وزیر کار در مراسم گرامیداشت مقام استاد :دانشگاه برای حل مسائل بنیانی باید به یاری جامعه بیاید/برای رشد اخلاقی جامعه، نیازمند ارتقاء فرهنگ کار و تحول اقتصادی هستیم

تاریخ انتشار : 1394/02/18 12:22

دکتر ربیعی با اشاره به تعامل میان جامعه و دانشگاه، گفت: دانشگاه برای حل مسائل بنیانی جامعه که به طور عام در حوزه های اخلاقی و اجتماعی است، باید به یاری بیاید.

به گزارش سايت رسمي دکتر علي ربيعي ، ايشان در مراسم گرامیداشت مقام استاد که از سوی دانشگاه علامه طباطبایی در محل کتابخانه ملی برگزار شده بود با اشاره به گرامیداشت منزلت معلم در جامعه، افزود: آموزگاران همواره نقش مهمی در زندگی اجتماعی ما داشته اند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر نقش آموزگاران در زندگی افراد، اظهار داشت: در هر دوره تحصیلی زندگی را به گونه ای سپری می کردیم که معلم های مان برای ما ترسیم کرده بودند.

وی با اشاره به تعامل میان جامعه و دانشگاه، گفت: دانشگاه برای حل مسائل بنیانی جامعه که به طور عام در حوزه های اخلاقی و اجتماعی است، باید به یاری بیاید.

به گفته دکتر ربیعی، در سالهای اخیر در برخی از مسائل و مناسک علمی دچار مشکل شده ایم به طوری که دانشگاهها مدتی است شور و شوقی ایجاد نمی کنند.

وی ادامه داد: مدتی است که دانشجویان دیگر دارای شور درس آموختن نیستند و در این زمینه دانشگاهها با چالش مواجه شده اند.

وزیر کار با اشاره به بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی، گفت: امروز دانش آموخته های دانشگاهی نمی توانند خلاقیت ایجاد کنند زیرا یک جای کار مشکل دارد که این مشکل می تواند در متون درسی و یاد در روشهای آموزشی باشد.

دکتر ربیعی با اعتقاد بر اینکه باید ظرفیت مناسب برای حل مسائل بزرگتر ایجاد کنیم، افزود: چگونه است دانشجویی که زبان انگلیسی نیاموخته از او بخواهیم مقالات علمی به زبان انگلیسی(مقالات آی.اس.آی) را ترجمه کند؟ شکی نیست در چنین شرایطی دانشجو برای حل مسئله خود به دارالترجمه ها روی می آورد.

دکتر ربیعی با اشاره به درآمد 750 میلیارد دلاری کشور در دولت های نهم و دهم، گفت: با درآمد حاصله نه فقر از بین رفت نه اشتغال در کشور ایجاد و نه عدالت برقرار شد و همه اینها در حالی بود که جامعه نسبت به حل مسائل اجتماعی دچار ضعف و ناتوانی شده بود.

وی یادآور شد: جامعه کنونی تولید محور نیست، بر جامعه چه رفته است مردمی که روز قنات می کندند تا بتوانند از آبهای زیرزمینی استفاده کنند امروز به دنبال دریافت یارانه هستند.

وی ادامه داد: خلاقیت در جامعه نقصان یافته، نوع نگاه به کار تغییر کرده و فرهنگ کار دچار مشکل شده است.

وزیر کار در خصوص رشد اقتصادی کشور گفت: برای تحقق سالانه 900 هزار شغل نیاز به رشد هشت درصدی داریم و برای تحقق چنین رشدی باید همه توانمندی های خود را در بخش های گوناگون ارتقا دهیم. برای رشد اخلاقی جامعه، نیازمند ارتقا فرهنگ کار و تحول اقتصادی هستیم.

وی نظیر دیگر اندیشمندان حوزه اقتصاد و اجتماعی بر این باور است که رشد اقتصادی هشت درصدی قابل تحقق است اما برای ارتقا اخلاق و فرهنگ کار در جامعه باید دانشگاهها به یاری بیایند.

وی تاکید کرد: در سیاست های رفاهی دچار مشکل هستیم، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آمادگی دارد که در زمینه پژوهش های مربوط به رفاه اجتماعی با دانشگاههای کشور همکاری کند.

وی گفت: نباید انتظار داشت موهومی به نام دولت همه کارها را انجام دهد، جامعه باید به یاری خود بیاید و بنیانهای اخلاقی را دوباره پایه گذاری کند.

وی در پایان با ادای احترام به اساتید دانشگاه علامه طباطبایی، گفت: اگر ذره ای فضیلت در من است به دلیل آموخته هایم از اساتید ارزشمندی است که در دانشگاههای کشور در اختیارم قرار داده اند.

در پایان این مراسم از تعدادی از اساتید نمونه دانشگاه علامه طباطبایی تقدیر شد.


ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه


جستجو

پربیننده ترین ها

یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳

بیمارستان; تخصصی حضرت نبی اکرم (ص) عسلویه صبح امروز با حضور دکتر ربیعی وزیر; تعاون، کار و رفاه...

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به خراسان شمالی از مجتمع صنعتی اسفراین باز...

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

دکتر; علی ربیعی گفت: یکی از پیشنهادات ما برای حمایت‌های بیمه‌ای کارفرمایان; بخشودگی ج...

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳

وزیر; تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : تعداد افرادی که درمرحله نخست; امنیت غذایی قرار گرفت...

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳

بخشنامه حداقل مزد سال 1394 مشمولان قانون کار از سوی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتما...

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جایگزینی دفترچه‌های تامین اجتماعی با سیم‌کارت‌...

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عضویت سایت آپارات درآمد.

چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

مراسم تجلیل از زنان کارگر عصر روز گذشته با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،حج...

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

179 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای از اقدامات دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفا...

سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۳

دو; بخش ویژه مراقبت از نوزادان روز سه شنبه در آیینی با حضور وزیر تعاون ،; کار و رفاه اجتماعی در...