است و ما ان‌شاءالله برنامه اشتغال ضد فقر را دنبال خواهیم کرد و سند توسعه اشتغال استان را تصویب خواهیم کرد.

به دنبال افزایش ظرفیت های اشتغال هستیم

دکتر ربیعی با بیان اینکه ما به دنبال افزایش ظرفیت های اشتغال هستیم، خطاب به تشکل های کارگری و کارفرمایی و پیمانکاران گفت: ما نیاز به کار مشترک داریم و دولت بدون شما نمی تواند کاری کند. امروز نیاز به اجماع بزرگ برای حل مسائل بزرگ ایران وجود دارد و باید در کنار هم برای حل مسائل دولت و ملت دست به دست هم دهیم

ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه


جستجو

پربیننده ترین ها

یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳

بیمارستان; تخصصی حضرت نبی اکرم (ص) عسلویه صبح امروز با حضور دکتر ربیعی وزیر; تعاون، کار و رفاه...

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به خراسان شمالی از مجتمع صنعتی اسفراین باز...

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

دکتر; علی ربیعی گفت: یکی از پیشنهادات ما برای حمایت‌های بیمه‌ای کارفرمایان; بخشودگی ج...

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳

وزیر; تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : تعداد افرادی که درمرحله نخست; امنیت غذایی قرار گرفت...

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳

بخشنامه حداقل مزد سال 1394 مشمولان قانون کار از سوی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتما...

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جایگزینی دفترچه‌های تامین اجتماعی با سیم‌کارت‌...

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عضویت سایت آپارات درآمد.

چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

مراسم تجلیل از زنان کارگر عصر روز گذشته با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،حج...

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

179 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای از اقدامات دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفا...

جمعه ۸ آذر ۱۳۹۲

دکتر علي ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي در سفر دوروزه خود به استان قم با حجت الاسلام و ال...