وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی : سیاست گذاری اجتماعی باید به سیاست های اجرایی متصل و تبدیل به برنامه شود/دانشگاه ها باید شیوه های گفتمان سازی پیرامون سیاست گذاری اجتماعی را ایجاد کنند

تاریخ انتشار : 1395/12/17 14:01

دکتر ربیعی در همایش ملی سیاست گذاری اجتماعی در ایران گفت: یکی از اولین مشکلات ما در سیاست گذاری اجتماعی این است که این سیاست های کلان ما به سیاست های اجرایی متصل و تبدیل به برنامه نمی شود و از طرفی آنچه اجرا می شود در سیاست ها نیامده و این یک بیماری است .

 

دکتر ربیعی در همایش ملی سیاست گذاری اجتماعی در ایران که  در محل دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، گفت: سیاست گذاری اجتماعی به رغم ساده بودنش یکی از مهم ترین و پرچالش ترین مسائل ماست .

وی  با بیان اینکه عرصه اجتماعی تحولات اجتماعی را تبیین نمی کند گفت: عرصه اجتماعی اساساً عرصه ای نیست که تحولات اجتماعی که به صورت شگرف رخ می دهد را تبیین کند چرا که تحولات اجتماعی خود از  تحولات جمعیتی ، ارتباطات ، تغییرات ارزشی ، تغییرات نگرشی، فرایند جهانی و ... متاثر است.

دکتر ربیعی با  اشاره به سرعت بالای تغییرات اجتماعی گفت:  چه کسی فکر می کرد مفاهیم قدرت در خانواده، نوع خانواده و سبک زندگی به این سرعت تغییر کند تا جایی که حتی امروز بحث می شود که طلاق آسیب نیست و راه حل است که این تغییر در سنت های ما که نوعی نگاه به آن وجود دارد را نشان می دهد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه سیاست گذاری همیشه به معنای کنترل و محدودیت نیست گفت : سیاست گذاری، گاهی به معنای فهم درست جامعه ، فهم درست حکمران و بستر سازی برای حرکت راحت و مبتنی بر واقعیت جامعه است.

وی افزود: سیاست گذاری اجتماعی به معنای توسعه و ایجاد حرکت روان و واقعی در متن جریان اجتماعی نسبت به پدیده هاست .

دکتر ربیعی تصریح کرد:  ما در عرصه اجتماعی با گروه های کم صدا در برابر پرصدا ،  با فرصت های نابرابر اجتماعی و با حاشیه در مقابل متن روبرو هستیم و اینها اتفاقات مهم در یک وجه مسائل اجتماعی ما هستند و در وجه دیگر آن تحولات ارزشی و تحولات نهاد های اجتماعی مواجه می شویم.

وی در ادامه گفت: از یک سو ما با یک فرایند توسعه روبرو هستیم که توسعه اجتماعی بخش اجتناب ناپذیر آن است و از سوی دیگر مواجهه با تحولات اجتماعی در گروه های اجتماعی ،  فرهنگ و ارزش های اجتماعی و سبک های زندگی اجتماعی الزاماتی است که نشان دهنده  آن است که ما به سیاست گذاری اجتماعی بیش از گذشته نیاز داریم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به تشریح موانع سیاست گذاری اجتماعی پرداخت و گفت: یکی از اولین مشکلات ما در سیاست گذاری اجتماعی این است که این سیاست های کلان ما به سیاست های اجرایی متصل و تبدیل به برنامه نمی شود  و از طرفی آنچه اجرا می شود در سیاست ها نیامده و این یک بیماری است .

وی بر ضرورت اجماع ذینفعان در سیاست گذاری تاکید کرد و گفت: سیاست گذاری بر اساس اجماع بزرگ در جامعه صورت نمی گیرد و این نوع سیاست گذاری حتی اگر درست باشد محکوم به شکست است و من در این موضوع به نقش دانشگاه تاکید دارم.

دکتر ربیعی تصریح کرد: به اعتقاد من دانشگاه ها پیش از آنکه  سیاست گذاری را بیاموزد باید شیوه های گفتمان سازی پیرامون سیاست گذاری اجتماعی  را ایجاد کند و باید پیرامون سیاست گذاری های اجتماعی گفتگوی اجتماعی شکل بگیرد که نقش انجمن های علمی در این زمینه بیشتر آشکار می شود.

وی به سیاست زدگی ایران اشاره کرد و گفت: در کشوری مثل ما وقتی شما سیاستی را اجرایی می کنید که منافعی را به خطر می اندازد به سرعت این سیاست ها کارکرد خودشان را از دست می دهند و نمی توانند جاری شوند.

