دکتر ربیعی در محضر رهبر معظم انقلاب به مناسبت هفته کارگر: جامعه کاروتولیداز اهتمام مقام معظم رهبری به مسائل کاروتولید مفتخر است / سیاست «گفت‌وگوی اجتماعی» به‌واقع در خدمت پیشبرد «همدلی و هم‌زبانی» است

تاریخ انتشار : 1394/02/09 10:35

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت : سیاست «گفت‌وگوی اجتماعی» به‌واقع در خدمت پیشبرد «همدلی و هم‌زبانی» است که حضرتعالی امسال را مزین به این نام ساخته‌اید. ما که با میلیون‌ها عضو جامعه کارگری و هزاران کارفرما و تولیدگر همکاری می‌کنیم، شاید بیش از سایر سیاست‌گذاران و مجریان بر اهمیت همدلی و هم‌زبانی واقفیم زیرا در فقدان چنین خصیصه‌ای، رسیدن به توافق در زمینه‌ روابط کار غیرممکن می‌شود.

وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی درششمین روز ازهفته کارگردرمحضرمقام معظم رهبری گفت :  بر خود فرض می‌دانم ضمن بزرگداشت هفته کارگر، قدردان حضرتعالی باشم که همواره نسبت به کارگران همدل و هم‌زبان بوده‌اید. جامعه کار و تولید مفتخر است که حضرتعالی از ابتدای انقلاب با کارگران انقلابی رابطه داشته‌ و بی‌وقفه نسبت به مسائل کارگری اهتمام داشته‌اید.
دکترربیعی در ابتدای این جلسه گفت : خدمت مقام معظم رهبری  و حضار گرامی سلام می‌گویم .قرار داشتن در روز تولد جوادالائمه و در پیش بودن  روزمبارک تولد مولای متقیان را تبریک و تهنیت عرض می کنم و آرزو می نمایم برکت این روزهای مسرت‌بخش از ماه رجب، بر زندگی فردی و اجتماعی جامعه ایرانی اثری بی‌بدیل داشته باشد. 
وی افزود : هم‌چنین بر خود فرض می‌دانم ضمن بزرگداشت هفته کارگر، قدردان حضرتعالی باشم که همواره نسبت به کارگران همدل و هم‌زبان بوده‌اید. جامعه کار و تولید مفتخر است که حضرتعالی از ابتدای انقلاب با کارگران انقلابی رابطه داشته‌ و بی‌وقفه نسبت به مسائل کارگری اهتمام داشته‌اید. هم از این‌روست که جامعه کارگری همواره برای حضور عاطفی سالیانه نزد شما روزشماری می‌کنند. 
وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی اضافه کرد : امسال هفته کارگر را درجوارمرقد مطهرحضرت امام آغازکردیم و در آنجا با صدای رسا فریاد زدیم از هیچ کوششی برای بهتر شدن زندگی کارگران دریغ نمی کنیم وبا آن امام پیمان بستیم که حامی ناب ترین دست آورد نظری و عملی ایشان یعنی ولایت فقیه باشیم . 
وی خاطرنشان ساخت : خوشحالیم که در آغازین روزهای امسال، هم‌زبانی دیرین شما با جامعه کارگری، با تأکید بر همدلی و هم‌زبانی، به تأکید بر نقش کارگران در اقتصاد و بیان دغدغه‌های حضرتعالی درخصوص عدالت در زندگی کارگران انجامید. 
دکترربیعی اظهار کرد : حضرتعالی غیر از اشراف بر مسائل جامعه کار و تولید، در سالیان گذشته به مناسبت‌های مختلف بر برخی اصولی تأکید ورزیده‌اید که بی‌گمان از بنیادی‌ترین مسائل اقتصادی و اجتماعی کار در ایران است. 
وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی یاد آورشد : درک من از اندیشه رهبری معظم انقلاب در زمینه کار و تولید، و از منظری که به کارکرد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مرتبط است، نشان‌دهنده تأکید بر ضرورت استفاده از فرصت‌بزرگ وجود نیروی انسانی کارآمد، جوان و دارای روحیه ابتکار در کشور و حرکت به سوی سازندگی و پیشرفت،حق برخورداری مردم از اقتصادی شکوفا و رفاه عمومی و عادلانه،تأکید بر اقتصاد درون‌زا،ایجاد ارزش افزوده و کاهش خام‌فروشی،حمایت از بنگاه تولیدی متوسط و کوچک،حمایت از فعالیت‌های دانش‌بنیان،همدلی و هم فکری کارگر با کارفرما،تلفیق هنر و توانایی ایرانی است . 
 
