دکتر ربیعی: مسئولیت جمعی همه تلاش برای صلح است/ تحقق کار شایسته در سایه صلح و امنیت

تاریخ انتشار : 1395/09/17 12:40

'دکتر علی ربیعی' وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز چهارشنبه در شانزدهمین نشست سه جانبه منطقه ای آسیا و اقیانوس آرام سازمان بین المللی کار در 'بالی' اندونزی از این سازمان بین المللی خواست به مسئولیت خود بیافزاید و گفت که مسئولیت جمعی همه، تلاش برای صلح است و باید تعامل صلح و کار را مدنظر داشت.

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار ور فاه اجتماعی کشورمان در این نشست علاوه بر سخنرانی با وزیران کار کشورهای کره جنوبی، اندونزی و نپال نیز دیدار و گفت و گو خواهد کرد.

متن سخنرانی دکتر ربیعی در شانزدهمین نشست منطقه آسیا و اقیانوسیه کشورهای عضو سازمان بین‌المللی کار در بالی اندونزی به شرح ذیل است :

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای رئیس، خانم‌ها و آقایان

مایلم مراتب خرسندی خویش را از حضور در این نشست ابراز نموده و سپاس خود را از تلاش‌های مجدانه مدیر کل و مجموعه همکاران سازمان بین‌المللی کار و گزارش جامع ارائه شده اعلام نمایم.

همچنین اهتمام دولت اندونزی را در برگزاری این اجلاس و ریاست آن توسط وزیر محترم کار این کشور تبریک عرض می‌نمایم.

گزارش جامع مدیر کل سازمان بین‌المللی کار امکان بحث و اظهار نظر در خصوص بسیاری از مسائل حساس جهان را با محوریت کارشایسته و ساختن آینده‌ای فراگیر برای آحاد مردم جهان به ویژه منطقه آسیا و اقیانوسیه فراهم می‌سازد.

این نشست در اولین سال تصویب اهداف توسعه پایدار برگزار می‌گردد، ولی  با  نگاهی به دو دهه گذشته، باید با تاسف اعلام نمایم بسیاری از آرمان‌های انسانی و والای مصلحانی که خواستار کرامت، زندگی شرافتمندانه، کار شایسته و جهانی عادلانه‌تر و منصفانه‌تر با آینده‌ای فراگیر هستند، همچنان تحقق نیافته است.

 

وقایع رخ داده طی دو دهه گذشته و تشابه خواسته‌ها و جنس جنبش‌های اعتراضی مردم جهان در مناطق مختلف مبین این است که جهانیان از تحقق وعده‌های رفاه و عدالت اجتماعی مأیوس شده‌اند. جهان علی‌رغم همه پیشرفت‌های فناورانه و گسترش رفاه برای برخی اقشار، به نحو مأیوس کننده‌ای، به تناوب به کام گرداب‌های گوناگون اقتصادی، مالی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی می‌افتد، به نحوی که همواره سهم منطقه آسیا و اقیانوسیه به ویژه منطقه استراتژیک خاورمیانه بیش از سایر بخش‌های جهان است.چرا مردم خاورمیانه نباید با آرامش زندگی نمایند و از این موهبت الهی مانند سایر مردم جهان استفاده نمایند.

رسیدن به اهداف توسعه پایدار بدون داشتن نگاهی عادلانه و واقع‌بینانه به مسائلی که غرب آسیا را در بر گرفته است امکان‌پذیر نیست. بخش مهمی از این مسائل برآمده از فقدان شرایط لازم برای فراهم آوردن کار شایسته برای بخش قابل توجهی از جمعیت ایجاد شده‌اند. مسأله مهم این است که در جهان جهانی‌شده، مسائلی که در یک منطقه ایجاد می‌شوند، آن هم در منطقه‌ای نظیر خاورمیانه، به سرعت به سایر مناطق اشاعه می‌یابند و بقیه را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهند. من امیدوارم که جهان مسائل این منطقه را با حساسیت و از منظر تأثیر آن بر کل جهان در نظر بگیرد و سازمان بین‌المللی کار نیز مسئولیت بین‌المللی خود را با جدیت دنبال نماید و عواقب تداوم وضع موجود در خاورمیانه برای جامعه جهانی را از منظر ملاحظات مهم برای این سازمان، بیان نماید. مسئولیت جمعی همه ماست که برای صلح تلاش کنیم و تعامل صلح و کار را نیز مد نظر داشته باشیم. همه به یاد داشته باشیم که کار شایسته و تحقق اهداف توسعه پایدار در سایه صلح و امنیت تحقق‌یافتنی است و تحقق شرایط کار شایسته نیز بر صلح و امنیت تأثیر دارد. جهان ما به شدت نیازمند تحلیل رابطه «کار و صلح» است و امیدوارم سازمان بین‌المللی کار به این مقوله با نگاه ویژه بپردازد. 

