متن سخنرانی دکتر علی ربیعی در سومین دوره جشنواره نشان دهخدا

تاریخ انتشار : 1396/08/24 15:10

دست نیاز به سوی پژوهشگران دراز می کنم

جانباختن هموطنان عزیز را در حادثه  زلزله کرمانشاه به همه مردم ایران تسلیت عرض می کنم  و تقاضای صبر برای بازماندگان این عزیزان دارم.

می خواهم دیدگاه خود را نه به عنوان فردی که مسئولیتی دارد، بلکه به عنوان فردی که  تجربه دانش‌آموختن  و تدریس در علوم انسانی را و همکنشگری با اساتید این حوزه داشته بیان می کنم،  امروز 5 سال است که به واسطه حضورم در بزرگترین وزارتخانه اجتماعی کشور به طور مستقیم بدنه اجتماعی  را لمس می‌کنم، با تمامی اقشار جامعه سروکار دارم، انسان‌ها قبل از تولد و پس از فوت با این وزارتخانه سروکار دارند، من  فقر و نابرابری و درماندگی و انسان‌های درمانده اجتماعی را که به هیچ عنوان توانی برای استفاده از فرصت های برابر اجتماعی ندارند می بینم. اخلاق اجتماعی را چه در لحظه ثبت نیاز به یارانه که 80 درصد جامعه ایرانی را نیازمند دریافت یارانه معرفی می‌کند و چه لحظه‌های زیبای فرهنگ انسانی جامعه را نیز مشاهده می‌کنم. حضور در این وزارتخانه مواجه من را با واقعیات اجتماعی بیشتر کرده است .

من همه پدیده ها را اجتماعی می بینم حتی سیاست را به نوعی پدیده اجتماعی می‌فهمم . من  معتقدم که بررسی همه پدیده‌ها می‌تواند دارای یک ساحت اجتماعی باشد.  یکی از مسائل این است که ما انجام پروژه‌های اجتماعی را بلد نیستیم و به نظرم در این کاستی همه مقصر هستیم. من به این شکل مدل انجام پروژه، مدل فنسی می‌گویم . پروژه های اجتماعی هم که دارای ذینفعان متعدد هستند به همین نحو در انجام آنها ناتوانیم و در بسیاری از امور موفق نمی‌شویم ، من همینجا یادی می‌کنم از آرمان‌های بلند امام راحل (ره)، هدف انقلاب در گفتمان مسلط اون دوران رفع فقر بود . رفع محرومیت، فقر، استضعاف، مفاهیم غالب گفتمان‌ انقلابی بود ما برای این آرمان‌ها انقلاب کردیم .

بی اعتنایی و تنهایی در شهرهای بزرگ را می بینیم بی تفاوت‌های قابل تامل می بینیم به رغم همه چیزهای زیبایی که می‌بینیم، فکر نمی کنم امروز بیشتر از گذشته کنار هم باشیم فهم این موضوع احتیاجی به پرسشنامه و مطالعه ندارد موضوعی است به صرف دیدن قابل لمس است.

با این مقدمه دو ضعف اساسی جامعه را می‌توانم اینگونه صورت‌بندی کنم از یکسو جامعه شناسی ما، علوم اجتماعی در متن جامعه کمتر برای حل مسائل جامعه حضور دارد و از سوی دیگر ساخت قدرت هم  تمایل  اندکی به استفاده از نتایج  مطالعات جامعه شناسان دارد.  یکی دیگر از نقاط ضعف، پژوهش‌های ما این است که مطالعات پس  از واقعه انجام می‌شود،هر چند  این دست از مطالعات ک برای پیشگیری از واقع بعدی موثر است اما این میان جای مطالعاتی که به ما آینده را نشان بدهند، خالی است.

به عنوان وزیر بزرگترین وزارتخانه اجتماعی دست نیاز به سوی همه پژوهشگر دراز می‌کنم و آمادگی خود را در سطح مجموعه وزراتخانه برای حضور پژوهشگران اعلام می‌کنم.


ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه


جستجو

پربیننده ترین ها

یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳

بیمارستان; تخصصی حضرت نبی اکرم (ص) عسلویه صبح امروز با حضور دکتر ربیعی وزیر; تعاون، کار و رفاه...

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به خراسان شمالی از مجتمع صنعتی اسفراین باز...

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

دکتر; علی ربیعی گفت: یکی از پیشنهادات ما برای حمایت‌های بیمه‌ای کارفرمایان; بخشودگی ج...

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳

وزیر; تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : تعداد افرادی که درمرحله نخست; امنیت غذایی قرار گرفت...

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳

بخشنامه حداقل مزد سال 1394 مشمولان قانون کار از سوی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتما...

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جایگزینی دفترچه‌های تامین اجتماعی با سیم‌کارت‌...

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عضویت سایت آپارات درآمد.

چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

مراسم تجلیل از زنان کارگر عصر روز گذشته با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،حج...

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

179 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای از اقدامات دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفا...

سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۳

دو; بخش ویژه مراقبت از نوزادان روز سه شنبه در آیینی با حضور وزیر تعاون ،; کار و رفاه اجتماعی در...