دکتر ربیعی در مراسم پنجاهمین سال تاسیس دانشگاه الزهرا(س): مطالعات اجتماعی پیرامون خانواده و زن باید گسترش یابد

تاریخ انتشار : 1393/06/29 12:24

سایت وزارت تعاون ،کارو رفاه اجتماعی

17 شهریور 93

 

دکتر ربیعی در مراسم پنجاهمین سال تاسیس دانشگاه الزهرا(س): مطالعات اجتماعی پیرامون خانواده و زن باید گسترش یابد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اگر بخواهیم جامعه را توسعه دهیم حتما باید مسائل مربوط به زنان را به طور کامل مطالعه کنیم، به همین دلیل مطالعات پیرامون خانواده و زن را باید به شکل عمیق ادامه دهیم.

 

به گزارش مرکز روابط عمومی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دکتر ربیعی در مراسم پنجاهمین سال تاسیس دانشگاه الزهرا(س) و بیستمین سال تاسیس انجمن دانش‌آموختگان  این دانشگاه گفت: ما برای حمایت از زنان نیاز به سیاستگذاری مطلوب داریم و من این توان را در دانشگاه الزهرا (س) می بینم که بتواند در این زمینه وارد عمل شود ، در واقع تصور من این است که این دانشگاه ظرفیت‌های زیادی برای پیشبرد سیاست‌گذاری حساس به جنسیت، و طرح واقعیت اجتماعی زنان دارد.

وزیر تعاون، کار ورفاه اجتماعی با ابلاغ سلام و تبریک دکتر روحانی به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس دانشگاه الزهرا(س) خاطر نشان کرد: در مراسم امروز و در جمع دانش آموختگان این دانشگاه 3 نسل کنار هم قرار گرفته اند. اجتماع نسلی در چنین برنامه هایی باعث افزایش انباشت تفکر و فهم بهتر مسائل جاری می شود.

وی با ابراز نگرانی از حذف رشته مطالعات زنان در دانشگاه ها گفت: احساس می‌کنم عده‌ای می‌کوشند واقعیت زن را در جامعه کتمان کنند؛ اما فقدان مطالعات در مورد زن نمی‌تواند این واقعیت جامعه در حال تحول ایران را انکار کند.

وی افزود: امام راحل (ره) تلاش کردند زن را به طور جدی وارد اجتماع کنند و پررنگ‌ترین حضور زنان در جامعه ایران را می‌توانیم در انقلاب اسلامی و پس از آن در دوران جنگ تحمیلی مشاهده کنیم و هم‌اکنون زن به صورت گسترده‌ای وارد نهادهای اجتماعی شده است و این امر مطالعات در مورد زنان را اجتناب‌ناپذیر می‌کند.

دکتر ربیعی گفت: دانشگاه الزهرا (س) باید منادی سیاستگذاری حساس نسبت به جنسیت باشد و با تفاهم نامه با دستگاه های اجرایی موضوعات اجرایی را پیش ببرد.

 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه زنان بیشترین کاربران شبکه‌های اجتماعی مانند وایبر هستند، افزود: سرعت جهانی فناوریها در حوزه زنان بسیار سریع است که  باید در مورد تاثیر تحولات جهانی بر روی تحولات ایران به صورت جدی صحبت شود.

وی با تاکید بر اینکه اگر بخواهیم جامعه را توسعه دهیم حتما باید مسائل مربوط به زنان را به طور کامل مطالعه کنیم، اظهارکرد: در حال حاضردر ساختار اجتماعی دچار مشکل هستیم و نوعی گذار ناقص فرهنگی در این زمینه وجود دارد. به همین دلیل مطالعات پیرامون خانواده و زن را باید به شکل عمیق ادامه دهیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه تجرد زنان در ایران افزایش یافته و تمایل زنان مجرد به کار ما را به مطالعه بیشتر در این حوزه سوق می‌دهد، گفت:  باید  آمادگی در ساختار اجتماعی برای حمایت از این قشر را ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه امروزه زنان به عنصر تعیین کننده سبک زندگی بدل شده اند افزود: زنان تا حد زیادی نوع مصرف، انگیزه‌های زندگی و الگوهای عمل خانواده و جامعه را تعیین می‌کنند. الگوهای زیباشناختی و گرایش‌های زندگی تحت تأثیر زنان قرار گرفته است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ،تصریح کرد: من  نظریه امکان را مطرح می کنم و می گویم تفکر ایران اسلامی می تواند پیرامون مسائل زنان حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد.  چرا که ما حرکت خطی زن در کشورهای توسعه یافته را دنبال نمی کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه باید مسئولیت اجتماعی را به جامعه برگردانیم، گفت: نیاز جامعه امروز ایران برای موفقیت براساس دو تدبیر است که این دو تدبیر شامل تدبیر منزل تا تدبیر اجتماعی می‌شود. خانواده بنیادی ترین نهاد اجتماعی است که دچار تحول شده و باید جنبش‌های عظیم اجتماعی پدید بیاید تا نهاد خانواده حفظ شود. منظور من بسته شدن اجتماع نیست. بلکه باید با فرهنگ غنی خود پیش برویم.

دکترربیعی با اشاره به اینکه آستانه تحمل در قبال زندگی مشترک نیز  در ایران پایین آمده است، گفت: نیاز به تدبیر بیشتر در مورد نهاد خانواده داریم و باید جامعه را آماده حضور زن کنیم که یک بعد آن در دولت تدبیر و امید و یک بعد آن در دانشگاه شکل می گیرد.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در ایران دانشگاه‌ها فارغ‌التحصیلان خود را به صورت نظامند  دنبال نمی‌کنند، گفت: توصیه می‌کنم دانشگاه‌ها، از دانشجویان فارغ التحصیل خود بی خبر نباشند تا کشور قادر باشد از این سرمایه‌ها استفاده کند.

وی در این مراسم از آمادگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  برای فعال کردن حوزه کارآفرینی دانشجویان و فارغ التحصیلان و همچنین حوزه مهارت آموزی آنان اعلام کرد.

در پایان این مراسم  با حضور دکتر ربیعی و مدیر عامل پست از تمبر پنجاهمین سال تاسیس دانشگاه الزهرا (س) رونمایی شد که یک نسخه از این تمبر در دانشگاه و نسخه دیگر در موزه پست نگهداری می‌شود.

 

 

ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه


جستجو

پربیننده ترین ها

یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳

بیمارستان; تخصصی حضرت نبی اکرم (ص) عسلویه صبح امروز با حضور دکتر ربیعی وزیر; تعاون، کار و رفاه...

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به خراسان شمالی از مجتمع صنعتی اسفراین باز...

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

دکتر; علی ربیعی گفت: یکی از پیشنهادات ما برای حمایت‌های بیمه‌ای کارفرمایان; بخشودگی ج...

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳

وزیر; تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : تعداد افرادی که درمرحله نخست; امنیت غذایی قرار گرفت...

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳

بخشنامه حداقل مزد سال 1394 مشمولان قانون کار از سوی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتما...

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جایگزینی دفترچه‌های تامین اجتماعی با سیم‌کارت‌...

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عضویت سایت آپارات درآمد.

چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

مراسم تجلیل از زنان کارگر عصر روز گذشته با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،حج...

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

179 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای از اقدامات دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفا...

سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۳

دو; بخش ویژه مراقبت از نوزادان روز سه شنبه در آیینی با حضور وزیر تعاون ،; کار و رفاه اجتماعی در...