وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در همايش زنان در مسير توسعه اجتماعي: الگوی خانواده با سبک زندگی زنانه معنا دارد/دولت تدبیر و امید زنان را نه مسأله، بلکه راه‌حل توسعه می‌بیند

تاریخ انتشار : 1393/11/07 13:27

دکتر علی ربیعی عصر دوشنبه ششم بهمن ماه 93 با حضور در همایش زنان در مسیر توسعه اجتماعی گفت :می‌خواهیم امروز از «زنان در مسیر توسعه» سخن بگوییم، اما به گمان من، پیش‌شرط چنین چیزی، سخن گفتن از «واقعیت اجتماعی زن» است. نمی‌شود زنان در مسیر توسعه، بدون آگاه شدن بر واقعیت اجتماعی زن بررسی شوند. بنابراین ابعاد «واقعیت اجتماعی زن» را بشناسیم.

به گزارش سايت رسمي دکتر علي ربيعي ، وی افزود : من از آن دسته‌ای نیستم که بخواهم «واقعیت اجتماعی زن» را نادیده بگیرم. سعی می‌کنم بگویم این واقعیت اجتماعی چه ابعادی دارد. این واقعیت ابعاد مثبت و منفی دارد، و بیشتر به ابعادی می‌پردازم که به حوزه وزارتی‌ام ارتباط دارد.

وی به زنانه شدن محیط‌های کاری اشاره کرد و گفت:  آیا شما محیط‌های کاری‌ای مشاهده کرده‌اید که تقریباً همه افراد زن هستند؟ بالاخص در بخش خصوصی این محیط‌ها را بیشتر مشاهده می‌کنید. خصوصاً ارائه خدمات در بخش خصوصی تحت سیطره زنان قرار گرفته است. آیا می‌توانیم شاهد حضور هرچه بیشتر زنان در حوزه‌های کاری باشیم، و در عین حال رویکرد محافظه‌کارانه گذشته به کار و اشتغال زنان را حفظ کنیم؟
دکتر ربیعی درباره کار زنان مجرد اظهار داشت : به‌طور کلی تجرد زنان در ایران افزایش یافته است. برخی استدلال می‌کنند که مشکلات ازدواج سبب این تغییر شده است. اما می‌خواهم شما را به این واقعیت ارجاع دهم که بسیاری از کارفرمایان – بالاخص در بخش خصوصی – از استخدام نیروی کار غیرمجرد استقبال نمی‌کنند. مهم‌تر این‌که هر اقدامی انجام دهید تا به نوعی از زنان حمایت کنید، کارفرما اشتیاق کمتری برای استخدام زنان به خرج می‌دهد. 
وی پیرامون  سبک زندگی زنانه گفت:  زنان به عنصر تعیین‌کننده سبک زندگی بدل شده‌اند. نوع مصرف، انگیزه‌های زندگی، و الگوهای عمل خانواده و جامعه را زنان تا حد زیادی تعیین می‌کنند. الگوهای زیباشناختی و گرایش‌های زندگی تحت تأثیر زنان قرار گرفته است. 
دکتر ربیعی افزود : از سوی دیگر مطالعه صورت گرفته توسط اینجانب در سال 1391در مورد تعیین کنندگی و قدرت در خانواده درخصوص تعیین نام فرزندان و تعیین محل سکونت، خرید کالا، مدیریت هزینه و مواردی از این قبیل توسط زنان درخانواده صورت می گیرد. یعنی از سبک زندگی زنان درخانواده متاثر می گردد.
دکتر ربیعی با اشاره به حضور اجتماعی زنان گفت: نمی‌دانم جلساتی با سازمان‌های داوطلبانه، خبرنگاران، و سایر گروه‌های غیردولتی داشته‌ای یا خیر. اکثریت حضار چنین جلساتی را زنان تشکیل می‌دهند. حتی در انجمن‌های علمی کثیری از حضار زنان هستند. این حضور اجتماعی گسترده، پی‌آمدهایی برای خانواده، جمعیت، و آگاهی اجتماعی دارد. 
وی خاطر نشان کرد: حرفم این است که هیچ بخشی از جامعه و سیاست‌گذاران تلاش نکنند واقعیت اجتماعی زن در جامعه امروز ایران را نادیده بگیرند. در ضمن، هرگونه سیاست‌گذاری درباره زنان باید معطوف به شناخت دقیق از ذهنیت، فعالیت، گرایش‌ها و تحولات اجتماعی حوزه زنان باشد.

