دکتر ربیعی در پیامی به مناسبت میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) و روز زن: ارتقای کیفیت زندگی زن ایرانی و تحکیم خانواده نیازمندمشارکت فعال زنان است

تاریخ انتشار : 1394/01/20 13:07

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت : فقط در سایه به رسمیت شناختن «واقعیت اجتماعی زن» است که شناخت دقیق ذهنیت، گرایش‌ها، فعالیت‌ها و مطلوب‌های زنان، و تحولات اجتماعی ناشی از آن‌ها در دستور کار سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی قرار خواهد گرفت و جامعه به خودآگاهی درباره زن می‌رسد.
دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پیامی میلاد با سعادت حضرت فاطمه (س) ، روز زن و زاد روز امام راحل را تبریک و تهنیت گفت.

متن پیام بدین شرح است.

به نام خدا

انا اعطیناک الکوثر
روزها گاه به یک مناسبت فرخنده می‌شوند و 21 فروردین 1394 چه باشکوه روزی که سالروز تولد فاطمه زهرا (س)، بزرگداشت روز زن و زادروز امام خمینی (ره) است. صدیقه طاهره (س) تجلی مهربانی، و منت نهادن خداوند بر پیامبرش، پیوندگاه دو رکن نبوت و امامت است. بی‌تردید تداوم یافتن خاندان رسول خدا از طریق فاطمه زهرا (س) فضلی است از جانب خدا برای زنان، و سیره زندگی او راهی است به سوی سعادت و معرفت بر حیات وی الگویی ستودنی برای زنان جامعه ماست. 
هر بار گرامی داشتن سالروز تولد فاطمه زهرا (س) در جامعه ایرانی، بزرگ داشتن میلیون‌ها زن مسلمان ایرانی است که با تکیه بر ارزش‌های انسانی و اسلامی، هر یک جلوه‌هایی از ارزش‌های شخصیت و زندگی فاطمه زهرا (س) را متجلی کرده‌اند و از این روست که انقلاب اسلامی، سال‌های دفاع مقدس، و حیات اجتماعی جامعه ایرانی متأثر از وجود زن ایرانی است. بزرگداشت روز زن به یاد آوردن سهم عظیم زنان در حیات جامعه ایرانی است. 
زنان اگرچه سهمی مهم در جامعه ایرانی دارند، اما ظرفیتی عظیم‌تر برای ایشان متصور است و امید می‌رود در سالی که مقام معظم رهبری آن‌را سال همدلی و هم‌زبانی خوانده‌اند، دولت و جامعه موفق شوند پایه‌های شکوفایی شخصی و حضور اجتماعی مؤثرتر زنان را فراهم آورند. اما برنامه‌ریزی و زمینه‌سازی برای نقش‌آفرینی بیشتر زنان، بدون آگاه شدن از «واقعیت‌ اجتماعی زن» میسر نیست. وقت آن است که جامعه ایرانی آگاهانه، و نه به جبر واقعیت، تعیین‌کنندگی زنان را دریابد. ضروری است نقش زنان در شکل دادن به حیات اخلاقی، سبک زندگی، انگیزه‌های اجتماعی، الگوهای عمل خانواده، زندگی اقتصادی و اشتغال، آینده توسعه، نظامی علمی و تکنولوژی، و حیات سیاسی شناسایی و به رسمیت شناخته شود. 
انکار «واقعیت اجتماعی زن» یا هر تلاشی برای کمتر از حد واقعی دیدن آن، عواقب ناخوشایندی برای نظام برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی خواهد داشت. فقط در سایه به رسمیت شناختن «واقعیت اجتماعی زن» است که شناخت دقیق ذهنیت، گرایش‌ها، فعالیت‌ها و مطلوب‌های زنان، و تحولات اجتماعی ناشی از آن‌ها در دستور کار سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی قرار خواهد گرفت و جامعه به خودآگاهی درباره زن می‌رسد. 
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز می‌کوشد تا بر مبنای به رسمیت شناختن «واقعیت اجتماعی زن» از الگوی برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری «حساس به جنسیت» برای تنظیم‌گری در حوزه‌های مربوط به زنان استفاده کند. تلاش می‌کنیم تا در عرصه‌هایی نظیر اشتغال‌زایی، کارآفرینی، بهبود معیشت زنان، ارتقای استانداردهای زندگی زنان بالاخص درخصوص زنان آسیب‌پذیر، سیاست‌های بیمه‌ای، زنان در محیط کار و همه عرصه‌های دیگری که به زنان ارتباط دارد، «سیاست‌گذاری حساس به جنسیت» و مبتنی بر «عدالت جنسیتی» را مد نظر قرار دهیم. 
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم‌چنین بر ظرفیت عظیم موجود در سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در حوزه زنان آگاه است و بر این باوریم که هنوز بخش عظیمی از این ظرفیت بدون استفاده باقی مانده است. می‌کوشیم تا این سازمان‌ها را در زمینه امور زنان فعال سازیم و از همین جا نیز اعلام می‌کنم ما نیازمند مشارکت ایشان هستیم. بی‌گمان ارتقای کیفیت زندگی زن ایرانی و تحکیم خانواده نیازمند ترکیبی از سیاست‌گذاری حساس به جنسیت، رعایت عدالت جنسیتی، و مشارکت فعال خود زنان در تعیین سرنوشت خویش است. 
به جاست تا در سالروز ولادت دختر گرامی پیامبر اسلام (ص)، تولد زریّه ایشان امام خمینی (ره) را به ملت شریف ایران و مقام معظم رهبری تبریگ بگویم. بی‌گمان نام امام خمینی (ره) یادآور تلاش ایشان برای رقم زدن زندگی بهتر و مشارکت فعال‌تر زنان ایرانی در زندگی اجتماعی و علو مقام زن است.

                                                                                                 علی ربیعی

ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه


جستجو

پربیننده ترین ها

یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳

بیمارستان; تخصصی حضرت نبی اکرم (ص) عسلویه صبح امروز با حضور دکتر ربیعی وزیر; تعاون، کار و رفاه...

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به خراسان شمالی از مجتمع صنعتی اسفراین باز...

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

دکتر; علی ربیعی گفت: یکی از پیشنهادات ما برای حمایت‌های بیمه‌ای کارفرمایان; بخشودگی ج...

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳

وزیر; تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : تعداد افرادی که درمرحله نخست; امنیت غذایی قرار گرفت...

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳

بخشنامه حداقل مزد سال 1394 مشمولان قانون کار از سوی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتما...

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جایگزینی دفترچه‌های تامین اجتماعی با سیم‌کارت‌...

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عضویت سایت آپارات درآمد.

چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

مراسم تجلیل از زنان کارگر عصر روز گذشته با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،حج...

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

179 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای از اقدامات دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفا...

سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۳

دو; بخش ویژه مراقبت از نوزادان روز سه شنبه در آیینی با حضور وزیر تعاون ،; کار و رفاه اجتماعی در...