دکتر روحانی در پیامی به مناسبت روز جهانی معلولان تاکید کرد : جلوگیری از پیوند خوردن فقر با معلولیت با همکاری دولت ، مردم و نهادهای های مدنی

تاریخ انتشار : 1396/09/18 12:19

دکتر حس روحانی رییس جمهور کشورمان در پیامی به گردهمایی روز جهانی معلولیت گفت: توانخواهان (شهروندان دارای معلولیت) بی تردید زندگی سختی دارند و در معرض آزمایش امتحان الهی هستند اما تجربه نشان داده است که شهروندان دارای معلولیت هنرمندان، ورزشکاران، کارآفرینان، صنعتگران و پژوهشگران برجسته ای نیز به جامعه عرضه کرده اند.

متن پیام رییس جمهور به شرح ذیل است:
در این میان همه باید بیاندیشیم تا چه میزان جامعه فرصت های برابر برای زندگی عادلانة و با کرامت در اختیار معلولان قرار داده و چقدر در شناخت و استفاده از توانمندی های معلولان موفق بوده است؟  
روز جهانی معلولان، فرصتی است تا پیرامون حقوق شهروندی معلولان بیشتر گفتگو کنیم. حق توانخواهان در استفاده از امکانات درمانی، توانبخشی، حق مشارکت در حوزه های مختلف زندگی، حق استفاده از فرصت های برابر، حق تحصیل، حق مهارت آموزی و حق دادا بودن شغل. 
صادقانه باید بگویم علیرغم اینکه در دولت یازدهم همواره با حضور و ارتباط با معلولان عزیز مسائل مختلف آنان را مورد توجه قرار داده ام و در عرصه های مختلف گام های خوبی برای برداشته شده است آما هنوز مسیر طولانی تا تحقق همه مطالبات و حقوق توانخواهان در پیش داریم.
دولت و مردم به ویژه نهادهای های مدنی باید به گونه ای عمل کنند که از پیوند خوردن فقر با معلولیت جلوگیری شود. به ویژه باید به گونه‌ای سیاست گذاری شود که جامعه رو به سالمندی ما، با پدیده سالمندان معلول کمترین مواجهه را داشته باشد.
هم اکنون که دولت در برنامه ششم توسعه به مقوله غربالگری های مختلف به ویژه غربالگری ژنتیک پرداخته است باید اقدامات مناسبی که در خصوص غربالگری ها صورت گرفته است توسط سازمان بهزیستی با قدرت ادامه یابد.  تدوین و اجرای جامع سیاست های پیشگیری کاهش بروز معلولیت،  تدوین و اجرای ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد دارای معلولیت، فراهم شدن هر چه بیشتر فرصت های آموزشی برای افراد دارای معلولیت، حمایت های هدفمند از ورزش معلولان همراه با طراحی اماکن و تاسیسات ورزشی ویژه معلولان، تسهیل استفاده از فناوری های ارتباطاتی برای معلولین به ویژه نابینایان از جمله مواردی هستند که مورد تاکید جدی دولت تدبیر است و باید دستگاه های ذیربط برای تحقق آنها با همراهی سازمان های مردم نهاد اقدامات جدی تری انجام دهد

با ابراز امیدواری به تصویب سریع تر لایحه جامع حمایت از معلولان در مجلس شورای اسلامی از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که همواره با علاقه و دغدغه مندی، موضوع معلولان را دنبال می کنند می خواهم با فعال تر کردن کمیته‌ های تخصصی شورای عالی رفاه و تامین اجتماعی و پیگیری جدی، نحوه اجرای وظایف دستگاه های مسئول در حوزه معلولان، مسیر تحقق مطالبات و ادای حقوق معلولان را بیش از پیش فراهم کند.


ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه


جستجو

پربیننده ترین ها

یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳

بیمارستان; تخصصی حضرت نبی اکرم (ص) عسلویه صبح امروز با حضور دکتر ربیعی وزیر; تعاون، کار و رفاه...

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به خراسان شمالی از مجتمع صنعتی اسفراین باز...

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

دکتر; علی ربیعی گفت: یکی از پیشنهادات ما برای حمایت‌های بیمه‌ای کارفرمایان; بخشودگی ج...

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳

وزیر; تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : تعداد افرادی که درمرحله نخست; امنیت غذایی قرار گرفت...

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳

بخشنامه حداقل مزد سال 1394 مشمولان قانون کار از سوی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتما...

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جایگزینی دفترچه‌های تامین اجتماعی با سیم‌کارت‌...

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عضویت سایت آپارات درآمد.

چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

مراسم تجلیل از زنان کارگر عصر روز گذشته با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،حج...

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

179 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای از اقدامات دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفا...

سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۳

دو; بخش ویژه مراقبت از نوزادان روز سه شنبه در آیینی با حضور وزیر تعاون ،; کار و رفاه اجتماعی در...