دکترربیعی ادامه داد : این تأکیدات بر بستر دغدغه همیشگی حضرتعالی برای عدالت بیان شده‌اند. واقعیت این است که من مسئول وزارتخانه‌ای هستم که به‌واقع وزارتخانه «عدالت و توسعه اجتماعی» است. تکیه‌گاه اصلی فعالیت این وزارتخانه تحقق عدالت اجتماعی است. استفاده از تعاونی ها، علاوه بر وجه اقتصادی، هدف اجتماعی مشارکت عادلانه در اقتصاد را دنبال می‌کند. سیاست‌گذاری بازار کار و ورود وزارتخانه به روابط کار اقداماتی برای تحقق عدالت در بازار کار است. مقوله سیاست رفاهی نیز چیزی جز تلاش برای فائق آمدن بر کاستی‌های نظام اقتصادی در خلق عدالت و کمک به تقویت گروه‌های آسیب‌پذیرتر جامعه نیست. 
دکترربیعی گفت : من و همکارانم در مدت تصدی مسئولیت این وزارتخانه، همواره کوشیده‌ایم بر بستر تأکیدات حضرتعالی، مطالبه‌گر «عدالت اجتماعی» باشیم، و هم‌زمان عدالت را با اولویت در پیش گرفتن رویه‌هایی که منجر به «توسعه اجتماعی» می‌شوند دنبال کنیم. از این‌روست که «عدالت تولیدمحور» نه عدالت صرفاً متکی بر توزیع سرمایه‌های امروز و بین‌نسلی، مأموریتی است که برای خود تعریف کرده‌ایم. 
وی اعلام کرد : چنین درکی از مأموریت وزارتخانه – یعنی تلاش برای تحکیم پایه‌های عدالت اجتماعی در عین تلاش برای توسعه اجتماعی بر پایه تولید و خلق خلاقانه ثروت – الزاماتی دارد و کوشیده‌ایم مدافع سیاست‌ها و اقداماتی باشیم که به این الزامات پایبندی دارند. 
وی اضافه کرد : من و همکارانم معتقدیم ابعاد اقتصادی فرایندها و اقدامات اقتصادی را نباید مستقل از ماهیت اجتماعی آن‌ها نگریست. اهداف اقتصادی بدون پیش‌شرط‌های اجتماعی و بدون نظر داشتن به کارکردهای اجتماعی آن‌ها، دشوار به دست می‌آیند و بعید است خالق رضایت مردم باشند. 
وزیرتعاون،کارورفا اجتماعی درادامه اشاره کرد : معتقدیم تا همه شرکای اجتماعی – اعم از کارگر و کارفرما – به درک مشترکی از مسائل و راه‌حل‌های پیش روی خود نرسند، اجماع لازم برای شکل‌گیری عزم سیاسی و مأموریت مشترک حاصل نخواهد شد. من و همکارانم فعالانه کوشیده‌ایم همه ذینفعان سیاست‌ها و اقدامات وزارتخانه را در گفت‌وگویی مداوم درباره مسائل و راهکارها دخیل سازیم و از بلای نگاه توأم با تبختر و خودبزرگ‌بینی بوروکراتیک به دور باشیم. 
دکترربیعی افزود : سیاست «گفت‌وگوی اجتماعی» به‌واقع در خدمت پیشبرد «همدلی و هم‌زبانی» است که حضرتعالی امسال را مزین به این نام ساخته‌اید. ما که با میلیون‌ها عضو جامعه کارگری و هزاران کارفرما و تولیدگر همکاری می‌کنیم، شاید بیش از سایر سیاست‌گذاران و مجریان بر اهمیت همدلی و هم‌زبانی واقفیم زیرا در فقدان چنین خصیصه‌ای، رسیدن به توافق در زمینه‌ روابط کار غیرممکن می‌شود. 
وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی تاکید کرد : این سیاست راهی به سوی تعامل با این نهادها و شرکت دادن ایشان در فرایند تصمیم‌سازی بوده است.کوشیده‌ایم از «جامعه تقابل‌ها» دور شویم و به سوی «جامعه تعامل‌ها» گام برداریم.
وی اظهارکرد : کوشیده‌ایم همه نهادها و دستگاه‌ها را به سوی اقتصاد درون‌زا و متکی به ظرفیت‌های داخلی سوق دهیم. این راهبرد اصلی ما برای ایجاد توازن در بازار کار و سیاست‌گذاری اشتغال بوده است. 
وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی درادامه خاطرنشان ساخت : تلاش شده است از تولید داخلی حمایت کنیم و همواره منتقد واردات بی‌رویه و غیرضروری بوده‌ایم. عدالت تولیدمحور حکم می‌کند که حامی تولیدکننده داخلی باشیم. 