خانم‌ها و آقایان

اجازه دهید با توجه به گزارش مدیر کل برای این نشست، وضعیت جمهوری اسلامی ایران را مطابق بخش‌های مختلف این گزارش تشریح نمایم:

-    ایران بالغ بر 80 میلیون نفر جمعیت دارد.

-    رشد شهرنشینی نیز در ایران سریع است.

-    ایران به مدت قریب به 30 سال پذیرای نزدیک به 3 میلیون نفر پناهنده افغانستانی، عراقی و غیره است که حدود 15 درصد کارگران مهاجر منطقه آسیا است. اگرچه این موضوع چالش بزرگی برای کشور ایجاد کرده اما جمهوری اسلامی ایران همه تلاش خود را در راستای بهبود وضع آن‌ها به‌کار برده است و تعداد زیادی از آنان با فراگرفتن مهارت‌ها و کسب تحصیلات عالیه می‌توانند در شکوفایی آینده کشورشان نقش ایفا نمایند.

-    آموزش‌های مقطع ابتدایی در ایران اجباری و رایگان است. اخیراً مطابق  دستور مقام معظم رهبری این آموزش‌ها حتی به پناهندگان غیر مجاز نیز ارائه می‌گردد.

-    در قانون اساسی، قانون کار و قانون تامین اجتماعی جمهوری اسلامی ایران، حق کار، حق تحصیل، عدم تبعیض، بیمه بیکاری، حق تشکیل انجمن‌ها و اتحادیه‌های صنفی، حق قانونی اعتراض صنفی، حق آزادی انجمن، حق مذاکره دست جمعی و حق برخورداری از تامین اجتماعی به رسمیت شناخته شده و دولت را مکلف با اجرای آن‌ها نموده است.

-    همچنین در سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران برنامه‌های کاهش فقر، آموزش عالی، ایجاد اشتغال مولد، کاهش نرخ بیکاری، توسعه فناوری و توسعه عدالت اجتماعی تاکید شده است.

-    سیاست جمهوری اسلامی ایران هم‌سو با سیاست‌های سازمان بین‌المللی کار در نظارت بر مسائل بهداشت و  ایمنی در کار و کارگاه‌هاست. از دیدگاه دولت اشتغالزایی زمانی اتفاق می‌افتد که علاوه بر ایجاد فرصت شغلی جدید، موضوعات بیمه و رفاه فرد به‌ کار گمارده و نیز ایمنی کار و کارگاه مدنظر باشد. دستورالعمل‌های کاربردی در این زمینه تصویب و ابلاغ شده است. بازرسان كار نیز براین موضوع نظارت دارند.

-    نگاه دولت به کار مشابه نگاه سازمان بین‌المللی کار به کار شایسته است لذا در این خصوص در حال تدوین شاخص‌های کارشایسته هستیم. ضمن اینکه در بسته‌های اجرایی دولت در مقوله اشتغال‌زایی به موضوعات تامین اجتماعی، حفاظت و بهداشت کار، آموزش‌های مهارتی و توسعه کارآفرینی نیز توجه ویژه شده است.

-    به منظور تعیین هدف‌ها و اولویت‌های اشتغال در بخش‌های مختلف، تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری در امور مرتبط به اشتغال، شورایی تحت عنوان شورای عالی اشتغال به ریاست رئیس‌جمهور تشکیل می‌گردد که در این شورای عالی نمایندگان شرکای اجتماعی کشور نیز حضور دارند.

-    توسعه مهارت و فناوری از اولویت‌های دولت هاست.کلیه آحاد مردم در حال حاضر در تمام نقاط کشور به آموزش‌های فنی و حرفه‌ای دسترسی دارند.

-    توانمندسازی معلولین یکی از برنامه‌های حمایتی دولت است که آثار اجتماعی و اقتصادی زیادی در برداشته است.

اجازه دهید برخی از دستاوردهای ایران را مطابق موارد فوق بیان نمایم:

-    ایران دومین اقتصاد بزرگ در منطقه شرق خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA) است.

