دکتر ربیعی درحاشیه آیین تودیع و معارفه رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور : آئین نامه اشتغال روستایی دردستورکار هیات دولت است

تاریخ انتشار : 1396/08/11 16:20

وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی درحاشیه آیین نامه تودیع و معارفه رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور ودر جمع خبرنگاران اعلام کرد : آئین نامه اشتغال روستایی دردستورکار هیات دولت است .

 دکترعلی ربیعی افزود : درهفته پیش رو آئین نامه های اجرایی اشتغال روستایی درسطح استان ها می رود و کارآغاز می شود . 
 
وی ادامه داد : مهارت آموختگان فنی و حرفه ای درمسابقات جهانی مهارت ابوظبی ،مدال ها و دیپلم   افتخار  کسب   کردند . 
 
وزیرتعاون،کار ورفاه اجتماعی به جمعیت بی سوادان کشور اشاره کرد و گفت : یکی از اهداف سازمان فنی و حرفه ای دردوره جدید مهارت آموزی به افراد ترک تحصیل کرده است و برای ورود و آموزش این افراد به نوعی مهارت آموزی نیازداریم که این امر را با وام های اشتغال مرتبط کرده ایم که بتواند جذابیتی برای این افراد به وجود آورد . این افراد در شرایط فعلی نه مهارتی دارند و نه تحصیلات . 
دکترربیعی افزود : بسیاری از افراد در کشور درخصوص حوزه آب ومشکلات آن  سخن می گویند اما کسی درمورد جمعیت کشور و فقدان مهارت در نیروهای ایرانی که هم رشد را گران می کند و هم قیمت تمام شده کالا را و هم منجر به ناامیدی خود افراد می شود صحبتی به میان نمی آورد . 
 
وی افزود: درامر مهارت نیازداریم حداقل یک و دو دهم درصد الی یک و نیم درصد رشد " جی دی پی " را برای مداخله در بازار کار برای مهارت افزایی وارد کنیم . این رقم خوبی نیست . رقمی که از مجموعه آموزش و آموزش عالی داریم به این اندازه نیست . 
 
دکترربیعی اضافه کرد : مربیان سازمان آموزش فنی و حرفه ای مربیان مجربی هستند و کارشناسان خارجی ای که وارد می شوند سطح مربیان را مناسب می دانند . درجوارکارگاه مربیان مناسبی داریم . باید تجهیزات فنی و حرفه ای را نوسازی    کنیم . 

اشتغال آینده به نوسازی تجهیزات فنی و حرفه ای نیازدارد 
 
وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی یادآورشد : برای اشتغال آینده به نوسازی تجهیزات فنی و حرفه ای نیازداریم ودر بخشی دیگراز مهارت ها به تربیت مربی نیازداریم .دربخش هایی مانند آی سی تی و گردشگری ظرفیت اشتغال بسیار بالایی داریم .نوعی آموزش های مهارتی ترکیبی از کار و عمل است وبه آموزش های نظری درآن حوزه نیازداریم .
وی افزود : دربخش هایی با اشتغال جدید نیازمندیم که سازمان فنی و حرفه ای را متناسب کنیم . مثلا در حوزه آی سی تی دانش آموختگان  این حوزه خودشان می توانند به تنهایی نقش مربی را نیز ایفا کنند . باید حتما درسه جهت کار و گفت و گو  کنیم . یکی خود مردم هستند که بیایند و آموزش ببینید . با خود آموزش و پرورش تفاهم نامه ای امضا کرده ایم که از دبستان درسطوح استان با فنی و حرفه ای ما کار می کنند . این امر به خودی خود کمک کننده است اما خانواده ها نیز باید کارکنند . جهت گیری درس های کارورزی ما در دانشگاه تغییرپیدا کرد .
وی گفت : دربرخی از رشته ها کارورزی تبدیل به درسی تفریحی شده بود که باید احیا شود . خود فرهنگ مردم از دانشجو گرفته تا سطوح دبیرستان باید به سمت مهارت آموزی بیایند . بخش دیگر مربوط به عرضه نیروی کار است . مدت ها که رابطه بین تقاضا و عرضه نیروی کار خدمات ، صنعت و کشاورزی ، با فنی و حرفه ای قطع شد . به عنوان مثال به انرژی اتمی رفتیم و گفتیم نیروهایشان را با کمک آموزش فنی و حرفه ای به مهارت مجهز کنند . 
 
صنعت و آینده اشتغال باید به فنی و حرفه ای نزدیک شود 
 
دکترربیعی بر نزدیک شدن صنعت و آینده اشتغال  به فنی و حرفه ای تاکید کرد وگفت : هیات امنای فنی و حرفه ای باید از صاحبان صنایع ، خدمات ، کشاورزی و ...باشند و ضلع سوم این امر نیز دولت است . اگر ما به فکر فقر و اشتغال ، محیط زیست ، آب و ...هستیم باید به موضوع مهارت نیز توجه جدی داشته باشیم . 
 
طرح کارورزی درحال انجام است 
 
وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی اضافه کرد : طرح کارورزی در حال انجام است . اکنون در حال جهت دهی به بیمه مشوقین طرح کارورزی هستیم تا 200هزارنفر هدف گذاری شده را تحقق دهیم . درطرح کارورزی افرادی که شرایط قانون را داشتند تامین می کنیم . دراین طرح یک سری ثبت نام های گسترده بدون داشتن شرایط انجام شد . شاید افرادی هم شغل داشتند و با انتظار شغلی بهتر به این طرح ورود پیدا کردند و این کار مداوم است . در سال آینده این کار با پختگی بیشتر دنبال می شود . این کار مداوم و تعطیل ناپذیراست . جهت ما اکنون در ارائه حق بیمه فرد است این امر برای کارفرما نیز جذابیت بیشتری داشت . 
 

ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه


جستجو

پربیننده ترین ها

یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳

بیمارستان; تخصصی حضرت نبی اکرم (ص) عسلویه صبح امروز با حضور دکتر ربیعی وزیر; تعاون، کار و رفاه...

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به خراسان شمالی از مجتمع صنعتی اسفراین باز...

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

دکتر; علی ربیعی گفت: یکی از پیشنهادات ما برای حمایت‌های بیمه‌ای کارفرمایان; بخشودگی ج...

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳

وزیر; تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : تعداد افرادی که درمرحله نخست; امنیت غذایی قرار گرفت...

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳

بخشنامه حداقل مزد سال 1394 مشمولان قانون کار از سوی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتما...

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عضویت سایت آپارات درآمد.

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جایگزینی دفترچه‌های تامین اجتماعی با سیم‌کارت‌...

چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

مراسم تجلیل از زنان کارگر عصر روز گذشته با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،حج...

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

179 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای از اقدامات دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفا...

جمعه ۸ آذر ۱۳۹۲

دکتر علي ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي در سفر دوروزه خود به استان قم با حجت الاسلام و ال...