دکتر ربیعی خبر داد: توانمندسازی زنان برای توسعه صندوق های اعتباری خرد محلی و شبکه سازی صندوق های خرد

تاریخ انتشار : 1393/11/18 11:47

دکتر علی ربیعی در نهمین نشست مشترک معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و مشاورین امور زنان و خانواده وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی که به میزبانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، گفت: امام خمینی (ره) همواره در بیانات خود به گذاره‌های مهمی اشاره می‌کردند، آنچه امام خمینی (رخ) به عنوان حضور مردم در صحنه و همچنین حضور زنان در صحنه یاد می‌کردند، امروز کلید واژه‌ای برای بحث مشارکت و مشارکت زنان است.

به گزارش سايت رسمي دکتر علي ربيعي ،  ايشان 

در نهمین نشست مشترک معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و مشاورین امور زنان و خانواده وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی که به میزبانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، گفت: امام خمینی (ره) همواره در بیانات  خود به گذاره‌های مهمی اشاره می‌کردند، آنچه امام خمینی (رخ)  به عنوان حضور مردم در صحنه و همچنین حضور زنان در صحنه یاد می‌کردند، امروز کلید واژه‌ای برای بحث مشارکت و مشارکت زنان است.

وی ادامه داد: ما نمی‌توانیم واقعیت اجتماعی زن را نادیده بگیریم و نشان دادن این واقعیت از جمله مواردی است که باید در این راستا بکوشیم.

به گفته وی اگر بدرستی این واقعیت دیده نشود، نمی‌توانیم در سیاستگذاری‌های معطوف به جنسیت موفق عمل کنیم.

دکتر ربیعی اظهار کرد: هم اکنون شاهد افزایش حضور زنان در بخش‌های خدماتی بخش‌های خصوصی هستیم، این بخش‌ها به سمت زنانه شدن حرکت می‌کنند و در سالهای آینده شاهدیم که ارائه خدمات در بخش‌های خصوصی در سیطره زنان قرار بگیرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: همچنین افزایش  تجرد زنان و افزایش زنان مجرد در محیط‌های کار نیز از جمله دیگر واقعیت‌هایی است که باید در حوزه زنان به آن بپردازیم، برخی اظهار می‌کنند که این مسئله ناشی از مشکلات ازدواج است در حالی که شاهدیم گرایش به استخدام زنان مجرد در محیط‌های کاری هم در این مسئله بسیار اهمیت دارد.

برنامه ریزی برای زنان مجرد سالمند

به گفته وی در آینده با مسئله زنان مجرد سالمند روبرو خواهیم بود که آمادگی رویایی با آن در جامعه نیز وجود ندارد.

وزیر کار با اشاره به تاثیر زنان در اصلاح سبک زندگی گفت: زنان سردمدار تعیین الگوهای عمل خانواده، الگوهای زیبا‌شناختی و...هستند. شکل خرید و نوع وسایل مصرفی و... نیز بر عهده زنان است.

دکتر ربیعی گفت: اکنون زنان اکثریت اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها را تشکیل می‌دهند، همچنین شاهدیم که در میان خبرنگاران نیز تعداد زنان به شدت بیشتر است و حتی این حضور به چشم می‌آید این مسائل سبب شده آگاهی اجتماعی زنان نسبت به گذشته بسیار تفاوت کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: نباید به هر چیز لیبل زنانه زد بلکه باید در سیاستگذاری‌ها معطوف به جنسیت باشیم به ویژه اکنون که در آستانه برنامه ششم توسعه قرار داریم باید با توجه به واقعیت‌های کشورمان عمل کنیم.

دکتر ربیعی گفت: باید الگوی اسلامی سیاست‌گذاری معطوف به جنسیت و حقوق و تفاوت‌های زنان را پذیرفته که در این صورت می‌توانیم از این فقه پویا استفاده کنیم.

دکتر ربیعی با تاکید بر اینکه واقعیت اجتماعی زن ایران باید به درستی دیده شود، افزود: باید خوانش جدید و صحیحی از فرهنگ استخراج کنیم که با حضور زن در اجتماع سازگار باشد.

انعطاف پذریری در برنامه های حوزه زنان 

دکتر ربیعی با تاکید بر اینکه برنامه‌های ما در حوزه زنان باید انعطاف‌پذیر باشد، افزود: مثلا در مورد مرخصی زایمان و افزایش آن به 9 ماه شاهد عدم تمایل به استخدام زنان و یا استخدام زنان متاهل خواهیم بود.