دکترربیعی بیان کرد : از آن‌جا که مجموعه‌ای از بزرگ‌ترین واحدهای اقتصادی کشور متعلق به کارگران، مستمری بگیران و کارمندان است وما به نیابت از آنان این واحد ها را اداره می کنیم تلاش شده است به جد از اسراف بپرهیزیم، امانتدار اموال کارگران و مخدومان ذینفع اقدامات و سیاست‌های وزارتخانه باشیم، و با تمام توان از بروز فساد جلوگیری کنیم. از همین‌روست که به جد قصد داریم نظارت شرکای اجتماعی بر اموال‌شان در صندوق‌ها را افزایش دهیم.
وی ادامه داد : ما بر اساس درک خویش از مأموریت حرکت در راستای تحقق عدالت، و البته به موجب تکلیف قانونی، از تلاش پرمخاطره و نیازمند شجاعت سیاسی برای اصلاح نظام یارانه‌ها و هدفمند ساختن واقعی آن استقبال کرده‌ایم و در این مسیر به دعای خیر و حمایت دلگرم‌کننده حضرتعالی نیز نیازمند و امیدواریم.
دکترربیعی اظهارکرد : تأکید من و همکارانم بر کارآمد کردن نظام رفاهی بر محور سیاست رفاهی منسجم بوده است. واقعیت این است که جمهوری اسلامی ایران در مقایسه با برخی کشورهای پیشرفته، سهم قابل توجهی از بودجه خود را صرف امور رفاهی می‌سازد اما ناکارآمدی و تعریف عملیاتی نشدن معیارهای عدالت، و هدف نگرفتن توسعه اجتماعی، در نهایت سبب شده دست‌آوردی به اندازه هزینه‌های صرف‌شده حاصل نشود. 
وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی یاد آورشد : مصرانه کوشیدیم صورت‌های آشکار و نامناسب بی‌عدالتی را هدف قرار دهیم. اگرچه تلاش برای تحقق نهادها، سازمان‌ها، عملکردها و رویه‌های عادلانه هدفی مقدس و گرانقدر است، اما در شرایطی که تحقق آن‌ها زمان‌بر است، کوشیدیم صورت‌های آشکار و در عین حال ناخرسند کننده بی‌عدالتی نظیر فقر غذایی را هدف قرار دهیم. تلاش شد جامعه را برای پیشبرد درک خیر جمعی و اقدام برای حصول آن بسیج کنیم و توان جامعه و نهادهای مدنی برای کاستن از اشکال حاد بی‌عدالتی را تقویت نماییم. 
وی تلاش برای تحقق «عدالت اجتماعی تولیدمحور» را  بر پایه نگاه اجتماعی به فرایندها و اهداف اقتصادی،گفت‌وگوی اجتماعی مستمر،سیاست رفاهی منسجم،حرکت به سوی هدف توسعه اجتماعی،زمینه‌سازی برای مشارکت اجتماعی در خیر جمعی و کارآمد ساختن رویه‌های اداری و سازمانی دانست و افزود :  فلسفه سازمانی برنامه‌ریزی و اقدامات در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و بر این باوریم که فضای اجتماعی برآمده از تحقق چنین اصولی، مقوّم اقتصاد مقاومتی خواهد بود.
وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی ادامه داد : اجازه می‌خواهم برخی اقدامات صورت گرفته توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را که بر بستر مأموریت‌ها و فلسفه سازمانی تشریح‌شده شکل گرفته‌اند و اجرایی شده‌اند، خدمت حضرتعالی بیان کنم. 
دکترربیعی سپس افزود : ما در سال گذشته به رؤیای بسیاری از بزرگان انقلاب اسلامی، یعنی بیمه کردن همه ایرانیان در زمینه خدمات درمانی تحقق بخشیم. با انجام مطالعات و اعمال اصلاحات، بیش از هشت میلیون و500 ایرانی فاقد دفترچه صاحب بیمه درمانی شده‌اند. مطالعات ما نشان می‌داد به نتیجه رسیدن چنین اقدامی بیش از همه به نفع می‌دهد اکثریتی از گروه‌های آسیب‌پذیر شهری وافراد دارای شغل غیررسمی است و شواهد نیز مؤید تأثیرگذاری این اقدام بر همین گروه‌های هدف است. 