وی به  آسیب‌های اجتماعی زنان نیز اشاره کرد وگفت:  من واقعاً قصد ندارم از فرضیه زنانه شدن آسیب‌های اجتماعی دفاع کنم. ولی از کنار این واقعیت هم نمی‌توانم به راحتی بگذرم که آسیب‌های اجتماعی زنان به نسبت گذشته بسیار بیشتر شده است. اعتیاد، حضور در باندهای جرائم سازمان‌یافته، و جرائم اخلاقی و جنسی، در حوزه زنان گسترش یافته است. 
وزیر کار تضادهای روابط کار را هم مورد اشاره قرار داد و گفت:  در عرصه روابط کار، زنان یک طرف منازعات با کارفرما، و اعتراض به شرایط موجود کار هستند. استخدام با حقوق‌های زیر حد قانون کار، و رعایت نشدن حقوق کار، از جمله مسائل این عرصه است. 
دکتر ربیعی درباره بهداشت و سلامت زنان گفت: نمی‌توانیم از کنار این واقعیت که برخی بیماری‌های مزمن در زنان بیشتر است (نظیر پوکی استخوان) یا زنان دسترسی کمتری به فضاهای ورزشی دارند و در نتیجه بیشتر در معرض برخی بیماری‌ها قرار دارند، بگذریم. 
وی تاکید کرد: این‌ها همه نشان می‌دهند زنان در ابعاد مختلف، به واقعیت اجتماعی غیرقابل انکاری بدل شده‌اند. ابعاد دیگری از این واقعیت هم هست که باید در جای دیگری به آن پرداخت. مسائلی نظیر هویت و ... که در عرصه‌های تخصصی‌تری می‌توان درباره آن‌ها بحث کرد.
وی افزود : سرجمع همه این حرف‌ها این است که وقتی از «زنان در مسیر توسعه» سخن می‌گوییم، باید سیاست‌گذاری‌ای داشته باشیم که نهایتاً قادر به زمینه‌سازی حل مسائل زنان، و توانمندسازی ایشان برای ایفای نقش در جریان توسعه باشد. از دل این آگاهی، «سیاست‌گذاری حساس به جنسیت» بروز می‌کند. 
وی تصریح کرد: باید در برنامه ششم توسعه، دو مقوله «واقعیت اجتماعی زن» و «سیاست‌گذاری حساس به جنسیت» لحاظ شود. مهم این است که آگاه باشیم توجه نشان دادن به «سیاست‌گذاری حساس به جنسیت» صرفاً مقوله‌ای غربی یا وارداتی نیست. فمنیستی به معنای ایدئولوژیک هم نیست. سیاست‌گذاری حساس به جنسیت کاملاً اسلامی است. اسلام مبدع و تأکیدکننده بر تفاوت‌های زن و مرد، و دخیل کردن این تفاوت‌ها در سیاست‌گذاری است. حقوق در نظر گرفته شده برای زنان، و ملاحظاتی که در قبال زنان در قرآن و فقه اسلامی آمده، «سیاست‌گذاری حساس به جنسیت» است. بنابراین نگاه بدبینانه به سیاست‌گذاری حساس به جنسیت، دور شدن از الگوی اسلامی است.
وی در خصوص سیاست‌گذاری حساس به جنسیت (Gender Sensitive) گفت: من الان در موضع سیاست‌گذار قرار دارم. الزامات سیاست‌گذاری را درک می‌کنم. ما برای سیاست‌گذاری حساس به جنسیت، شناخت‌های واقعی از جامعه ایران نداریم. یک مورد را مثال می‌زنم. فرض کنید تصمیم می‌گیرید برای حمایت از زنان، زمان مرخصی زایمان را افزایش دهید، و شرایط تسهیل‌کننده دیگری برای کار زنان در نظر بگیرید. مسأله اصلی این است که وقتی چنین کاری می‌کنید، کارفرما از استخدام زنان استقبال نمی‌کند، و در نهایت زنان شرایط معیشتی سخت‌تری پیدا می‌کنند. استخدام زنان کاهش می‌یابد و به دلیل سختی معیشت، تمایل به فرزندآوری هم کمتر می‌شود. 
دکتر ربیعی گفت: وقتی شرایط خاص زنان در محیط کار ایران را لحاظ نکرده و سیاست‌گذاری می‌کنید، در نهایت هم سیاست‌گذار شکست می‌خورد و هم وضعیت زنان بدتر می‌شود. این وضعیت سیاست‌گذاری وقتی رخ می‌دهد که شما «سیاست‌گذاری حساس به جنسیت» ندارید. مثلا برای سیاست‌گذاری در زمینه تشویق به تفکیک پسماند از مبدأ به نقش زنان در مدیریت پسماند منزل دقت نمی‌کنید، و به نقش زنان در ارتقای بهداشت خانواده از طریق مدیریت ایشان بر رژیم غذایی خانوار دقت نمی‌کنید. 
وی تاکید کرد: بنابراین ما نیازمند سیاست‌گذاری حساس به جنسیت هستیم. متأسفانه امروز این نوع سیاست‌گذاری که شرایط خاص برآمده از جنسیت را لحاظ کند، در کشور وجود ملموس ندارد. یک مثال از حوزه کاری خودم، وضعیت را بهتر روشن می‌کند.
وزیر تعاون افزود : فکر می‌کنید اگر قانونی برای حمایت از راه‌اندازی تعاونی‌های مشاغل خرد زنان تصویب کنیم، عملکرد آن همان گونه‌ای خواهد بود که چنین قانونی برای مردان عمل خواهد کرد؟ اگر در این قانون ذکر شده باشد که برای دریافت وام جهت راه‌اندازی کارگاه‌های کوچک یا مشاغل خانگی، وثیقه و سند لازم است، آیا زنان جامعه به اندازه مردان صاحب سند و وثیقه لازم جهت اخذ اعتبارات هستند؟ و آیا چنین رویه‌ای زنان را در نهایت به مردانی که وثیقه و سند را تأمین می‌کنند وابسته نخواهد کرد؟ از این مثال استفاده کرده تا بگویم، مقوله سیاست‌گذاری حساس به جنسیت خیلی پیچیده است. سیاست‌گذاری در هر عرصه‌ای، برای لحاظ کردن نقش زنان، الزاماتی دارد که فعلا به همه این الزامات پایبندی نداریم. 
وی افزود :  به گمان من نکاتی که می‌تواند جهت‌دهنده حوزه سیاست‌گذاری معطوف به جنسیت و زمینه‌ساز توسعه توانمندی‌های زنان، و استفاده از توانمندی زنان در توسعه باشد. این نکات عبارتند از:
o ارائه راهکارهای  استفاده از فرصت‌های قانونی، اعتباری و مالی به منظور توسعه و ساماندهی فعالیت‌های زنان در حوزه های تعاون و مشاغل خانگی با رویکرد اشتغالزایی، کارآفرینی و بهبود معیشت و رفاه بانوان
o مطالعه و ارائه راهکارهای بهبود وضعیت رفاهی زنان، بالاخص  زنان آسیب‌پذیر 
o مطالعه و ارائه راهکارهای ارتقای عدالت جنسیتی در ابعاد مرتبط با مأموریت‌های وزارتخانه
o تلاش در جهت اصلاح سیاست‌های جنسیتی نظام بیمه 
o شناسایی مسایل و مشکلات، و ارائه راهکارهای بهبود وضعیت زنان در محیط کار
o تلاش در جهت توانمندسازی و ارتقای اثربخشی  سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در زمینه امور زنان
o ارائه راهکارهای استفاده از ظرفیت‌های سازمانی وزارتخانه برای توانمندسازی و بهبود کیفیت زندگی زنان گروه‌های هدف

