مجلس از پاسخ دکتر ربیعی قانع شد

تاریخ انتشار : 1396/10/05 12:21

نمایندگان مجلس شورای اسلامی بار دیگر از پاسخ های دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در زمینه " بیمه کشاورزان " قانع شدند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی،  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز در صحن علنی مجلس اعلام کرد: خوشحالم که در دولت دوازدهم، هفتمین سوال، فرصتی را برای من فراهم کرده که بتوانم  با پاسخ به این سوال مسائل و مشکلات سازمان مهمی مانند سازمان تامین اجتماعی را خدمت نمایندگان توضیح بدهم .
وی اشاره کرد: کمتر از یک ماه از جلسه غیر علنی مجلس گذشته که بنا به نظر رییس مجلس و مرکز پژوهش های مجلس برگزار شد و شما در آن جلسه حضور پیدا کردید که در آن گزارشی از بحران های سازمان تامین اجتماعی و صندوق های بازنشستگی ارائه شد.
دکتر ربیعی ادامه داد: اگر امروز بگوییم که یکی از ابرچالش ها برای دولت و نظام سیاسی و همچنین برای دولت های بعد، صندوق های بازنشستگی هستند سخن گزافی نگفته ایم  و انتظار توجه در این زمینه را داریم. اکنون از 18 صندوق فقط یک صندوق داریم که می توانیم این صندوق را اصلاح و پایدار بکنیم، که صندوق بتواند به وظایف خود عمل کند . وی ادامه داد: صندوق فولاد و دیگر صندوق‌هایی که در مقابل مجلس می‌آیند، بخش کوچکی از صندوق‌های ما هستند؛ بنابراین پایداری صندوق تامین اجتماعی مسئله مهمی به شمار می رود .
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: من از آقای کامران نماینده محترم سوال کننده  و نمایندگان و هیئت رئیسه مجلس می‌خواهم شفافیت را در زمینه اضافه شدن افراد به بیمه شدگان ایجاد کنند. نمی‌توان به بهای اینکه به لایه های پایین اجتماعی برسیم، این امر را منوط کنیم به لایه دوم و آن  لایه را به سقوط بکشانیم .
دکتر ربیعی افزود: با منابع ناپایدار، صندوق ها و سازمان تامین اجتماعی، وضعیت ناخوشایندی پیدا می کنند.

صندوق های بیمه ای و صندوق های حمایتی را باید از هم جدا کرد

وی اضافه کرد: بنده خود در اصلاح ساختار صندوق ها، پیشنهاد چهار صندوقه شدن را دادم با این توضیح که یک صندوق را برای لایه های حمایتی و افرادی که می خواهیم از آنها حمایت کنیم قرار بدهیم. می‌توان هر کسی را با 20 سال سابقه بازنشسته کرد، ولی این افراد نباید سر سفره دیگری بنشینند و این سخن به معنای آن است که امروز از مستمری ناچیز کارگران، تعهدات جدید ایجاد نکنیم.
دکتر ربیعی خاطرنشان کرد: کل منابع سازمان تامین اجتماعی در سال 96 باید 80 هزار میلیارد تومان باشد، 58 هزار میلیارد تومان از محل وصول حق بیمه تامین می شود و  20 هزار میلیارد تومان همین تعهدات  است که هیچگاه به دست ما نمی رسد .
وی گفت: بنده شما را به منابع و مصارف چند موضوع ارجاع می‌دهم و شما ببینید من چگونه می توانستم این منابع و مصارف را پیش ببرم؛ منابع و مصارف رانندگان، باربران و خادمان مساجد، اعتباری 637 میلیارد تومانی دارد ولی بار مالی آن سالانه بیش از یک هزار و 200 میلیارد تومان است. 
وی در ادامه تصریح کرد: در خصوص قالیبافان، بار مالی آن یک هزار و 300 میلیارد تومان است و اعتباری که دیده شده حتی یک دوم آن هم نیست و این پول زمانی که به تخصیص می رسد صفر است، پولی وجود ندارد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه توضیح داد: حق بیمه دوران سربازی همین طور یا معافیت سهم بیمه کارفرمایان که بار مالی آن 2 هزار و  500 میلیارد تومان است ، ولی منبعی که دیده شده شاید به 300 میلیارد تومان هم نمی رسد؛ برای 2 میلیون نفر از اقشار خاص با بار مالی 3 هزار میلیارد تومان نیز وضعیت به همین گونه است. در خصوص (منابع) کارگران ساختمانی که در همین مجلس تصویب شد،  700 میلیارد تومان از آن به دست آمده که دو برابرش بار مالی برای صندوق داشته است .

گفتنی است، سوال حسن کامران نماینده اصفهان از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص علت عدم اجرای کارفرمایان کشاورزان، عدم پرداخت حقوق همسر متوفیان سنوات قبل و عزل و نصبها در جلسه علنی اصبح امروز (سه شنبه 5 دی ) مجلس مورد بررسی قرار گرفت.

پس از اظهارات نماینده سوال کننده و توضیحات وزیر نمایندگان با 69 رای موافق،  103 رای مخالف و 11 رای ممتنع از مجموع 225 نماینده حاضر پاسخ های وزیر را قانع کننده دانستند.


ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه


جستجو

پربیننده ترین ها

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

دکتر; علی ربیعی گفت: یکی از پیشنهادات ما برای حمایت‌های بیمه‌ای کارفرمایان; بخشودگی ج...

یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳

بیمارستان; تخصصی حضرت نبی اکرم (ص) عسلویه صبح امروز با حضور دکتر ربیعی وزیر; تعاون، کار و رفاه...

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به خراسان شمالی از مجتمع صنعتی اسفراین باز...

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳

وزیر; تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : تعداد افرادی که درمرحله نخست; امنیت غذایی قرار گرفت...

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳

بخشنامه حداقل مزد سال 1394 مشمولان قانون کار از سوی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتما...

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عضویت سایت آپارات درآمد.

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جایگزینی دفترچه‌های تامین اجتماعی با سیم‌کارت‌...

چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

مراسم تجلیل از زنان کارگر عصر روز گذشته با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،حج...

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

179 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای از اقدامات دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفا...

جمعه ۸ آذر ۱۳۹۲

دکتر علي ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي در سفر دوروزه خود به استان قم با حجت الاسلام و ال...