وی با اشاره به دیدگاه‌های فمنیستی در دوره‌های مختلف گفت: نسل اول دیدگاه‌های فمنیستی معطوف به برابری در همه موارد بود که دیدگاهی بسیار رادیکال است. نسل دوم فمنیست دیدگاه تقسیم کار بین زنان و مردان را دنبال می‌کرد و نسل سوم امروز روی تفاوت‌های روانی اصلی بین زن و مرد تمرکز کرده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خطاب به مشاورین دستگاه‌ها اظهار کرد: اولین اقدام مشاورین باید در جهت بهتر انجام شدن کارهای زنان باشد، اکنون شاهدیم که از دستگاه‌ها خواستند که منشی زن نگذارند اما آیا توجه کرده‌اند که مراجعین زن باید با منشیان مرد سر و کار داشته باشند.

دکتر ربیعی گفت: ما در وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی با بحث زنان تعاون‌گر، ‌زنان در محیط‌های صنعتی، ‌حفظ سطح اشتغال زنان، افزایش سطح اشتغال زنان و... روبرو هستیم.

دکتر ربیعی افزود: رفتار سازمانی و فرهنگ سازمانی باید از جمله موارد مورد نظر مشاورین امور دستگاه‌ها باشد.

وی  با اشاره به عملکرد وزارت تعاون در اورژانس اجتماعی و کاهش طلاق گفت: ما مشاوره‌های تلفنی را در مراکز صنعتی در نظر گرفته‌ایم که  بسیار تاثیرگذار بوده‌اند. همچنین بحث بیمه زنان را هم پیگیری می‌کنیم.

وی افزود: همچنین اگر اشتغال در جامعه پیشرفت کند توازن و عدالت جنسیتی را در مورد آن رعایت خواهیم کرد و در جهت تحکیم بنیان خانواده و ایفای نقش فعال اجتماعی زنان تلاش می‌کنیم.

وی گفت: در دولت تدبیر و امید قصد داریم هم‌افزایی بین دستگاهی را گسترش دهیم که یکی از نمونه‌های موفق هم‌افزایی بین دستگاه‌ها در تعامل با وزارت بهداشت در شورای عالی بیمه صورت گرفت.

اختصاص یک صد میلیارد تومان اعتبار برای گسترش مشاغل روستایی

وی گفت: برای توسعه مشاغل زنان روستایی 100 میلیارد تومان برای قالیبافی و صنایع دستی اختصاص خواهد یافت.

وی افزود: این اعتبار در جهت گسترش و توسعه مشاغل روستایی و دستی با اولویت مناطق روستایی و عشایری اختصاص یافته است.

وی با اشاره به اینکه در هیچ کجای دنیا شاهد حضور گسترده زنان در جنگ نبوده‌ایم، یادآور شد: امروز مبانی انقلابی ما از این ظرفیت و پتانسیل برخوردار است که زنان با مشکلات کمتری مواجه شوند.

وی ادامه داد: طبق یکی از بندهای تفاهم‌نامه بین معاونت زنان ریاست جمهوری و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در فرآیند توانمند‌سازی زنان در برنامه ششم توسعه، قصد داریم مباحثی در خصوص زنان را دنبال کنیم.

وی با اشاره به افزایش حضور زنان در تعاونی‌ها گفت: قصد داریم تعاونی زنان را در شهرهای کوچک و روستایی توسعه دهیم که بر این اساس از منابع بانک توسعه تعاون نیز استفاده خواهیم کرد.

ربیعی ادامه داد: توسعه آموزش‌های فنی حرفه‌ای در مناطق محروم و مرزی از دیگر برنامه‌های ما برای افزایش توانمندسازی زنان است. سازمان فنی حرفه‌ای به عرصه آموزش زنان در مناطق محروم وارد می‌شود و بخشی از منابع آن از سوی معاونت زنان و امور خانواده تامین شده است

وی همچنین در حاشیه امضای تفاهم نامه همکاریهای مشترک با معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری سخن می‌گفت ادامه داد: دولت تدبیر و امید در جهت استفاده از ظرفیتهای بین بخشی در حوزه زنان تاکید بسیار دارد و توانمندسازی و تقویت زنان بویژه در حوزه زنان سرپرست خانوار، آسیب پذیر و معلول را در دستور کار قرار داده است. 

دکتر ربیعی با اشاره به تحت پوشش قرار گرفتن 200 هزار زن سرپرست خانوار تصریح کرد: درصددیم تا به موجب این تفاهم نامه حمایتهای روانی از زنان سرپرست خانوار را نیز مدنظر قرار بدهیم. 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با بیان این‌که حضور زنان در بخش خدمات گسترش یافته است، گفت: قبلا حضور زنان در بخش کشاورزی بیشتر بود ولی اکنون در حوزه خدمات رشد کرده‌اند و متاسفانه در بحث دستمزد به آنها اجحاف می شود که این موضوع در دستور کار وزارتخانه قرار دارد. 

وی در عین حال از تشکیل و توسعه تعاونیهای زنان در روستاها و شهرهای کوچک خبر داد و گفت: به موجب این تفاهم نامه گسترش آموزشهای فنی و حرفه ای در مناطق محروم و مرزی با هدف افزایش توانمندیهای زنان و استفاده از ظرفیتهای آن‌ها را مدنظر داریم. 

