دکتر ربیعی، در حاشیه نشست با سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در حوزه کودکان در معرض آسیب خبر داد: تخصیص 30 میلیارد ریال بودجه برای مشوق های تحصیلی به کودکان در معرض آسیب

تاریخ انتشار : 1393/06/29 12:21

 

سایت وزارت تعاون ، کارو رفاه اجتماعی

11 شهریور 93

دکتر ربیعی، در حاشیه نشست با سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در حوزه کودکان در معرض آسیب خبر داد: تخصیص 30 میلیارد ریال بودجه برای مشوق های تحصیلی به کودکان در معرض آسیب

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تخصیص 30 میلیارد ریال بودجه حمایتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در راستای مشوق های تحصیلی به کودکان در معرض آسیب خبر داد و گفت: برخی از افراد جامعه هستند که به علت فقر از ثبت‌نام فرزندشان در مدارس باز می‌مانند. برای حل این موضوع مبلغ 30 میلیارد ریال از محل بودجه خود تخصیص دادیم تا این کودکان بتوانند در مدرسه ثبت‌نام کنند.

وی افزود: این طرح به صورت پایلوت در چند استان انجام خواهد شد که پس از بررسی نتایج و نیز شناسایی نقاط قوت و ضعف طرح متناسب با اعتبارات اجرایی می شود .

دکتر  ربیعی، همچنین  با اشاره به راه‌اندازی وب‌سایت گفتگوی اجتماعی، اظهار کرد: دولت معتقد است حل مسائل در حوزه‌های مختلف اجتماعی را باید به کمک نهادهای اجتماعی بررسی و حل کنند. سیاست دولت حمایت از نهادهای اجتماعی برای حل مسائل اجتماعی است.

وی افزود: در واقع به دنبال اجتماعی کردن فعالیت‌های مربوط به حل آسیب‌های اجتماعی هستیم. علاوه بر این مبارزه با آسیب‌های اجتماعی از جمله سیاست‌های اساسی دولت است. در راستای گفتمان‌سازی و بهره‌برداری از دید‌گاه‌های صاحب‌نظران سایت گفتگوی اجتماعی به تازگی راه‌اندازی شده است که در تالارهای گفتگوی آن مهم‌ترین مسائل اجتماعی به بحث و تبادل نظر گذاشته می‌شود در واقع این سایت یکی از راهکارهای کمک گرفتن از نهادهای اجتماعی برای اجرای سیاست‌های دولت در این حوزه است.

وی در ادامه به بیان خروجی‌های این نشست پرداخت و گفت: اثربخش‌تر کردن شیوه‌های همکاری با سازمان‌های مردم‌نهاد در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت. مشکلات کودکان درمعرض آسیب نیز منعکس شد. از جمله این مشکلات نیاز به آموزش و افزایش مهارت است که آن را در وزارت‌خانه پیگیری می‌کنیم.

دکتر ربیعی افزود: یکی دیگر از مشکلات مبتلا به کودکان در معرض آسیب، فقدان شناسنامه و هویت در میان برخی از آنهاست. برخی از این کودکان ایرانی هستند و به دلیل سبک زندگی متفاوتی که داشتند در حال حاضر شناسنامه‌ای در دست ندارند. اکنون به دنبال پیگیری این موضوع در نهادهای ذیربط برای حل مشکل اسناد هویتی آن‌ها هستیم.

وی به ضرورت ساده‌تر کردن فرایند صدور مجوز برای سازمان‌های مردم‌نهاد از سوی بهزیستی نیز تاکید کرد و گفت: یکی دیگر از مشکلاتی که وجود دارد عدم پوشش بیمه‌ای برای کودکان در معرض آسیب است که در حال حاضر قرار بر این شد تا با فراهم کردن مقدمات لازم امکان پوشش بیمه‌ای آنان را فراهم کنیم.

وزیر تعاون در ادامه از دستور ویژه برای صدور گواهینامه‌های فنی مهارت برای کودکان در معرض آسیب که تحت آموزش قرار می‌گیرند از سوی سازمان فنی و حرفه‌ای خبر داد و گفت: بخشی از گروه هدف ما از جمله معلولان برای ورود به بازار کار تحت آموزش‌ها قرار می‌گیرد. کودکان در معرض آسیب نیز باید در این خصوص مورد توجه باشند به همین خاطر سازمان فنی و حرفه‌ای موظف می‌شود ت به این گروه نیز آموزشی و گواهینامه‌های مهارت اعطا کند.

وی در ادامه از تخصیص 30 میلیارد ریال بودجه در راستای افزایش پوشش تحصیلی کودکان در معرض آسیب خبر داد و گفت: برخی از افراد جامعه هستند که به علت فقر از ثبت‌نام فرزندشان در مدارس باز می‌مانند. برای حل این موضوع مبلغ 30 میلیارد ریال از محل بودجه خود تخصیص دادیم تا این کودکان بتوانند در مدرسه ثبت‌نام کنند. این طرح به صورت آزمایشی در دو استان کشور به اجرا درمی‌آید.

دکتر ربیعی در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت اجرای طرح تحول نظام سلامت اظهار کرد: تلاش می‌کنیم تا در راستای اجرای این طرح سهم بیمار از هزینه‌های درمان افزایش نیابد. در راستای اجرای این طرح پیش می‌رویم و یکی از مباحث مورد تاکید در این خصوص درگیر کردن بیشتر بیمه‌ها برای پرداخت هزینه‌های درمان است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: همچنین درصدد گسترش پوشش بیمه‌ای برای برخی از داروها هستیم علاوه بر این تاکنون بیش از شش میلیون نفر در طرح بیمه سلامت همگانی ثبت نام کرده‌اند البته هنوز برخی خانواده‌های غیر متعهد نسبت به آینده اعضای خانواده خود اقدام به ثبت‌نام نکرده‌اند که برنامه‌جدی‌ای را برای پوشش بیمه‌ای آن‌ها و سایر افرادی که تاکنون ثبت‌نام نکرده‌اند دنبال می‌کنیم.

وی همچنین با اشاره به تصویب بیمه اعتیاد در شورای عالی بیمه و فراهم شدن مقدمات اجرای آن گفت: مشکلی را در خصوص مراکز ترک اعتیاد کودکان داشتیم که برای حل آن راه‌اندازی مراکز ویژه ترک اعتیاد کودکان و نوجانان را به صورت پایلوت در اتان سیستان و بلوچستان در دست داریم.

به گفته دکتر ربیعی، سازمان تامین اجتماعی و سازمان بیمه سلامت ایران هر آنچه را در شورای عالی بیمه مصوب شود تقبل می‌کنند و جای نگرانی درباره اجرای مصوبات شورای عالی بیمه وجود ندارد. در حال حاضر روز به روز ارزش دفترچه‌ها را افزایش می‌دهیم.

ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه


جستجو

پربیننده ترین ها

یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳

بیمارستان; تخصصی حضرت نبی اکرم (ص) عسلویه صبح امروز با حضور دکتر ربیعی وزیر; تعاون، کار و رفاه...

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به خراسان شمالی از مجتمع صنعتی اسفراین باز...

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

دکتر; علی ربیعی گفت: یکی از پیشنهادات ما برای حمایت‌های بیمه‌ای کارفرمایان; بخشودگی ج...

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳

وزیر; تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : تعداد افرادی که درمرحله نخست; امنیت غذایی قرار گرفت...

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳

بخشنامه حداقل مزد سال 1394 مشمولان قانون کار از سوی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتما...

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جایگزینی دفترچه‌های تامین اجتماعی با سیم‌کارت‌...

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عضویت سایت آپارات درآمد.

چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

مراسم تجلیل از زنان کارگر عصر روز گذشته با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،حج...

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

179 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای از اقدامات دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفا...

سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۳

دو; بخش ویژه مراقبت از نوزادان روز سه شنبه در آیینی با حضور وزیر تعاون ،; کار و رفاه اجتماعی در...