وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی : 200 هزار بازنشسته در دارایی‌های صندوق‌های بازنشستگی سهیم شدند/ ارزش دارایی صندوق های بازنشستگی بیش از ١١٠ هزار میلیارد تومان است

تاریخ انتشار : 1395/11/24 13:39

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: یکی از برنامه های ما مشارکت بازنشستگان در دارایی های صندوق های بازنشستگی است که در این زمینه، 200 هزار بازنشسته در بیمه ملت سهامدار شدند که این روند برای سایر شرکت ها نیز ادامه دارد.

دکتر علی ربیعی امروز در حاشیه نمایشگاه صندوق های بازنشستگی در جمع خبرنگاران با اشاره به برنامه های حمایتی و رفاهی برای بازنشستگان و کارگران گفت: راه حل نظام رفاهی کشور، صندوق های تامین اجتماعی در همه ابعاد روستایی و کشور است. توسعه برنامه رفاهی کشور قطعا باید از مسیر بیمه بگذرد که در این زمینه، اگر بتوانیم هر ایرانی را صاحب دفترچه بیمه بازنشستگی کنیم نوعی ایمنی از  آینده را به خانه مردم برده ایم.

وی افزود: درهمین زمینه، یکی از مهمترین برنامه های ما این است که نظام بیمه اجتماعی فراگیر را اجرایی کنیم که پس از بررسی های لازم، لایحه آن به مجلس می رود.

وی ادامه داد: برنامه دیگر ما مشارکت بازنشستگان در دارایی های صندوق های بازنشستگی است که در این زمینه، 200 هزار بازنشسته در بیمه ملت سهامدار شدند که این روند برای سایر شرکت ها نیز ادامه دارد. حمایت از آحاد ملت را نباید از جیب صندوق ها پرداخت کنیم، در این زمینه به دنبال ایجاد یک صندوق فراگیر هستیم تا حمایت های مردم از این محل صورت گیرد و همچون گذشته صندوق ها با تصمیم های نادرست متضرر نشوند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره حداقل دریافتی مستمری بگیران نیز گفت: طی سه سال گذشته تلاش کردیم حداقل پرداختی مستمری بگیران را افزایش دهیم؛ اما واقعیت این است که جبران عقب ماندگی های گذشته نیازمند برنامه ریزی بلند مدت است.

دکتر ربیعی درباره فاصله دستمزد کارگران با تورم نیز گفت: با اینکه  در این مدت نتوانستیم حداقل های زندگی کارگران را فراهم کنیم اما امکان جبران دستمزد سال های گذشته نه برای ایران بلکه برای هیچ کشوری در مدت کوتاه قابل جبران نیست.

وی افزود: در سه سال گذشته دولت یازدهم با درصد قابل توجهی، مزد در تورم پیشی گرفت که البته این موضوع باید تداوم داشته باشد تا در نهایت قدرت خرید کارگران افزایش یابد.

وی با تاکید بر رعایت سه جانبه گرایی (مشارکت دولت، کارفرما و کارگر) در تعیین حداقل مزد سالانه ادامه داد: کارگران بدانند که ما از هیچ تلاشی برای کمک به زندگی آنها دریغ نخواهیم کرد. در این زمینه آقای رئیس جمهور خواستار گزارشی از عوامل ناامنی شغلی شدند که  گزارش مربوطه در حال تهیه است تا در جلسه هیات وزیران ارائه شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از اظهاراتش به فعالیت صندوق های سرمایه گذاری اشاره کرد و افزود: این صندوق ها نه تنها در ایران بلکه در کشورهای مختلف فعالیت های اقتصادی می کنند و بخش مطمئن اقتصاد کشورها هستند. در کشور ما فعالیت اقتصادی صندوق ها از ابتدا با یک نارسایی آغاز شده است که دولت متاسفانه به عنوان رد دیون خود معمولا حق انتخاب را از صندوق ها گرفته بود، اما خوشبختانه در بخشی که صندوق ها خود اقدام به سرمایه گذاری کردند، این سرمایه گذاری ها هوشیارانه و هوشمندانه بود.

دکتر ربیعی ارزش دارایی های 4 صندوق بازنشستگی کشوری، تامین اجتماعی، فولاد و صندوق روستایی و عشایر را به عنوان صندوق های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی 110 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: در حال حاضر در صندوق تامین اجتماعی بیش از 40 میلیون نفر سهامدار هستند؛ همچنین در صندوق های بازنشستگی، فولاد و روستاییان نیز ذینفعان آنها سهم دارند.