وی اظهارکرد : سازمان‌های بیمه‌گر ما هر روز بهتر از دیروز، مسئولیت‌پذیر و کارآمد، سیاست رفاهی معطوف به ایجاد پوشش بیمه‌ای برای همه ایرانیان را تداوم می‌بخشند. تعهد ما ارزش بخشیدن به دفترچه‌ها بوده و این فرایندی است که آغاز شده و متوقف نخواهد شد. 
وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی با بیان این که حدود 37 میلیون ایرانی در مراکز درمانی وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خدمات رایگان دریافت می‌کنند گفت : هدف ما این است که با اصلاحات ساختاری، ضمن تداوم بخشیدن و ارتقای این خدمت، تضمین‌کننده پایداری بیمه‌ها نیز باشیم. 
وی توزیع سبد حمایت از امنیت غذایی را یکی از اقداماتی عنوان کرد  که با هدف مقابله با صورتی ناخرسندکننده از بی‌عدالتی انجام گرفته است و گفت :  فروتنانه بر کاستی‌های اجرای آن واقفیم و کوشش می‌کنیم دائماً بر ویژگی هدفمندی و افزایش اثربخشی آن بیفزاییم. 
دکترربیعی سپس تاکید کرد : بیمه‌های اجتماعی را مداوم گسترش داده‌ایم. 
پوشش بیمه روستائیان افزایش یافته است. امسال به لطف خدای بزرگ سبد بیمه‌ای اجتماعی را برای همه ایرانیان   دنبال خواهیم کرد که همه از آن بهره‌مند شوند یعنی بیم از آینده ودوران سالمندی را بزداییم ،کوشیده‌ایم از «بهزیستی دولت‌محور» به سوی «بهزیستی جامعه‌محور»حرکت کنیم وعمیقاً بر این باوریم که بدون مشارکت اجتماعی، فعالیت‌های انسان‌دوستانه بهزیستی ارتقای کیفیت نخواهد یافت. 
وی همچنین اظهار کرد : به تکلیف قانونی مجلس درخصوص اصلاح نظام یارانه‌ها عمل کرده‌ایم. گروهی ما را به شجاعت و صراحت بیشتر، و برخی دیگر به عاقبت‌اندیشی و عافیت‌طلبی سیاسی در این مسأله فرامی‌خوانند. اما تحقق سیاست رفاهی منسجم برای تقویت عدالت اجتماعی حکم می‌کند به عنایت باریتعالی و حمایت حضرتعالی، همراهی ایرانیان برای تحقق خیر جمعی، و کار کارشناسی برای تحقق این هدف امیدوار بوده و مجدّانه گام برداریم. 
وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی تصریح کرد : اصلاح نظام هدفمندی دیگر یک پروژه‌ای اقتصادی نیست بلکه با حاکمیت نگاه اجتماعی به حرکت خود ادامه خواهد یافت. هدف نهایی این رویه و اصلاحات، تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و تحقق «عدالت اجتماعی توسعه‌گرا»ست.
وی یاد آورشد : ما با درک فشار زندگی بر دوش کارگران، مشوق گفت‌وگو کارگران و کارفرمایان به منظور خلق اعتماد و درک مشترک میان ایشان بوده‌ایم. امروزه وزارتخانه محلی برای گفت‌وگو ذینفعان حوزه کار و تولید است. افزایش نهادهای حوزه‌های کارگری، کارفرمایی و نظارت و مشارکت‌ آن‌ها در سیاست‌گذاری‌ها، قوام یافته است. نتیجه چنین حرکتی این است که در دو سال گذشته، پیاپی میزان افزایش حقوق کارگران بر میزان تورم پیشی گرفته است، و این توافق در فضای آرام و بدون تنش حاصل شده است.
دکترربیعی افزود : به رغم آن‌که اشتغال برآیند فعالیت‌های بخش‌های مختلف کشور است، ولی کوشیده‌ایم اقدامات مؤثری در زمینه سیاست‌گذاری و تنظیم بازار کار انجام دهیم.
وی دراین باره توضیح داد : شورای عالی اشتغال و کمیته‌های فرعی آن فعال شده‌اند. نظام آموزش فنی و حرفه‌ای سیار برای روستاها راه‌اندازی شده است.همراه با تأکید هوشمندانه حضرتعالی بر توجه به شرکت‌های کوچک و متوسط، ما نیز در دوران خروج از رکود تورمی، بر طرح‌های برآمده از آمایش اشتغال و حمایت از مشاغل خرد و کوچک تأکید کرده‌ایم. 
