دکترربیعی در ارائه گزارش عملکرد صد روزه (3) : سیاست های توانمند سازی و رفاهی منظم را پیگیری می کنیم

تاریخ انتشار : 1396/09/12 14:50

وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی از دنبال کردن سیاست های توانمندسازی و رفاهی منظم در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبرداد و تاکید کرد : با تدابیر در نظرگرفته از سوی دکتر روحانی رئیس جمهور کشورمان خبرهای خوب اشتغالی در راه است .

 دکتر علی ربیعی  در روز جهانی معلولان در برنامه «صبح به خیر ایران» شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران حضور یافت  و ضمن ارائه گزارش عملکرد صد روزه دولت خاطرنشان کرد: گرچه برخی از توانایی های افراد دارای معلولیت قوی نیست اما سایر توانایی هایشان بسیار قوی است و ضمن تبریک این روز به این افراد امیدوارم این افراد نیز مانند سایر ایرانیان روزهایی سرشار از اتفاقات خوب را تجربه کنند. 
ضرورت ایجاد فرصت برابر اجتماعی
وی به ضرورت ایجاد فرصت برابر اجتماعی برای معلولان تاکید کرد و گفت: باید شرایطی فراهم شود که معلولان خود را نشان دهند چرا که معلولان توانمندی هایی در حوزه نویسندگی، کارآفرینی، هنر، ورزش و موسیقی دارند که گاها دیده نمی شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: بخش دیگری از برنامه های ما ایجاد فرصت های برابر برای معلولان است که بتوانند در جامعه بیشتر خود را نشان دهند و از طرف دیگر اجازه ندهیم فقر با معلولیت همراه شود 
دکتر ربیعی بخشی ازعوامل ایجاد معلولیت را ناشی از سیاست گذاری های   اشتباه و بخشی دیگر را به دلیل حوادث جاده ای و ...دانست و اضافه کرد : معلولان توانمند باید فرصت دیده شدن درجامعه را داشته باشند . 
وی افزود: برای افرادی که توانایی خاصی ندارند نیز برنامه هایی داریم و به همین منظور انواع غربالگری ها را به منظور پیشگیری انجام داده ایم .
وی با بیان اینکه غربالگری گوش و شنوایی با پوشش بالای 90 درصد انجام شد و امسال برنامه غربالگری ژنتیک را دربرنامه داریم گفت: غربالگری ژنتیک گران قیمت است وتصمیم داریم برای افرادی که توان مالی ندارند تدابیری در این زمینه داشته باشیم . 
وی در ادامه گفت: به عنوان مثال در یکی از شهرستان های کشور با خانواده معلول 6 نفره ای مواجه شدم که بسیار صحنه دردناکی بود ، درحالی که باسیاست های درست غربالگری می شد از بروز آن معلولیت ها پیشگیری کرد . 
تشریح  سیاست های توانمند سازی 
وی با تاکید بر اینکه ما سیاست رفاهی منظمی را دنبال می کنیم اظهار کرد : بخشی از سیاست های رفاهی به این شکل است که اگر بدون برنامه و هدف گذاری باشد به پاشیدن پول منجر می شود ولی پاشیدن پول اشتغال ايجاد نمی کند و مشکلی را حل نمی کند .
دکترربیعی  افزود: متاسفانه در تعدادی از کشورها ساختارهای مناسب برای پیش بردن برنامه ها آماده نمی شود و بدون دانش لازم پول پاشیده می شود . به عنوان مثال در دوره ای تصمیم به سیاست جبرانی در حوزه فقر گرفته شد . دردوره ای پول نقد داده شد که نام آن را «سیاست صدقه ای» می گذارم . اما برنامه ما سیاست توانمند سازی است . 
وی در تشریح سیاست های توانمند سازی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در این زمینه افراد را در گروه های مختلف طبقه بندی کردیم. یک گروه مانند برخی از معلولان و سالمندانی که بیمه بازنشستگی نداشتند را درگروهی قراردادیم که به هیچ وجه توانمند نمی شوند. دولت در نظر دارد حدود 70درصد حداقل مزد را به این گروه بپردازد و این کار از سال 96 آغاز شده است .
وی خاطر نشان کرد: باید شاخصی برای پرداخت ها به این افراد داشته باشیم که شاخص حداقل مزد را درنظرگرفتیم . یعنی 70 درصد مزد فردی را که سرکار می رود به این افراد اختصاص دادیم . 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: گروه دیگر افرادی هستند که توانمندی کامل ندارند به این افراد نیز رقمی پرداخت می شود. دسته دیگر افرادی هستند که اکنون توانمندی ندارند اما می توان با کمک به این اقشار آن ها را توانمند کرد. 
وی تاکید کرد: نکته مثبت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این خصوص این است که سرطیف افرادی که باید توانمند شوند به اشتغال متصل می شوند . 
وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی درنظرگرفته شدن بودجه 12 هزار میلیارد تومانی از سوی رئیس جمهور برای اشتغال را خبری خوب توصیف کرد و افزود : در اشتغال منابع خوبی درحال ورود است .
محدود کردن فقر مطلق در 4 سال 
وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی به برنامه ریزی هایی برای محدود کردن فقر مطلق در 4 سال اشاره و خاطرنشان کرد : در محدود کردن فقر آموزش به دنبال رفتن همه بچه ها به مدرسه هستیم . در موضوع مسکن نیز شاید ساخت و سازهای میلیونی خطا بود اما وقتی با تمرکز ساخت مسکن برای خانواده های دارای دومعلول به بالا، زنان سرپرست خانوار بدون خانواده ، زنان سالمند  وارد عمل شدیم  ساخت و ساز جهت گرفت .

ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه


جستجو

پربیننده ترین ها

یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳

بیمارستان; تخصصی حضرت نبی اکرم (ص) عسلویه صبح امروز با حضور دکتر ربیعی وزیر; تعاون، کار و رفاه...

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به خراسان شمالی از مجتمع صنعتی اسفراین باز...

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

دکتر; علی ربیعی گفت: یکی از پیشنهادات ما برای حمایت‌های بیمه‌ای کارفرمایان; بخشودگی ج...

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳

وزیر; تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : تعداد افرادی که درمرحله نخست; امنیت غذایی قرار گرفت...

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳

بخشنامه حداقل مزد سال 1394 مشمولان قانون کار از سوی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتما...

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جایگزینی دفترچه‌های تامین اجتماعی با سیم‌کارت‌...

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عضویت سایت آپارات درآمد.

چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

مراسم تجلیل از زنان کارگر عصر روز گذشته با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،حج...

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

179 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای از اقدامات دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفا...

سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۳

دو; بخش ویژه مراقبت از نوزادان روز سه شنبه در آیینی با حضور وزیر تعاون ،; کار و رفاه اجتماعی در...