وی بر  ضرورت گفتگوی اجتماعی بیش از سیاست گذاری اجتماعی تاکید کرد و افزود: گفتگوی اجتماعی در ایران دچار فقر است چرا که در جامعه بیشتر گفت گفت صورت می گیرد و گفتگوی اجتماعی کم رنگ است. جوامعی توانستند مشکلات خود را حل کنند که به یک فهم مشترک از برنامه ها و  سیاست ها رسیده اند و توانستند آنطور سیاست گذاری کنند که قابلیت اجرایی داشته باشد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نبود نهاد های نظارتی کافی را یکی دیگر از مشکلات سیاست گذاری های اجتماعی خواند و خاطر نشان کرد: ما هیچ گاه واکنش کافی به نقض سیاست ها یا حتی سیاست گذاری غلط را مشاهده نکردیم،هیچ گاه کسانی که بعضی کارها را انجام دادند به اندازه خسارتی که متوجه نظام اجتماعی- اقتصادی کردند مجازات نشدند،  البته  منظور من از مجازات  معنای قضایی آن نیست. 

وی افزود: هیچ کس پاسخگوی سیاست های خودش نبوده و هیچ کس حتی خسارت و هزینه سیاست های نادرست را حتی در منظر و قضاوت افکار عمومی نمی پردازد.

دکتر ربیعی گفت: یک مشکل دیگر در سیاست گذاری اجتماعی این است که سیاست گذاری تحت الزامات قدرت صورت می گیرد، نگاه به الزامات قدرت  به معنای کلان دیدن آن نیست،  هم دولت ها  معمولا گرایش دارند که پوپولیسم ساختاری داشته باشند و هم نوعی پوپولیسم مبتنی بر ایجاد رضایت و کسب آرا وجود دارد که مانع از سیاست های عقلایی است .

وی ادامه داد: حتی در دوره هایی تصمیمات در مدت کوتاهی و  مبتنی بر یک مسئله محلی شکل گرفت ولی به   صورت سیاست گذاری ملی تعمیم پیدا کرد.

وی در مقایسه سیاست های اجتماعی و اقتصادی گفت: سیاست های اقتصادی آثار اقتصادی دارند و مثلا رکود و تورم را در یک دوره 3 یا 4 ساله می توان جبران کرد.  ولی سیاست های اجتماعی آثار عمیق بر زندگی اجتماعی می گذارند و آثارش را شاید در 20 سال هم نتوان جبران کرد چون تبدیل به آثار نهادی می شود و چون با آنها قوانین ، مقررات ، ارزش ها و سبک ها تغییر می کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مشکل دیگر در سیاست گذاری اجتماعی را  سیاست گذاری های ا معطوف به نیاز قدرت دانست  چون با بدنه اجتماعی  پایین خودش نمی تواند ارتباط برقرار کند.

وی افزود : من در اینجا از دو نوع سیاست گذاری صحبت می کنم ، سیاست گذاری معطوف به ساخت رسمی و سیاست گذاری که به جریان زندگی اجتماعی مرتبط است که این دو با هم ارتباط درست پیدا نمی کند همپوشانی های سیاستی هم این خصلت را دارند.

دکتر ربیعی گفت: ما با تقدم و تاخر نظریه نسبت به تحولات اجتماعی مواجه هستیم و این باعث می شود سیاست گذاری با تاخیر مواجه شود و دیگر اثر نداشته یاشد . مثل تاخیر در سیاست های اجتماعی در خصوص تکنولوژی های جدید که با این مشکل روبرو است.

وی در ادامه گفت: ما باید سریع برای کارگران دانشی و کار در فضای مجازی سیاست گذاری کنیم و برای اشتغال آنها تصمیم گیری کنیم چون این تاخیر سیاست های اجتماعی را ناکارآمد می کند.

وی افزود:  تمایل قدرت در سیاست گذاری اجتماعی  مشکل دیگر سیاست گذاری است چون حیطه سیاست گذاری اجتماعی بزرگ است از فقر و نابرابری، مسائل مرزی و قومی گرفته و تا تحولات ارزشی در اجتماعی و وقتی شما می می خواهید سیاست گذاری کنید با افرادی که منافع زیادی دارند  روبرو هستید  که آنها مانع جدی در سیاست گذاری هستند و سعی می کنند سیاست گذاری ها را به سمتی پیش ببرند که منفعت  خودشان از دست نرود. 


ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه


جستجو

پربیننده ترین ها

یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳

بیمارستان; تخصصی حضرت نبی اکرم (ص) عسلویه صبح امروز با حضور دکتر ربیعی وزیر; تعاون، کار و رفاه...

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به خراسان شمالی از مجتمع صنعتی اسفراین باز...

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

دکتر; علی ربیعی گفت: یکی از پیشنهادات ما برای حمایت‌های بیمه‌ای کارفرمایان; بخشودگی ج...

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳

وزیر; تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : تعداد افرادی که درمرحله نخست; امنیت غذایی قرار گرفت...

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳

بخشنامه حداقل مزد سال 1394 مشمولان قانون کار از سوی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتما...

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جایگزینی دفترچه‌های تامین اجتماعی با سیم‌کارت‌...

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عضویت سایت آپارات درآمد.

چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

مراسم تجلیل از زنان کارگر عصر روز گذشته با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،حج...

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

179 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای از اقدامات دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفا...

سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۳

دو; بخش ویژه مراقبت از نوزادان روز سه شنبه در آیینی با حضور وزیر تعاون ،; کار و رفاه اجتماعی در...