دکتر ربیعی در نشست اعضای فراکسیون اشتغال مجلس اعلام کرد: لایحه مشاغل عمومی به دولت ارایه می شود

تاریخ انتشار : 1394/03/04 10:51

 به گزارش سايت رسمي دکتر علي ربيعي ، نشست اعضای فراکسیون اشتغال مجلس شورای اسلامی با حضور دکتر ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد که  در این جلسه جمعی از اعضای فراکسیون اشتغال مجلس شورای اسلامی پیرامون موضوع اشتغال و بیکاری به بحث و تبادل نظر پرداختند. 

اعضای فراکسیون اشتغال مجلس شورای اسلامی با قدردانی از تلاشهای دکتر ربیعی و با اشاره به دیدار کارگران کشور با مقام معظم رهبری مدظله العالی و تایید برنامه های وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از سوی معظم له بر حمایت قاطع خود و سایر نمایندگان مجلس شورای اسلامی از اقدامات وی در خصوص اشتغال تاکید کردند. 

دکتر ربیعی  نیز در این نشست اجرای راه حل عملی مشترک  برای پیگری مسایل بویژه در حوزه اشتغال را مورد تاکید قرار داده و  همدلی و همفکری مجلس با دولت برای حل مشکلات و چالشهای پیش رو بویژه در زمینه اشتغال و بیکاری را با  اهمیت دانست و گفت : ما دو مسیر در پیش رو داریم، مسیری که اقتصاددانان بر آن تاکید دارند مسیر رشد است که  بدون رشد پایدار ، شغلها ناپایدار می شوند.  

وی افزود: بر اساس برآوردها با یک درصد رشد می توان 100 هزار شغل در کشور ایجاد کرد. برای یک درصد رشد نیز به 60 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری و اعتبار مورد نیاز است. 

وی تصریح کرد: بر اساس برآوردهایی که در شستا از سبدهای مختلف مثل پتروشیمی ،  نفت ، سیمان و ... انجام شده و  به قیمت روز محاسبه شده است بر ای ایجاد یک شغل در این بخش ها  به  600 میلیارد تومان سرمایه گذاری  نیاز است. 

دکتر ربیعی افزود: همچنین شورای پول و اعتبار برای اینکه در بخش مسکن تحرکی ایجاد کرده باشد وام مسکن را افزایش داد که امیدواریم در این بخش هم تحرکی ایجاد شود.

 وی افزود : اما مسیر دوم ، مسیر مداخله است و اینکه مقام معظم رهبری بر توسعه اشتغال از طریق بنگاههای کوچک تاکید داشتند که ما هم بر همین اساس سیاست  اشتغال بزرگ،  بنگاه کوچک را در وزارت کار دنبال می کنیم. بطور مثال در حوزه هایی مثل لباس ، کفش و ... می توانیم تحرک ایجاد کنیم. 

وی گفت: علاوه بر این با ایجاد کمیته های استانی از ریزش نیروی کار جلوگیری کردیم.  در حوزه فنی و حرفه ای نیز آموزش های سیار را آغاز کرده ایم و  در 6 استان مطالعه موردی آغاز شده است . 

دکتر ربیعی بر ظرفیتهای کاری  این وزارتخانه در حوزه بنگاههای کوچک و خرد و نیز روش  مداخله تاکید کرد و گفت: مناسب ترین ظرفیت های کاری برای تحرک بخشی به اشتغال همین حوزه بنگاههای کوچک و خرد است . 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه به دیگر طرحهای تدوین شده در حوزه معاونت توسعه اشتغال اشاره کرد و گفت: مشاغل عمومی که به صورت لایحه تنظیم شده و به زودی  ارایه خواهد شد و ایجاد شبکه صندوقهای محلی تامین مالی نیز در دستور کار قرار دارد. بحث یارانه اشتغال نیز برای تثبیت شغلهای موجود از دیگر برنامه ها و طرحهایی است که برای تحرک بخشی به اشتغال آن را پی گیری خواهیم کرد. 

وی افزود : طرح تکاپو نیز در برش استانی برای رشد اقتصادی و اشتغالزایی مورد توجه قرار گرفته و در هر استان رشته فعالیتهایی  که بیشترین ظرفیت اشتغالزایی و تاثیر را در توسعه منطقه دارند شناسایی  شده و حمایتهای لازم بصورت هدفمند از آنان انجام خواهد شد.  

وی گفت: در حوزه فناوری اطلاعات    هم با توجه به ظرفیتهای خوبی که در برخی از استانها وجود دارد  می توانیم فرصتهای جدید اشتغال ایجاد کنیم . 

وزیر تعاون افزود : در بحث تکاپو نیز هم اکنون مسئولیت کمیته اجرایی در استانها بر عهده استانداران است. و بصورت پایلوت طرح در استان سمنان آغاز شده  و ظرفیتهای استان استحصال شده است . علاوه بر این در استانهای خراسان رضوی ، کردستان و 8 استان نیز طرح بصورت پایلوت شروع شده است . در آینده نزدیک هم تفاهم نامه ای با وزارت کشور برای طرحهای اشتغالزایی امضا خواهیم کرد. 

دکتر حسن طایی  معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال در نشست فراکسیون مجلس شوراس اسلامی گفت: 19 برنامه برای اجرای سیاستهای بازار کار طراحی شده است. تقویت بنگاههای خرد ، کسب و کارهای خانگی جدید ، یارانه اشتغال ، مشاغل عمومی و اجرای مشاغل روستایی از جمله طرحهایی است که معاونت توسعه اشتغال برآن تاکید دارد. 

وی افزود: حل مشکلات کلینیکی بنگاهها از دیگر برنامه هایی است که آن را پی گیری خواهیم کرد. علاوه بر این یکی از مهمترین برنامه های وزارت کار در حوزه اشتغال طرح توانمند سازی و اشتغال پذیری دانش آموختگان است که این طرح در مقیاس وسیع انجام می شود. 

طایی گفت: طرح تامین مالی خرد در مناطق محروم و روستایی  و طرح تکاپو نیز یکی از موضوعاتی است که برای تحرک بخشی به بنگاهها دنبال می شود. 

وی افزود: در  بحث اشتغال عمومی هم برخی از  پروژه ها برای بهبود محیط زیست طراحی شده است که مثلا طرحهای آبخیزداری و احیای مراتع و مبازره با ریزگردها از جمله طرحهایی که است که برای تحرک بخشی به اشتغال کشور مورد توجه قرارداده و آن را بطور جدی دنبال می کنیم . 

دکتر طایی افزود: بهبود نظام اطلاع رسانی در بازار کار ، توانمند سازی کاریابی های داخلی و خارجی ، تسهیل در فرایند انجام مربوط به سایتهای خدمات شغلی و اجرای طرح توانمند سازی و اشتغال پذیری دانش آموختگان عمده ترین رویکردهای حوزه معاونت اشتغال وزارت کار در سال 94 است. 

وی افزود : در  اجرای طرح توانمند سازی و اشتغال پذیری دانش آموختگان که با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای اجرا خواهد شد ، نزدیک به یکصد هزار نفر به سمت بنگاههای کوچک هدایت خواهند شد.  این برنامه در ده ماه اجرا شده و کاستی مهارتی فارغ التحصیلان دانشگاهی را جبران خواهد کرد. 

دکتر طایی افزود: ارایه وجوه اداره شده ، تامین یارانه سود و کارمزد تسهیلات بانکی برای طرحهای اقتصادی دارای اولویت است . اما توسعه طرح تامین مالی خرد با رویکرد صندوق تامین مالی خرد است.طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار در استانهای منتخب از دیگر برنامه های وزارت کار در حوزه اشتغال است. که این مبحث در 8 استان اجرا می شود. علاوه بر این طراحی و تدوین سازوکارهای ایجاد و گسترش اشتغال عمومی به محض تخصیص بودجه آغاز می شود. 

وی خاطر نشان کرد: توسعه اشتغال روستایی برای کاهش عدم تعادلهای منطقه ای و مهاجرت با همکاری کمیته امداد و بنیاد شهید از دیگر برنامه هایی است که در جهت تحرک بخشی به اشتغال اجرا خواهد شد. 

دکتر طایی اجرای  5 برنامه مرتبط با کارآفرینی را که مکمل برنامه های اشتغال است  مورد تاکید قرار داد و گفت: اجرای طرح آموزش کارآفرینی ، طرح توانمند سازی فن آفرینان از طریق آموزشهای ترکیبی و تخصصی و نیز توانمند سازی و توسعه مراکز مشاوره و اطلاع رسانی و  طراحی شیوه های تامین مالی مردم نهاد از دیگر برنامه های حوزه اشتغال است.