وزیرتعاون، کارورفاه اجتماعی اضافه کرد :  بر اساس آمار دقیق بیمه‌شدگان جدید سازمان تأمین اجتماعی، در سال 1393 قریب به 600 هزار شغل جدید ایجاد شده است .من بر این باورم که کارگران، بازنشستگان، مستمری‌بگیران، زنان سرپرست خانوار، و کودکان بی‌سرپرست، و معلولین، همگی کارفرمایان و مخدومان وزارتخانه ما هستند. کارفرمایانی که صدایی بلند و ابزاری برای تهدید و فشار ندارند. لیکن مقیاس تحقق جامعه‌ای الهی و انسانی را باید در میزان توجه به ایشان و رضایت از زندگی‌شان جست. لذا می‌کوشیم از وجود اجتماعی و اموال ایشان صیانت کنیم. 
وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی تاکید کرد : حق هیچ گونه اشتباهی را نیز برای خود قائل نیستیم. معتقدیم پیمانی که با مردم ایران، حضرتعالی و کارگران بسته‌ایم تا از حقوق این ذینفعان سیاست‌ها و اقدامات وزارتخانه دفاع کنیم، بزرگ‌ترین میثاق زندگی ماست و البته دراین دوران دشوار شده است بر سر این پیمان بودن، محتاجیم به عنایت و حمایت؛ من باب که با الهام از آیه شریفه «وَصنَعُ الفُلک باَعیُنِنا و وَحیِنا»، نه به چپ نگریستم و نه به راست، بلکه فقط به او نگریستم.
وی گفت : بار دیگر از فرصتی که برای حضور این جمع فراهم ساختید، اطمینان می‌دهم که من و همکارانم، با ایمان به لطف و جود خدای صانع، دلگرم به هدایت و رهنمودهای حضرتعالی، مستظهر به «عدالت‌خواهی بلندنظرانه» ملت ایران، و امیدوار به همراهی جامعه کار و تولید؛ ثابت قدم و استوار، تمام مساعی خویش را مصروف پیشبرد عدالت، کاستن از درد و رنج، و ارتقای کیفیت زندگی مردم، و ارتقای سطح خدمات‌دهی به جامعه ایرانی و نظام اسلامی خواهیم ساخت. 

ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه


جستجو

پربیننده ترین ها

یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳

بیمارستان; تخصصی حضرت نبی اکرم (ص) عسلویه صبح امروز با حضور دکتر ربیعی وزیر; تعاون، کار و رفاه...

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به خراسان شمالی از مجتمع صنعتی اسفراین باز...

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

دکتر; علی ربیعی گفت: یکی از پیشنهادات ما برای حمایت‌های بیمه‌ای کارفرمایان; بخشودگی ج...

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳

وزیر; تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : تعداد افرادی که درمرحله نخست; امنیت غذایی قرار گرفت...

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳

بخشنامه حداقل مزد سال 1394 مشمولان قانون کار از سوی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتما...

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جایگزینی دفترچه‌های تامین اجتماعی با سیم‌کارت‌...

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عضویت سایت آپارات درآمد.

چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

مراسم تجلیل از زنان کارگر عصر روز گذشته با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،حج...

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

179 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای از اقدامات دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفا...

سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۳

دو; بخش ویژه مراقبت از نوزادان روز سه شنبه در آیینی با حضور وزیر تعاون ،; کار و رفاه اجتماعی در...