-    ایران از شبکه‌ای قدرتمند در زمینه خدمات اولیه بهداشت و درمان برخوردار است که کل جمعیت شهر و روستا را پوشش می‌دهد. ایران به اتکای این شبکه توانسته است اکثر اهداف توسعه هزاره را تحقق ببخشد. از جمله در زمینه اهداف شماره 1 و 2 و 4 و 5 (یعنی فقر و گرسنگی، آموزش ابتدایی، مرگ و میر کودکان و بهداشت بارداری) پیشرفت های چشمگیری کسب نموده است

-    ایران از جمله معدود کشورهای خاور‌میانه و منطقه شمال آفریقا و به طور عام جهان اسلام است که موضوع «گذار جمعیتی» یعنی انتقال از نرخ بالای مرگ و میر و باروری به نرخ پایین مرگ و میر و باروری را انجام داده است.

-    سطح آموزش و تحصیل در جمهوری اسلامی ایران در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه و اکثر کشورهای درحال توسعه به خصوص در بین زنان به مراتب بهتر است. تقریبا 93 درصد زنان در گروه سنی 24-15باسواد هستند. بیش از 60 درصد دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی از بانوان هستند و هم‌اکنون، 94 درصد زنان در مدارس مشغول تحصیل هستند. همچنین  22 درصد از اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها زنان هستند.

-    نرخ فعالیت اقتصادی زنان در 20 سال اخیر از 1.9% در سال 1996 به7.12 درصد  در سال 2014 رسیده است.

-    نرخ امید به زندگی در ایران از 52 سال در اوایل دهه 1970 امروزه به 74 سال رسید است.

-    کشور در چند دهه گذشته شاهد کاهش فقرمفرط بوده است یعنی فقط 0/02 درصد جمعیت زیر خط فقر با روزی 1/25 دلار زندگی می‌کنند.

-    برنامه غیراجباری تنظیم خانواده ایران، یکی از بهترین نمونه‌ها در نوع خود به شمار می‌رود. (یعنی سریع‌ترین کاهش نرخ باروری نسبت به هر کشور دیگری در جهان داشته است).

-    طبق گزارش توسعه انسانی 2015، شاخص توسعه انسانی ایران 0/766 است که ایران را در رده «توسعه انسانی بالا» و در رتبه 69 در بین 188 کشور قرار می‌دهد.

-    تعداد تشکل های ثبت شده 12009تشکل کارگری و کارفرمایی است که شامل 9481 تشکل کارگری و 2528 تشکل کارفرمایی می باشد.به نحوی که در دولت فعلی بیش از  35 درصد این تشکل‌ها، تاسیس شده‌اند. 

-    یکی از دستاوردهای اجرای نظام تامین اجتماعی کشور، پوشش کامل جمعیت کشور از  بیمه همگانی پایه خدمات درمانی می باشد.

-    زنان طی دو دهه گذشته در جایگاه‌های مختلف مدیریتی چه در بخش دولتی و چه خصوصی حضور داشته‌اند. دولت همواره به حضور زنان در رده‌های مدیریتی توجه ویژه‌ای دارد به نحوی که معاونتی در رده معاون رئیس جمهور به همین نام تشکیل نموده که یکی از اعضای کابینه دولت است.

-    هر ساله بیش از یک میلیون نفر از آموزش فنی و مهارتی در کشور بهره‌مند می‌گردند.

در پایان توفیق اجلاس را در تحقق آینده ای فراگیر با کارشایسته مسئلت دارم.

و سلام علیکم و  رحمه الله  و  برکاته


ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه


جستجو

پربیننده ترین ها

یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳

بیمارستان; تخصصی حضرت نبی اکرم (ص) عسلویه صبح امروز با حضور دکتر ربیعی وزیر; تعاون، کار و رفاه...

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به خراسان شمالی از مجتمع صنعتی اسفراین باز...

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

دکتر; علی ربیعی گفت: یکی از پیشنهادات ما برای حمایت‌های بیمه‌ای کارفرمایان; بخشودگی ج...

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳

وزیر; تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : تعداد افرادی که درمرحله نخست; امنیت غذایی قرار گرفت...

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳

بخشنامه حداقل مزد سال 1394 مشمولان قانون کار از سوی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتما...

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جایگزینی دفترچه‌های تامین اجتماعی با سیم‌کارت‌...

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عضویت سایت آپارات درآمد.

چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

مراسم تجلیل از زنان کارگر عصر روز گذشته با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،حج...

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

179 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای از اقدامات دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفا...

سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۳

دو; بخش ویژه مراقبت از نوزادان روز سه شنبه در آیینی با حضور وزیر تعاون ،; کار و رفاه اجتماعی در...