هدف نهایی هم باید این موارد باشد: 
1. تقویت عدالت جنسیتی،
2. ارتقای توانمندی زنان برای شکوفایی فردی،
3. تحکیم بنیان خانواده،
4. ایفای نقش اجتماعی فعال،
دکتر ربیعی در تحلیل گفتمانی از فرمایشات مقام معظم رهبری تصریح کرد: یادمان باشد که برخی با کج‌سلیقگی بسیار، زنان را مسأله جلوه می‌دهند. تحلیل گفتمانی از فرمایشات مقام معظم رهبری نشان می دهد ایشان زن را به عنوان یک فرصت نگریسته و نگاه مساله ای به زنان را قبول ندارند و کج سلیقگی را نمی پذیرند.  دولت تدبیر و امید نیز زنان را نه مسأله، بلکه بخش مهمی از راه‌حل توسعه می‌بیند. نگاه به زن را باید عوض کنیم، آن وقت زنان می‌توانند سهم خود در توسعه را ایفا کنند. دیدگاه اصلی ما «زنان به‌مثابه راه‌حل است.» باید در وزارتخانه این دیدگاه را تئوریزه کنیم و برای آن طرح سیاستی داشته باشیم.

ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه


جستجو

پربیننده ترین ها

یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳

بیمارستان; تخصصی حضرت نبی اکرم (ص) عسلویه صبح امروز با حضور دکتر ربیعی وزیر; تعاون، کار و رفاه...

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به خراسان شمالی از مجتمع صنعتی اسفراین باز...

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

دکتر; علی ربیعی گفت: یکی از پیشنهادات ما برای حمایت‌های بیمه‌ای کارفرمایان; بخشودگی ج...

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳

وزیر; تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : تعداد افرادی که درمرحله نخست; امنیت غذایی قرار گرفت...

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳

بخشنامه حداقل مزد سال 1394 مشمولان قانون کار از سوی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتما...

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جایگزینی دفترچه‌های تامین اجتماعی با سیم‌کارت‌...

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عضویت سایت آپارات درآمد.

چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

مراسم تجلیل از زنان کارگر عصر روز گذشته با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،حج...

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

179 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای از اقدامات دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفا...

جمعه ۸ آذر ۱۳۹۲

دکتر علي ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي در سفر دوروزه خود به استان قم با حجت الاسلام و ال...