وی با اشاره به استراتژی این وزارتخانه در مدیریت صندوق ها گفت: غیرسیاسی کردن فعالیت صندوق های سرمایه گذاری، خروج از بنگاه داری و ایجاد شفافیت مالی و تراکنش ها به عنوان مهمترین استراتژی های مدیریت این بنگاه ها در دستور کار قرار گرفت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: طی یک سال گذشته شفافیت های تراکنش های مالی صندوق ها مدنظر قرار گرفت و در حال حاضر بیش از 70 درصد این صندوق ها در بورس عرضه شدند و امیدواریم 30 درصد مابقی آنها نیز در بازار سرمایه عرضه شوند تا تراکنش های مالی آنها شفاف شود.

دکتر ربیعی با بیان اینکه ارزش پروژه های قابل اجرا توسط 4 صندوق وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حدود 27 هزار میلیارد تومان است ادامه داد: طی دو سال گذشته در بخش فولاد پروژه هایی به ارزش دو هزار و 500 میلیارد تومان افتتاح شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از نهایی شدن مطالعات اجرای طرح های پتروشیمی در بجنورد و مسجدسلیمان خبر داد و گفت: همچنین در حاشیه نمایشگاه صندوق های بازنشستگی از 60 قلم داروی جدید در کشور توسط شرکت های دانش بنیان رونمایی می شود که می تواند از واردات داروی کشور بکاهد.

وی افزود: در حوزه زیرساخت ها نیز فعالیت های خوبی توسط شرکت های زیرمجموعه صندوق های وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام شده است به طوری که طی 5 سال آینده 300 واگن با مشارکت خارجی  و تولید داخل به ناوگان شرکت حمل و نقل مسافری رجا وابسته به تامین اجتماعی اضافه خواهد شد.

دکتر ربیعی ادامه داد: قرارداد ساخت 10 فروند کشتی   نیز نهایی شده و در عین حال نوسازی ناوگان نفتکش و هوایی شرکت های وابسته نیز در حال انجام است.

این عضو کابینه دولت یازدهم از سرمایه گذاری 600 میلیارد تومانی طی دو سال گذشته در صنایع غذایی با مشارکت صندوق ها خبر داد و گفت: با توجه به همه این سرمایه گذاری ها به تعهدات خود در قبال حفاظت و مراقبت از اموال بازنشستگان و کارگران پایبند بودیم.

دکتر ربیعی در بخش دیگری از اظهاراتش به میزان مطالبات چهار صندوق وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از دولت اشاره کرد و گفت: در این زمینه در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده تا سالانه بخشی از این بدهی ها پرداخت شود که مهمترین بدهی دولت به صندوق تامین اجتماعی است.

وی افزود: در سال 84 بیش از یک میلیون نفر مستمری بگیر تحت پوشش تامین اجتماعی در کشور وجود داشت که در سال 92 این میزان به سه میلیون نفر رسید. همچنین متاسفانه برخی قوانین بار مالی زیادی را متوجه صندوق ها کردند به طوری که بدهی 4 هزار میلیارد تومانی دولت به صندوق ها امروز به 60 هزار میلیارد تومان و با محاسبه نرخ سود سالانه و تعهدات بیمه ای این میزان به 100 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. با دستور رئیس جمهور سالانه بخشی از بدهی دولت به صندوق ها پرداخت می شود.


ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه


جستجو

پربیننده ترین ها

یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳

بیمارستان; تخصصی حضرت نبی اکرم (ص) عسلویه صبح امروز با حضور دکتر ربیعی وزیر; تعاون، کار و رفاه...

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به خراسان شمالی از مجتمع صنعتی اسفراین باز...

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

دکتر; علی ربیعی گفت: یکی از پیشنهادات ما برای حمایت‌های بیمه‌ای کارفرمایان; بخشودگی ج...

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳

وزیر; تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : تعداد افرادی که درمرحله نخست; امنیت غذایی قرار گرفت...

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳

بخشنامه حداقل مزد سال 1394 مشمولان قانون کار از سوی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتما...

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جایگزینی دفترچه‌های تامین اجتماعی با سیم‌کارت‌...

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عضویت سایت آپارات درآمد.

چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

مراسم تجلیل از زنان کارگر عصر روز گذشته با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،حج...

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

179 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای از اقدامات دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفا...

جمعه ۸ آذر ۱۳۹۲

دکتر علي ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي در سفر دوروزه خود به استان قم با حجت الاسلام و ال...