دکتر ربیعی در نشست با سازمان های مردم نهاد معلولان: بانک اطلاعاتی معلولان تا پایان امسال تکمیل می شود /لایحه حمایت از معلولان هفته آینده به مجلس می‌ رود/ در نشان دادن توانمندی های معلولان الگوسازی کنیم

تاریخ انتشار : 1396/09/14 14:51

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: باید در جامعه بتوانیم از حقوق معلولان صحبت کنیم نه این که در صدد نشان دادن ضعف و دلسوزی برای آنها باشیم بلکه باید معلولین توانمند را الگو کنیم و در نشان دادن توانمندیها الگوسازی کنیم.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، دکتر علی ربیعی همزمان با هفته معلولان در نشست هم اندیشی با سازمان های مردم نهاد که در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، اظهار کرد:  این هفته را گرامی میدارم چرا که برای ارزش گذاشتن به شنیدن صدای گروههایی است که کمتر صدایشان شنیده می شود .
وی ادامه داد: برای چندمین بار است که جلساتی در ارتباط با گروههای مورد هدف برگزار کرده ام و مسایل آنان از جمله مسایل کلیدی است و همواره پیگیر رفع آنها بوده ام .
وی با اعلام این که  هم اکنون حدود 1/5میلیون معلول شدید در کشور وجود دارد که عدد قابل توجهی است که این افراد معلولان شدید نیازمند به کمک هستند؛ گفت:  در کشور  هر چه به استانهای مرزی و دور از مرکز نزدیک می شویم میزان معلولیت و فقر بیشتر به چشم می خورد .  
وی با اشاره به اینکه در چهار سال گذشته در وزارتخانه کارهای زیادی در حوزه معلولان انجام شد و اخذ مجوزها در این حوزه تسهیل پیدا کرده است، گفت: در استان‌های معلول‌خیز مراکز تحقیقاتی ایجاد شده و روزی که ما آمدیم غربال‌گری اصلا وجود نداشت و امروز خوشبختانه می‌توانیم اعلام کنیم که غربال‌گری بینایی و شنوایی در کشور انجام می‌شود و در مناطق محروم میزان غربال‌گری‌ها به 97 تا 98 درصد می‌رسد.
دکتر ربیعی تصریح کرد: پیش بینی می شود  30 میلیون سالمند در سال 2050 وجود داشته باشد بنایراین این موضوع از مسایلی است که باید مورد بررسی قرار گیرد .

دکتر ربیعی اولولیت بعدی را کودکان معلول خواند و اظهار کرد: 200 هزار زن بارداری که دارای سوءتغذیه بوده اند که احتمال می رفت فرزند معلول به دنیا   بیاورند را شناسایی کرد ه ایم تا از این طریق بتوانیم از میزان معلولیت ها بکاهیم.
وی در ادامه تاکید کرد: تاکنون اقدامات خوبی انجام داده ایم اما هنوز مسایل زیادی در حوزه معلولان برای پیگیری وجود دارد.

وی در ادامه با بیان این که برای رفع مشکلات جامعه معلولان نیاز به ارتباطات تنگاتنگ نهادی و فردی داریم ، خاطرنشان کرد: در این راستا دستور داده ام که مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی نیز تدابیری اتخاذ کند که مطالبات و دیدگاهها ، نظرات جامعه هدف وزارتخانه بوِیژه آنان که صدای خاموش دارند شنیده و پیگیری شود .

 دکتر ربیعی در  ادامه جامعه، معلول، دولت و نهادهای مدنی را چهار ضلع مهمی عنوان کرد که باید به یکدیگر نزدیک شوند و منسجم کار کنند، خاطرنشان کرد : راه‌اندازی بانک اطلاعاتی معلولان را از روستاها شروع کردیم که امسال بانک اطلاعاتی تکمیل می‌شود. ما افراد معلولی داریم که اصلا نمی‌توانند توانمند شوند و دولت باید در این زمینه تکفل زندگی آنها را برعهده بگیرد. همچنین افرادی داریم که نیمه توانمند می‌شوند و دولت باید بخش از هزینه زندگی آنها را برعهده بگیرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: ما برای رفع مشکلات جامعه معلولان به دانش افزایی نیاز داریم که کارهای زیادی هم انجام شده و در این بازه زمانی نیاز داریم که کار مطالعات معلولیت  ها را به سمت مطالعات توانبخشی که مطالعات حقوقی و اجتماعی هستند ، سوق دهیم .

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به انتقادات مطرح شده در زمینه عدم استخدام معلولان در سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها اشاره کرد و گفت: هر جایی که استخدام بوده ما نامه استخدام سه درصد معلولان را ارسال کردیم و در این زمینه  موفق بودیم. حتی در این زمینه به سازمان‌های نظارتی نیز نامه زدیم اما چون حجم استخدام‌ها کم بوده است این موضوع خود را به خوبی نشان نمی‌دهد.

وی با اعلام اینکه در زمینه پرداخت حق بیمه معلولان شاغل 80-90 درصد پرداختی‌ها صورت گرفته است، تصریح کرد: 12 هزار میلیارد تومان برای اشتغال روستایی و... در نظر گرفته‌ایم که ما اولویت را برای اشتغال معلولان قرار دادیم تا بتوانند با اخذ وام چهار یا شش درصد شغلی برای خود دست و پا کنند. اگر معلولان در قالب شرکت تعاونی باشند، می‌توانند تسهیلات بیشتری دریافت کنند.

