دکتر ربیعی در دومین جشنواره فرهنگی، هنری کارگر ایرانی: دوست داشتم هنرم دنیایی را تصویر کند که کارگر به آینده امیدوار است / به عنوان هنرمند جامعه ای را ترسیم کنم که امید به زندگی را در رنگ رخسار مردمانش نشانده است

تاریخ انتشار : 1394/02/07 10:30

دکتر ربیعی گفت : ا دوست داشتم هنرم دنیایی را تصویر کند که کارگر به آینده امیدوار است و دنیایی که در آن آدمیان جوهره وجودی خود را با کار بر جهان حک می کنند .

 دومین  جشنواره فرهنگی،  هنری کارگر ایرانی با حضور دکتر علی ربیعی وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی ، علیرضا محجوب نماینده مجلس شورای اسلامی ، ایوبی رییس سازمان سینمایی ، عسگر پور مدیرعامل خانه سینما ، خانم کلوپاترا دامبیا هنری معاون سازمان بین المللی کار  ، مدیران عامل برخی از خبرگزاریها و  مدیران مسئول روزنامه ها و جمعی از هنرمندان و فرهیختگان کشور برگزار شد .
دکتر ربیعی   با طرح این سوال که هنر قرار است چه کارکردی داشته باشد گفت : حتما" بحث های فلسفی ، جامعه شناختی و روان شناختی زیادی دریاره کارکرد هنر برای پاسخ دادن به این پرسش مطرح می شوند . اما ما نیز مجازیم انتظار خود از هنر را بیان کنیم . البته این فقط تبیین انتظار ما است. ولی به معنای دستور کار تعیین کردن برای هنرمند نیست. 
وی افزود : وقتی در مقام خود خودم به واقیت اجتماعی جامعه ایرانی و بخش مهمی از آن یعنی جامعه کارگری می نگرم و خود را به جای یک هنرمند می گذارم ، فکر می کنم می توانستم کارهای زیادی را با هنرم انجام دهم . 
دکتر ربیعی افزود در آن صورت من به عنوان هنرمند دوست داشتم که جامعه ای را ترسیم کنم و به  تصویر بکشم که امنیت ناشی از بیکاری اندک ، امید به زندگی را در رنگ رخسار مردمانش نشانده است . و در مقابل از جامعه ای بگویم که آدمیانش در جست و جوی  کار فرسوده می شوند ، نامید می گردند و دست آخر از جوهر انسانی خود خالی می شوند. و همه  مسئولان ببینند و بدانند که وظیفه اشان نشاندن لبخند و امید بر لبان مردمان سرزمینم می باشد. 
وی افزود : علاوه بر این من به عنوان هنرمند دوست داشتم زندگی کارگرانی را تصویر کنم و درباره رنج های شان بنویسم که به حداقل ها رضایت دارند، اما بعضا" از آن نیز باز می مانند  و همه مسئولان و وزیر کارش ببنند و بدانند که آنها به  تدبیر دولت دل بسته اند و فرصت های برابر اجتماعی را طلب می کنند و می خواهند که همیشه دیده شوند.
دکتر ربیعی افزود :  همچنین من به عنوان هنرمند دوست داشتم که درباره زندگی مردمان کارگری سخن بگویم ، بنویسم و فیلم بسازم که از سیاست چیزی نمی دانند و اصلا دوست ندارند و از میان همه حقوق شان ، بیش از هرچیز به حقوق سر برج نیاز و علاقه بیشتری دارند ، اما از بیم تامین نشدن همان حقوق سرماه ، متحیر و نامید به بازی های سیاسی می نگرند و می پرسند آیا در این میانه ، دغدغه حقوق سر برج من نیز در هیاهوی سیاست خریداری دارد؟ دوست داشتم از خانوارهای بی سرپرست و همه آنها که فقط منافع خود را دنبال می کنند به گویم و بنویسم از زن سرپرست خانوار بگویم و بنویسم که سرپرستشان در حوادث کار از بین رفته اند یا آسیب دیده اند و قادر به کار نیستند. 
وی افزود : دوست داشتم به عنوان هنرمند از زن سرپرست 2 یتیم بگویم که برای  کار شرافتمندانه  که نگهداشتنش رو به سختی است ، هر روز صبح زود و سپیده دم به مرکز نگهداری معلولان کودکان بی سرپرست معلول ذهنی و جسمی می رود و مهر مادری خود را بین یتیمان آنان تقسیم می کند . 
وزیر کار گفت: من به عنوان هنرمند دوست داشتم فیلمی بسازم و  رمانی بنویسم درباره اینکه  بازار برای اقتصاد دانان مفهومی انتزاعی است که جز با عقل درک نمی شود ، اما تلاطم ها و تنش های بازار کار واقعیتی است انضامی که کارگران با گوشت و خون خود آن را ادارک می کنند. 
وی افزود : به عنوان هنرمند دوست داشتم فیلم مستندی بسازم و نشان دهم که چگونه ملتی صدها و شاید هزار سال پیش ، با ابتدایی ترین ابزارها هزاران کیلومتر قنات در زیر زمین حفر کردند و امروز به جای آن که چشم به همت دستان خویش دوخته باشند ، سرنوشت خویش را به یارانه ماهیانه گره زده اند .  و نشان دهم چگونه فرهنگ کار تضعیف شده است ، و البته نشان دهم که چگونه نابرده رنج گنج میسر می شود / مزد آن گرفت جان برادر که رانت خورد. 
دکتر ربیعی گفت : و البته دوست داشتم هنرم دنیایی را تصویر کند که کارگر به آینده امیدوار است  و دنیایی که در آن آدمیان جوهره وجودی خود را با کار بر جهان حک می کنند . 

گفتنی است در این مراسم از برگزیدگان و فعالان عرصه های هنر و فرهنگ با اهدا لوح سپاس از سوی دکتر ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تقدیر شد. 


ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه


جستجو

پربیننده ترین ها

یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳

بیمارستان; تخصصی حضرت نبی اکرم (ص) عسلویه صبح امروز با حضور دکتر ربیعی وزیر; تعاون، کار و رفاه...

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به خراسان شمالی از مجتمع صنعتی اسفراین باز...

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

دکتر; علی ربیعی گفت: یکی از پیشنهادات ما برای حمایت‌های بیمه‌ای کارفرمایان; بخشودگی ج...

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳

وزیر; تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : تعداد افرادی که درمرحله نخست; امنیت غذایی قرار گرفت...

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳

بخشنامه حداقل مزد سال 1394 مشمولان قانون کار از سوی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتما...

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جایگزینی دفترچه‌های تامین اجتماعی با سیم‌کارت‌...

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عضویت سایت آپارات درآمد.

چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

مراسم تجلیل از زنان کارگر عصر روز گذشته با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،حج...

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

179 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای از اقدامات دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفا...

سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۳

دو; بخش ویژه مراقبت از نوزادان روز سه شنبه در آیینی با حضور وزیر تعاون ،; کار و رفاه اجتماعی در...