دکتر ربیعی در سخنرانی نشست گروه اعضای حوزه آسیا و اقیانوسیه سازمان جهانی کار مطرح کرد: رشد اقتصادی به‌تنهایی منجر به کاهش فقر نمی‌شود/ نقش کلیدی توسعه مهارت‌ها در ارتقاء بهروری اقتصادی و توسعه پایدار

تاریخ انتشار : 1396/03/23 23:40

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد که رشد اقتصادی به تنهایی قادر نخواهد بود منجر به کاهش فقر شود مگر آن‌که این رشد به عنوان موتور ایجاد اشتغال عمل کند.

متن کامل سخنرانی علی ربیعی به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
ابتدا مایلم به همه وزرای محترم و هیات‌های عالی شرکت‌کننده در این گردهمایی از منطقه آسیا و اقیانوسیه خوش‌آمد عرض کنم. منطقه آسیا و اقیانوسیه به‌عنوان بزرگترین منطقه جغرافیایی جهان گوناگونی‌های بسیار سلایق و علاقمندی‌های متنوع و سطوح مختلف توسعه را در بر دارد. البته باید خاطرنشان کرد که علایق و موضوعات مشترک بسیاری نیز بین اعضای این گروه وجود دارد.
توسعه مشاغل و بنگاه‌های اقتصادی تضمین حقوق کار بسط حمایت‌های اجتماعی و ارتقاء گفت‌وگوی اجتماعی چهار رکن کار شایسته هستند. ما امروز گرد هم آمده‌ایم تا چگونگی ارتقاء کار شایسته برای توسعه پایدار در منطقه خود را مورد بحث قرار دهیم. بدیهی است برخورداری هرچه بیشتر مردم از مشاغل شایسته منجر به رشد اقتصادی فراگیرتر و غنی‌تر خواهد شد و چنین رشدی منابع بیشتری را برای ایجاد مشاغل شایسته فراهم می‌آورد. منطقه ما با بیش از ٤ و نیم میلیارد نفر جمعیت سال ٢٠١٦ نزدیک به ٦٠ درصد جمعیت و نیروی کار جهان را  در خود جای داده است.
موقعیت منطقه آسیا و اقیانوسیه به‌عنوان موتور رشد اقتصادی جهان  در سالیان اخیر ارتقاء یافته طوری‌که این منطقه دو سوم رشد کل را موجب شده بنابراین تحولات در این منطقه در اقتصاد جهانی و تدوین سیاست‌های مربوطه در جهان نقش اساسی ایفا می‌کند.
مایلم به استحضار حضار محترم برسانم منطقه ما به لحاظ ظرفیت‌های انسانی و طبیعی هنوز سهم مناسب از اقتصاد جهان برخوردار نشده، البته رشد و پیشرفت برخی کشورهای منطقه برای ما خوشایند و تحسین‌آمیز است. به هر حال نابرابری‌های تاریخی، ثروتمند شدن تعدادی از کشورها به قیمت فقیر شدن برخی کشورها، مشکلات بیکاری و فقر در برخی مناطق مسائلی است که اهتمام بیشتری از همکاری را طلب می‌کند. ما باید کنفرانس‌های منطقه‌ای را گسترش دهیم، دبیرخانه‌ها را فعال‌تر کنیم و بیش از دیگران به کار و همکاری بیشتر و تبادل دانش بیشتر نیازمندیم.
براساس گزارش اخیر چشم‌انداز اجتماعی اشتغال جهان، خالص اشتغال ایجاد شده در منطقه آسیا و اقیانوسیه در سال ٢٠١٦ بالغ بر ٢٠ میلیون نفر بوده که معادل با شد ١ و ١ درصدی می باشد. ضمنا شرایط مشابهی نیز برای سال ٢٠١٧  پیش‌بینی شده است. در این پیوند مایلم بر این نکته تاکید کنم که شاکله رشد اشتغال در منطقه ما یک مرحله گذار ساختاری را نشان می‌دهد که در حال شکل‌گیری است. بدین ترتیب سرمایه و نیروی کار از بخش‌های با ارزش افزوده کم، به سوی بخش‌های با ارزش افزوده زیادتر در حال انتقال است.
قابل ذکر است، با وجود رشد اقتصادی، در بسیاری از موارد فرصت‌های شغلی متناسب با میزان رشد ایجاد نمی‌شود. بنابراین در برخی کشورها در حال مواجه با پدیده‌ای موسوم به رشد با اشتغال نامتناسب هستیم. رشد اقتصادی در حالیکه مزایای بسیاری را برای منطقه ما همراه داشته با نقصان‌های عمده‌ای برای برقراری کار شایسته قرین بوده است. گزارش مذکور همچنین تصریح دارد که منطقه آسیا و اقیانوسیه ٦٣و نیم درصد شاغلان فقیر در جهان را در بر دارد. سهم اشتغال آسیب‌پذیر از کل اشتغال در این منطقه ٥٠/١ درصد در سال ٢٠١٦ بوده است.
