وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی در پیامی به مناسبت روز جهانی ایمنی وبهداشت کار: نظام گرایی در مقوله ایمنی مبتنی برآگاهی به حقوق انسانی است/ با ارتقای ایمنی و سطح سلامت کارگران بهره وری نیروی انسانی افزایش می یابد

تاریخ انتشار : 1396/02/10 18:04

پیام دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مناسبت روز جهانی ایمنی و بهداشت کار در اولین همایش مسولین ایمنی قرائت شد.

متن پیام بدین شرح است. 
«باسمه تعالی»
 [«مَنْ قَتَلَ نَفْسا بِغَیرِ نَفْس اَوْفساد فی الارض فَکَانَما قَتَل الناس جَمیعاً وَ مَنْ اَحْیاها فَکَانما اَحْیاالناس جَمیعاً»
هر کس نفسی را بدون حق قصاص و یا بی آنکه فساد و فتنه ای در روی زمین کند به قتل رساند مثل آن باشد که همه مردم را کشته و هر کس نفسی را حیات بخشد (از مرگ نجات دهد) مثل آنست که همه مردم را حیات بخشیده.]
«سوره مائده آیه 32»
نیروی انسانی مولد کشور به عنوان مهمترین سرمایه ملی و از بنیان‌های توسعه اقتصادی و اجتماعی محسوب می گردد و بی تردید شکوفایی اقتصادی و صنعتی بدون داشتن نیروی کار سالم امکان پذیر نخواهد بود.
فرهنگ هر جامعه با ارزش ها و مبانی ویژه  خود معرف باورهاییاست که در قالب نگرش غالب هر ملت به یک مفهوم معنا می-یابد؛ در این میان" فرهنگ ایمنی کار"  از جمله موضوعاتی است که از مفاهیم ارزشی مشترک نزدهمه ملل جهان برخوردار است.
معتقدم امروزه ضرورت تغییر رویکرد جایگزینی مفاهیم جمعی به جای مفاهیم فردی در عرصه تولید و صنعت بیش از پیش محسوس است؛ نگرش محدود به سودآوری صرف در تولیدنه تنها با شاخص های توسعه پایدار سازگاری ندارد بلکه ایجاد تعادل پایا در حفظ و صیانت از نیروی انسانی مولد جامعه و تعامل منطقی و هم کنش سازنده و فزاینده در بهبود شرایط زیست کاری را با چالش مواجه می سازد.
افزایش تولید ملی نیازمند سیاستگذاری و برنامه ریزی همه جانبه برای رعایت حقوق انسان هادر روند پیچیده توسعه اقتصادی است. امروزه توجه صرف به تولید سبب گردیده است که رخداد سالانه بیش از 360 میلیون حادثه شغلی و 160 میلیون مورد بیماری ناشی از کار موجب مرگ بیش از 3/2 میلیون نفر در جهان گردد؛ از سوی دیگر هدر رفت 4% تولید ناخالص داخلی کشورهای جهان برای جبران هزینه های مستقیم و غیرمستقیم حوادث کاری،فرصت های با ارزش سرمایه گذاری و اشتغال و متعاقب آن فقرزدایی را از کارگران جهان ربوده است.
ارتقای ایمنی و سطح سلامت کارگران نه تنها زندگی طولانی، شاداب و پرباری را برای جامعه به ارمغان خواهد آورد، بلکه کارفرمایان را نیز از بهره وری بالای نیروی انسانی و در نتیجه افزایش سود برخوردار خواهد ساخت. از سوی دیگر، در سطح کلان جامعه، افزایش ایمنی و سلامت شغلی با تقلیل هزینه های تحمیل شده به جامعه در اثر حوادث و بیماریهای ناشی از کار و نیز افزایش سطح درآمد همراه بوده و در نهایت به بهبود اقتصادی ملی منجر خواهد شد.  
بدین ترتیب می توان گفت نظام گرایی در مقوله ایمنی و بهداشت شغلی  باید علاوه بر تکیه بر علم و فناوری، آگاهی بشر به حقوق انسانی و وظایف بنیادی او در قبال چرخه حیات و جهان هستی را به عنوان محور اصلی این نهضت فراگیر ملحوظ نظر قرار داده و از این طریق با ایجاد زمینه مشارکت و عزم عمومی همه دولت ها و ملت ها، دنیایی سالم و شاداب و متعادل برای زندگی نسل های امروز و فردا ایجاد شود.
 در همین راستا اطلاعات و داده های آماری معتبر در حوزه ایمنی و بهداشت شغلی برای کارفرمایان، قانون¬گذارن بخش ایمنی و بهداشت شغلی، سازمان تامین اجتماعی، متخصصان ایمنی و بهداشت شغلی و دیگر ذینفعان این بخش که مسئول پیشگیری و کنترل حوادث و  بیماری های شغلی می باشند ازجایگاه بسیار مهمی برخوردار است.
 تعیین اولویت های عملیاتی ایمنی و بهداشت کار در برنامه ریزی آموزشی، بهبود رویه های توانبخشی و تعیین غرامت حوادث و بیماری های ناشی از کار همگی بر مبنای پایش اطلاعات صحیح است؛ در این راستا مقاوله نامه های سازمان بین¬المللی کار(ILO)اعضای خود را ملزم می دارد تا مکانیزم هایی را برای جمع آوری و استفاده از داده های معتبر ایمنی و بهداشت کار برای اهداف پیشگیرانه بنیان نهند.
نیاز به جمع¬آوری و بکارگیری داده های معتبر ایمنی و بهداشت کاربرای شناسایی مخاطرات جدید و ریسک های نوظهور، تعیین بخش¬های پرمخاطره، توسعه سنجش های پیشگیرانه، همچنین برای نهادینه سازی سیاست ها، سیستم ها و برنامه¬ها در سطوح بین المللی، ملی و کارگاهی اجتناب ناپذیر است. 
بر اساس چشم انداز ترسیمی جهانی و مطابق با آموزه های دین مبین اسلام در حفظ جان و کرامت کارگران، دولت تدبیر و امید تلاش کرده استبا رویکرد سه جانبه گرایی و مشارکت حداکثری شرکای اجتماعی شعار "انسان سالم، محور توسعه پایدار" را تحقق بخشیده و نسبت به ترویج و تعمیم فرهنگ ایمنی و بهداشت کار نزد جامعه کار و تلاش کشور و در راستای نیل به اهداف عالی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در حفظ و صیانت از با ارزش ترین سرمایه های کار و تولید کشور اقدامات مقتضی را به عمل آورد. در این راستا کاهش معنی¬دار آمار حوادث ناشی از کار از ابتدای دولت تدبیر و امید بیانگر اقدامات موثری است که در این حوزه صورت گرفته وامید استبا توجه به نامگذاری سال جاری توسط سازمان بین المللی کار با محوریت و رویکرد استفاده بهینه از داده های ایمنی و سلامت شغلی ضمن بهره گیری هر چه بیشتر از علوم و فناوری های پیشرفته در این خصوص،زمینه ی ارتقای سطح دانش و آگاهی شرکای اجتماعی خوددر مقوله ایمنی و  بهداشت کارفراهم گردد. والسلام
علی ربیعی
 وزیرتعاون کارورفاه اجتماعی

ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه


جستجو

پربیننده ترین ها

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

دکتر; علی ربیعی گفت: یکی از پیشنهادات ما برای حمایت‌های بیمه‌ای کارفرمایان; بخشودگی ج...

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳

بخشنامه حداقل مزد سال 1394 مشمولان قانون کار از سوی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتما...

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳

وزیر; تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : تعداد افرادی که درمرحله نخست; امنیت غذایی قرار گرفت...

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به خراسان شمالی از مجتمع صنعتی اسفراین باز...

یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳

بیمارستان; تخصصی حضرت نبی اکرم (ص) عسلویه صبح امروز با حضور دکتر ربیعی وزیر; تعاون، کار و رفاه...

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عضویت سایت آپارات درآمد.

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جایگزینی دفترچه‌های تامین اجتماعی با سیم‌کارت‌...

چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

مراسم تجلیل از زنان کارگر عصر روز گذشته با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،حج...

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

179 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای از اقدامات دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفا...

جمعه ۸ آذر ۱۳۹۲

دکتر علي ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي در سفر دوروزه خود به استان قم با حجت الاسلام و ال...