وی تصریح کرد: مجموعه این برنامه ها سیاستهای مشخص بازار کار است که بر اساس ادبیات بین المللی و هم بر اساس تجربیات داخلی تدوین شده است که با تامین اعتبارات لازم  در سال 94 اجرایی خواهد شد. 

دکتر طایی  به برخی از موانع و مشکلات حوزه اشتغال هم اشاره کرد و گفت : وجود بروکراسی اداری پیچیده و نیز فرآیند طولانی اخذ مجوز برای شروع کسب و کار از موانع جدی تحرک بخشی به اشتغال کشور است. 

غلامرضا کاتب  عضو فراکسیون اشتغال مجلس نیز در این نشست گفت : یکی از عوامل فقر در کشور بیکاری است و  با وجود 25 درصد  فارغ التحصیل بیکار در کشور لازم است که تدابیر لازم در این زمینه اندیشیده شود. 

وی افزود : بر اساس آخرین آمار اگر بخواهیم  شرایط فعلی را حفظ کنیم تا سال 1404 حداقل باید یک میلیون شغل در کشور ایجاد کنیم. 

وی هدف از این نشست را  یافتن راهکارهی عملی برای تحرک بخشی به اشتغال عنوان کرد و گفت: هم اکنون سالانه نزدیک به 800 هزار فارغ التحصیل دانشگاهی داریم که برای ایجاد شغل برای این دسته از جوانان به یک عزم ملی نیازداریم . 

کاتب افزود : برای ایجاد عزم ملی و رشد اقتصادی باید همه دستگاهها با  انسجام بیشتری  گام بردارند. از سوی دیگر مجلس نیز گامهای اساسی را برای اشتغال کشور انجام داده و 4 مصوبه اصلی داشته  و 4 هزار میلیارد تومان از قانون هدفمندی به این امر اختصاص داده 3 هزار میلیارد تومان نیز از قرض الحسنه کشور با معرفی کمیته امداد و بهزیستی به کارآفرینان اختصاص داده   و حدود 500 میلیارد تومان هم برای اشتغالزایی زندانیان  تخصیص داده شده و 350 میلیارد تومان هم مابه التفاوت نرخ سود بانکی از سوی   بانک کشاورزی و صندوق کارآفرینی امید به این امر اختصاص داده شده است ،  که اگر این عزم ملی بین دولت و مجلس ایجاد شود و ضابطه و راه کار هزینه کرد این موضوع شکل گیرد می توانیم در سال 94 تحولی در اشتغال ایجاد کنیم . 

وی تاکید کرد: اگر بخواهیم  تحول اساسی در اشتغال کشور ایجاد شود لازم است که فراکسیون اشتغال مجلس ، دولت و وزارت کار در کنار یکدیگر هم اندیشی و همفکری داشته باشند. ضمن اینکه برای ایجاد مشاغل خانگی جدید و کارگاههای کوچک و خرد که اساسی ترین نیاز کشور در این بخش است نیاز به انسجام بیشتری بین دولت و جلس وجود دارد. 

وی حمایت مجلس از برنامه های دولت و وزارت کار مورد تاکید قرار داد و گفت : مجلس از برنامه ها و طرحهای دولت  و وزارت کار و بویژه در زمینه اشتغال حمایت همه جانبه می کند . 

 

 


ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه


جستجو

پربیننده ترین ها

یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳

بیمارستان; تخصصی حضرت نبی اکرم (ص) عسلویه صبح امروز با حضور دکتر ربیعی وزیر; تعاون، کار و رفاه...

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به خراسان شمالی از مجتمع صنعتی اسفراین باز...

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

دکتر; علی ربیعی گفت: یکی از پیشنهادات ما برای حمایت‌های بیمه‌ای کارفرمایان; بخشودگی ج...

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳

وزیر; تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : تعداد افرادی که درمرحله نخست; امنیت غذایی قرار گرفت...

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳

بخشنامه حداقل مزد سال 1394 مشمولان قانون کار از سوی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتما...

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جایگزینی دفترچه‌های تامین اجتماعی با سیم‌کارت‌...

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عضویت سایت آپارات درآمد.

چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

مراسم تجلیل از زنان کارگر عصر روز گذشته با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،حج...

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

179 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای از اقدامات دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفا...

سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۳

دو; بخش ویژه مراقبت از نوزادان روز سه شنبه در آیینی با حضور وزیر تعاون ،; کار و رفاه اجتماعی در...