نرخ بیکاری زیاد و نقصان‌های کار شایسته عوامل ناپایدار اقتصادی و ناآرامی اجتماعی هستند که کشورهای مبتلابه را به ورطه فقر و توسعه‌نیافتگی می‌کشاند. اشتغال نقش کلیدی در هدایت اقتصادها به‌سوی کاهش موثر فقر ایفا می‌کند. مایلم تاکید کنم که رشد اقتصادی به تنهایی قادر نخواهد بود منجر به کاهش فقر شود مگر آنکه این رشد به عنوان موتور ایجاد اشتغال عمل کند به‌گونه‌ای که از ظرفیت فراهم آوردن فرصت‌های بیشتر و برابر برای مردم برخوردار باشد.
در این پیوند توجه کافی به سیاست‌هایی که به موضوع علل ریشه‌ای عدم ارتباط بین رشد و اشتغال و بین رشد و برابری می‌پردازد می‌تواند در ایجاد موازنه برای افزایش اشتغال یاری‌رسان باشد. اگرچه وضعیت بیکاری جوانان در زیر منطقه‌های آسیا و اقیانوسیه متفاوت است اما همچنان چالشی بزرگ برای منطقه به شمار می‌رود. با توجه به این نکته مایلم تاکید کنم برای موفقیت برنامه‌های مربوطه سازمان بین‌المللی کار لازم است انواع مختلف نیازمندی‌های اعضا  در زمینه پرداختن به مسله بیکاری جوانان در نظر گرفته شود.
بازار کار جهانی به‌طور شگرفی تحت‌تاثیر پیشرفت‌های سریع فناوری و بالطبع ملزومات توسعه مهارتی مربوط قرار گرفته بنابراین امروزه توسعه مهارت‌ها یک ضرورت محسوب می‌شود و نقش کلیدی در ارتقاء بهروری اقتصادی و توسعه پایدار دارد در این خصوص لازم است استراتژی‌های در خوری به‌منظور به روز کردن مهارت‌ها و توسعه دسترسی به مهارت‌ها برای همت اقشار مردم طراحی شود.
پیمایش‌های صورت گرفته در منطقه آسیا و اقیانوسیه پیرامون گذر از تحصیل به کار نمایانگر آن است که جوانان در مشاغلی فعالیت می‌کنند که با تخصص‌های آنها همخوانی ندارد، بنابراین لازم است تلاش‌های خود را برای کاهش اثرات نا همخوانی مهارتی افزون کنیم.
از توجه شما سپاسگزارم

ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه


جستجو

پربیننده ترین ها

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳

بخشنامه حداقل مزد سال 1394 مشمولان قانون کار از سوی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتما...

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

دکتر; علی ربیعی گفت: یکی از پیشنهادات ما برای حمایت‌های بیمه‌ای کارفرمایان; بخشودگی ج...

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳

وزیر; تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : تعداد افرادی که درمرحله نخست; امنیت غذایی قرار گرفت...

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به خراسان شمالی از مجتمع صنعتی اسفراین باز...

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عضویت سایت آپارات درآمد.

یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳

بیمارستان; تخصصی حضرت نبی اکرم (ص) عسلویه صبح امروز با حضور دکتر ربیعی وزیر; تعاون، کار و رفاه...

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جایگزینی دفترچه‌های تامین اجتماعی با سیم‌کارت‌...

چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

مراسم تجلیل از زنان کارگر عصر روز گذشته با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،حج...

جمعه ۸ آذر ۱۳۹۲

دکتر علي ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي در سفر دوروزه خود به استان قم با حجت الاسلام و ال...

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

179 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای از اقدامات دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفا...