دکتر ربیعی : سیاست دولت حمایت از بخش تعاون بدون مداخله‌گری است

تاریخ انتشار : 1393/06/29 12:22

سایت وزارت تعاون ،کارو رفاه اجتماعی

12 شهریور 93

دکتر ربیعی : سیاست دولت حمایت از بخش تعاون بدون مداخله‌گری است

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه کاهش فاصله طبقاتی با توجه به بخش تعاون محقق می‌شود گفت: تلاش ما تسهیل و حمایت از فعالیتهای تعاونی بدون کوچکترین مداخله‌گری بخش دولتی است.

دکتر علی ربیعی روز چهارشنبه در نخستین همایش ملی نقش تعاونی های نسل نوین در توسعه اقتصاد و فرهنگ که در محل سالن اجلاس برگزار شد، ضمن تبریک هفته تعاون به تعاونگران، افزود: اگر تعاونی ها درست مدیریت شوند قدرت بزرگ اقتصادی محسوب خواهند شد.   

   وی اظهار داشت: تعاون در ذهن بنیانگذاران جمهوری اسلامی یک باور است زیرا با آموزه های اقتصاد اسلامی مطابقت دارد.  به گفته دکتر ربیعی، اقتصاد تعاونی اقتصادی است که جنبه اجتماعی و فرهنگی دارد و مشارکت اجتماعی را افزایش می دهد.

وی با اشاره به سال های نخست انقلاب، افزود: به مرور که در عرصه اقتصادی وارد شدیم استراتژی اصلی الگو با تعاون فاصله گرفت و در مدیریت اقتصادی به دلیل اینکه ساختار مناسبی برای این رویکرد ایجاد نکردیم لذا تفکر تعاون کم فروغ تر شد.

ارتقا جایگاه تعاون با نگاه عدالت محوری

وی تصریح کرد: با نگاه عدالت محوری دوباره و با قدرت گفتمانی که از سوی مقام معظم رهبری صورت گرفته، بخش تعاون جایگاه خود را ارتقا داد اما باز هم ساختار آن نامناسب است.

دکتر ربیعی با تاکید بر این که نگاه عدالت محوری در بخش اقتصاد حائز اهمیت است گفت: بخش تعاون با تاکیدات مقام معظم رهبری در سیاست های اصل 44 و اقتصاد مقاومتی ارتقا یافت.

دکتر ربیعی اظهار داشت: هم اکنون پول زیادی در میان مردم به ویژه اقشار بالا دست جامعه وجود دارد، همچنین به دلیل فرهنگ آینده نگری در ایران اقشار پایین دست هم نقدینگی دارند.

وی ادامه داد: در صورتی که این پول های خرد را به سیستم اقتصادی کشور در قالب تعاونی ها بیاوریم می توانیم اقتصاد کشور را تحرک بیشتری ببخشیم.

وی تاکید کرد: حتی در میان تصمیم سازان باید ذهنیت نسبت به بخش تعاون اصلاح شود.

دکتر ربیعی گفت: ویژگی اصلی اقتصاد تعاونی تولید بالا و توزیع ثروت است برای کاهش شکاف طبقاتی و افزایش سرمایه اجتماعی باید تعاونی ها فعال شوند.

وی با اشاره به توسعه نامتوازن در کشور، گفت: توسعه بخش تعاون می تواند به این نامتوازنی پاسخ دهد.

زیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی کارکرد اصلی تعاون را توزیع ثروت بین اقشار کم درآمد خواند و بیان کرد افزایش اعتماد، رشد سرمایه اجتماعی، و توزیع متعادل ثروت می تواند در سایه توجه به بخش تعاون محقق شود.

وی با تاکید بر این که تعاون مانع از انحصار طلبی می شود گفت: در سایه تعاون می توان کارآفرینی جمعی و افزایش تولید ناخالص و توسعه صادرات را ارتقا داد. بسیاری از کشورهای توسعه یافته در سایه تعاون تولید ناخالص ملی و صادرات خود را ارتقا داده اند.

ربیعی با بیان این که در حال حاضر بیش از 200 هزار شرکت تعاونی با 42 هزار عضو در کشور فعالیت دارند گفت به لحاظ آماری از متوسط جهانی بالاتر هستیم اما به لحاظ کیفی باید توجه بسیاری به این بخش داشته باشیم.

دکتر ربیعی با تاکید بر این که نیمی از تعاونی های کشور تولیدی هستند بیان کرد سهم بخش کشاورزی و روستایی در بخش تعاون 30 درصد است و قصد داریم در سایه تعاون 50 هزار شغل در روستاها را حفظ کنیم. وی به نقش مهم تعاونی های مسکن در توسعه مسکن کشور اشاره کرد و افزود: ساخت 20 درصد از واحدهای مسکونی و بخش مهمی از مسکن مهر توسط بخش تعاون صورت گرفت.

وزیر تعاون تاکید کرد با توجه به ناپایداری مشاغل خانگی تعاونی ها می توانند به صورت زنجیره وار از این بخش حمایت و موجب توسعه مشاغل خانگی شوند.

نقدینگی دست مردم می‌تواند رشد دو رقمی ایجاد کند/ کلینیک‌ عارضه‌یابی تعاون ایجاد می‌شود

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه تعاون می‌تواند کارآفرینی جمعی را به ارمغان بیاورد افزود: در اقتصادهای موفق دنیا تعاونی‌ها نقش بالایی در تولید ناخالص داخلی و صادرات دارند.

وی با اشاره به آماری در مورد وضعیت شرکت‌های تعاونی در کشور بیان داشت، نیمی از تعاونی‌های ثبت شده در کشور از نوع تولیدی هستند و همچنین سهم تعاونی‌های کشاورزی و روستایی 30 درصد است.

ربیعی اضافه کرد: 80 درصد محصول پسته و فرش ایران که هر دو از عمده محصولات صادراتی کشور هستند، در بخش تعاون تولید می‌شود و همچنین یک میلیون واحد مسکن مهر هم به دست تعاونی‌ها ساخته شده است.

وی با اشاره به بالا بودن مشارکت زنان در بخش تعاون گفت: 10 میلیون نفر از زنان کشورمان عضو تعاونی‌ها هستند که این میزان بیشترین میزان عضویت زنان در بخش‌های اقتصادی کشور است.

ربیعی با اشاره به تاثیر تعاونی‌ها در ساماندهی مشاغل خانگی گفت: دلیل ناپایداری مشاغل خانگی این است که در بخش فروش و بازاریابی با مشکل مواجه هستند، چون به صورت زنجیره عمل نمی‌کنند، بنابراین تعاونی مشاغل خانگی می‌تواند این زنجیره را ایجاد کند.

ربیعی با اشاره به مشکلات تعاون در کشور و ضعف نظارت در این بخش گفت: برای تربیت متخصص در بخش تعاون دچار ضعف هستیم و همچنین در گذشته شاهد تعاونی‌های دولت‌ساخته و شبه تعاونی‌ها بوده‌ایم که باید این رویه را اصلاح کنیم.

وی ادامه داد: در برنامه داریم که کلینیک‌های عارضه‌یابی تعاونی‌ها را در استان‌ها ایجاد کنیم، چون برخی تعاونی‌ها با مشکلاتی در زمینه تکنولوژی، مدیریت یا منابع روبه‌رو هستند.

دکتر ربیعی خاطرنشان کرد: باید تشکل‌های بخش تعاون را به سمتی هدایت کنیم که به جای تنش برای رفع مشکلات این بخش بکوشند.

وزیر کار با بیان اینکه تعاونی می تواند کارآفرینی جمعی را برای ما به ارمغان بیاورد، گفت: در کشورهای توسعه یافته تعاونی ها نقش بالایی در صادرات و تولید ناخالص داخلی آن کشورها دارند.

وزیر تعاون همچنین به کمبود سرمایه در بخش تعاونی اشاره کرد و گفت: قرار بود میزان سرمایه بانک توسعه تعاون برای کمک به این بخش 5 برابر شود که این مهم تاکنون تحقق نیافته است. این در حالی است که وزارت کار در امر نظارت بر بخش تعاون نیز ضعیف عمل کرده که باید این نقصیه جبران شود.

ربیعی تاکید کرد: برای توسعه تعاون و سیاستگذاری و حمایت های قانونی باید با مجلس متعامل شویم و کلینیک های عارضه یابی در خصوص ضعف تعاونی ها در استان ها ایجاد شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان اظهار امیدواری کرد: سال 93 سال جهشی برای بخش تعاون باشد.

ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه


جستجو

پربیننده ترین ها

یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳

بیمارستان; تخصصی حضرت نبی اکرم (ص) عسلویه صبح امروز با حضور دکتر ربیعی وزیر; تعاون، کار و رفاه...

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به خراسان شمالی از مجتمع صنعتی اسفراین باز...

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

دکتر; علی ربیعی گفت: یکی از پیشنهادات ما برای حمایت‌های بیمه‌ای کارفرمایان; بخشودگی ج...

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳

وزیر; تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : تعداد افرادی که درمرحله نخست; امنیت غذایی قرار گرفت...

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳

بخشنامه حداقل مزد سال 1394 مشمولان قانون کار از سوی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتما...

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جایگزینی دفترچه‌های تامین اجتماعی با سیم‌کارت‌...

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عضویت سایت آپارات درآمد.

چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

مراسم تجلیل از زنان کارگر عصر روز گذشته با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،حج...

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

179 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای از اقدامات دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفا...

سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۳

دو; بخش ویژه مراقبت از نوزادان روز سه شنبه در آیینی با حضور وزیر تعاون ،; کار و رفاه اجتماعی در...