وی همچنین گفت: در همین راستا صندوق‌های حمایتی را پیش‌بینی کرده‌ایم که به زنان روستایی و سرپرست خانوار وام‌های اشتغال و کسب و کار بدهند. 

همچنین وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مراسم امضای تفاهم نامه میان وزارتخانه متبوع خود و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با بیان این‌که بسیاری از محیط‌های کار خصوصا در بخشهای خدماتی و خصوصی به سمت زنانه شدن پیش می‌رود، نسبت به گسترش پدیده تجرد زنان در محیط‌های کار هشدار داد. 

او با بیان این‌که نمی توان موقعیت اجتماعی زن را نادیده گرفت، گفت: معتقدم که نشان دادن واقعیت‌های اجتماعی زن یکی از ماموریتهای خطیر وزارت کار است و اگر این واقعیت نادیده گرفته شود در سیاست‌گذاریهای معطوف به جنسیت موفق نخواهیم بود. 

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با هدف تقویت و توسعه زنان و گسترش اشتغال زنان تفاهم نامه مشترک همکاری امضا کردند. 

این تفاهم نامه با هدف تقویت و ترویج و نهادینه سازی مفهوم عدالت جنسیتی در برنامه ریزیهای مرتبط با زنان با تاکید بر برنامه ششم توسعه منعقد شد. 

تحقق ماده 230 برنامه پنجم توسعه به منظور اجرایی شدن برنامه جامع توسعه امور زنان و خانواده و استقرار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی در حوزه زنان از اهداف مهم این تفاهم نامه به شمار می رود. 

همچنین به موجب این تفاهم نامه توسعه و مشارکت موثر تعاونی‌های زنان و ارتقای دانش و مهارت فردی، اجتماعی، خانوادگی و حرفه ای زنان با تاکید بر مناطق محروم مورد تاکید قرار گرفته است. 

براساس این تفاهم نامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف شده تا در جهت سهولت تشکیل و فعالیت تعاونی‌های بانوان و تشکلهای محلی و خوشه‌های شغلی ویژه زنان و دختران کارآفرین و صاحبان ایده اقدام کند و در جهت زمینه سازی لازم برای حمایت از تعاونی‌های زنان روستایی و عشایری در راستای توسعه اشتغال پایدار گام بردارد. 

تدوین استانداردهای آموزش شغلی و مهارتی در حوزه زنان و خانواده و همکاری در تدوین بسته آموزشی طرح جامع مهارت آموزی ویژه زنان خانه‌دار از دیگر تعهدات وزارت کار به موجب این تفاهم نامه است. 

همچنین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف شده تا نسبت به شناسایی، آموزش و ترویج کارآفرینی برای زنان و دختران فارغ‌التحصیل و حمایت موثر از زنان خلاق و نوآور اقدام کند. 

تلاش برای عدالت جنسیتی در برنامه ششم توسعه، حمایت از طرح های زنان و دختران نخبه و کارآفرین با اولویت مناطق روستایی و عشایری و هماهنگی با دستگاه‌های اجرایی، استانداری ها، نمایندگان مجلس، بخشهای دولتی و غیر دولتی و دانشگاهی و تشکیل بانک اطلاعات جامع فارغ‌التحصیلان جویای کار زنان کارآفرین و گروه های آسیب پذیر از مهمترین تعهدات معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در این تفاهم نامه است. 

تفاهم نامه مذکور میان شهین الدخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و دکتر علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مجموعه فرهنگی تلاش با حضور مشاور امور و زنان وزیر کار و مشاورین زنان سازمان‌ها و وزارتخانه‌های کشور به امضا رسید.

 


ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه


جستجو

پربیننده ترین ها

یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳

بیمارستان; تخصصی حضرت نبی اکرم (ص) عسلویه صبح امروز با حضور دکتر ربیعی وزیر; تعاون، کار و رفاه...

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به خراسان شمالی از مجتمع صنعتی اسفراین باز...

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

دکتر; علی ربیعی گفت: یکی از پیشنهادات ما برای حمایت‌های بیمه‌ای کارفرمایان; بخشودگی ج...

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳

وزیر; تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : تعداد افرادی که درمرحله نخست; امنیت غذایی قرار گرفت...

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳

بخشنامه حداقل مزد سال 1394 مشمولان قانون کار از سوی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتما...

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جایگزینی دفترچه‌های تامین اجتماعی با سیم‌کارت‌...

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عضویت سایت آپارات درآمد.

چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

مراسم تجلیل از زنان کارگر عصر روز گذشته با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،حج...

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

179 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای از اقدامات دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفا...

سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۳

دو; بخش ویژه مراقبت از نوزادان روز سه شنبه در آیینی با حضور وزیر تعاون ،; کار و رفاه اجتماعی در...