دکتر ربیعی به حمایت‌ از معلولان در منازلشان اشاره کرد و گفت: ما هر سال سعی کردیم که این حمایت را افزایش دهیم تا مددکاران و توان‌بخشان با حضور در خانه بتوانند حمایت خوبی از فرد معلول داشته باشند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه هدف‌گذاری ما این است که تا پایان سال 96 کسی بدون وسایل توان‌بخشی وجود نداشته باشد، بیان کرد: یکی از مسائل مهم، زندگی اجتماعی معلولان است. زندگی عمومی معلولان و حرکت روان این افراد از مسائلی است که ما دنبال می‌کنیم البته در این مسیر مناسب‌سازی و مبلمان شهری و الزام کردن ساختمان‌های جدید و مناسب‌سازی کار سختی است و ما در این زمینه مکاتبات زیادی داریم. امیدواریم در جلسه‌ای که با شهرداری خواهیم داشت، بتوانیم مصوبات خوبی را در زمینه مناسب‌سازی در مبلمان شهری داشته باشیم.

دکتر ربیعی با تاکید بر اینکه حداقل سالی سه – چهار جلسه شورای معلولان باید تشکیل شود به لایحه حمایت از حقوق معلولان اشاره کرد و گفت: فکر می‌کنم که این لایحه هفته آینده به صحن علنی مجلس برود. بر روی این لایحه کار کارشناسی زیادی انجام شده و من فکر می‌کنم کارها به سرعت پیش رود.  

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین از تکمیل بانک اطلاعاتی معلولان تا پایان امسال خبر داد. 

در این نشست که همزمان با روز جهانی معلولین برگزار شده است ، جمعی از مدیران عامل ، روسای سازمان های مردم نهاد و معلولین حضور داشتند که به بیان نقطه نظرات و پیشنهادات خود در این حوزه پرداختند.
همچنین در این نشست علمی بهروز مروتی رئیس کمپین پیگیری تصویب قانون حمایت ازمعلولین گفت: اگر ویلچر برقی که اداره بهزیستی دولت تدبیر و امید در قالب طرح توانمند سازی به من نداده بود امکان حضور من در این جلسه ممکن نبود.
وی ادامه داد: با پیگیری های دکتر ربیعی لایحه حمایت از حقوق معلولین به نتیجه خواهد رسید.
افتخار زاده مدیرعامل موسسه آتنا نیز در این نشست گفت: موسسات خیریه و NGO صدای معلولان را به گوش مسئولین و دولت می رسانند و برای رفع مشکلات معلولان نیاز به حمایت دولت دارند.
زرین کفشیان نخبه علمی در این نشست گفت:  من با 12 سال سابقه فعالیت در زمینه معلولان ندیدم وزیری بیاید در کنار معلولین و نهادها بنشیند و به صحبت ها و درد های آنها گوش فرا دهد از شما کمال تشکر را دارم.
غفاری رئیس انجمن اوتیسم هم در این جلسه خاطرنشان کرد:  فقط وزارت بهداشت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی متولی اوتیسم در کشور نیستند، ما امیدواریم با تعامل گرایی دکتر ربیعی، هر سه دستگاه دور یک میز سند ملی اوتیسم را به امضا برسانند.

دکتر پناهیان مدیر عامل موسسه رعد در این نشست اظهار کرد: وظیفه NGO وزارت کار، پیدا کردن شغل برای معلولان نیست بلکه توانمند سازی معلولان و تسهیل سازی مسیر برای اشتغال و فعالیت معلولان است و در این زمینه کارنامه قابل قبولی داشته است.
میرزایی نماینده جامعه معلولین در فرمانداری ورامین  نیز اظهار کرد: آقای دکتر ربیعی از شما تشکر می کنم که شنوای صدای خاموش معلولان و با تمام توان پیگیر قانون حمایت از معلولان هستید.


ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه


جستجو

پربیننده ترین ها

یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳

بیمارستان; تخصصی حضرت نبی اکرم (ص) عسلویه صبح امروز با حضور دکتر ربیعی وزیر; تعاون، کار و رفاه...

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به خراسان شمالی از مجتمع صنعتی اسفراین باز...

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

دکتر; علی ربیعی گفت: یکی از پیشنهادات ما برای حمایت‌های بیمه‌ای کارفرمایان; بخشودگی ج...

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳

وزیر; تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : تعداد افرادی که درمرحله نخست; امنیت غذایی قرار گرفت...

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳

بخشنامه حداقل مزد سال 1394 مشمولان قانون کار از سوی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتما...

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جایگزینی دفترچه‌های تامین اجتماعی با سیم‌کارت‌...

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عضویت سایت آپارات درآمد.

چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

مراسم تجلیل از زنان کارگر عصر روز گذشته با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،حج...

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

179 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای از اقدامات دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفا...

سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۳

دو; بخش ویژه مراقبت از نوزادان روز سه شنبه در آیینی با حضور وزیر تعاون ،; کار و رفاه اجتماعی در...