دکتر ربیعی : برنامه جامع حمایت از حقوق افراد معلول در دولت تصویب شد

تاریخ انتشار : 1394/03/11 10:40

به گزارش مرکزروابط عمومی واطلاع رسانی وزارت تعاون،کارورفاه اجتماعی دکترعلی ربیعی امروز در جمع مدیران سازمان بهزیستی و افراد تاثیرگذار درسازمان های مردم نهاد که در محل وزارت تعاون،کارورفاه اجتماعی برگزارشد گفت : درنظام چند لایه تامین اجتماعی پوشش صد درصدی جامعه معلولان آورده شده است اما با این وجود حدود 10 سال معلولان منتظرقانونی جامع بودند که متوقف مانده بود و با همکاری و مشارکت خود معلولان و گروه های ذی نفع در یازده فصل مصوباتی داشتیم که هریک از  فصول آن امکانات جدیدی برای معلولان به همراه خواهد آورد .

 سالمندان جزء گروه های هدف برنامه جامع حمایت از معلولان

وی ادامه داد : دربرنامه جامع حمایت از معلولان ، سالمندان نیز جزء گروه های هدف قرار گرفتند چرا که  در کشور 6 هزارسالمند مجهول الهویه وجود دارد .

وزیرتعاون، کارورفاه اجتماعی خاطرنشان ساخت : درفصل ابتدایی این لایحه فرد دارای معلولیت به شخصی اطلاق می شود که براساس طبقه بندی های بین المللی انواع معلولیت سازمان بهدشت جهانی با تایید کمیسیون پزشکی – توانبخشی تشخیص نوع و تعیین شدت معلولیت سازمان بهزیستی کشور دراثراختلال وآسیب جسمی ، حسی، ذهنی، روانی و یا توام با محدودیت قابل توجه و مستمردرفعالیت های روزمره زندگی ومشارکت اجتماعی مواجه است . 

دکترربیعی افزود : چگونگی تشکیل کمیسیون های پزشکی – توانبخشی ، تعیین نوع و شدت معلولیت و صدورکارت هوشمند معلولیت برای فرد دارای معلولیت ، براساس آیین نامه ای خواهد بود که حداکثرسه ماه پس از تصویب این قانون،توسط وزارت تعاون،کارورفاه اجتماعی با همکاری وزارت خانه های بهداشت ، درمان وآموزش پزشکی و کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران رسید . 

مناسب سازی، دسترس پذیری و تردد و تحرک در طراحی و اجرای شهرهای جدید

وی گفت : فصل دوم این لایحه به مناسب سازی ، دسترس پذیری و تردد و تحرک اختصاص دارد و دستگاه های متولی صدورمجوزمکلفند ضوابط ومقررات شهرسازی و معماری برای افراد دارای معلولیت واستاندارها را درشرایط و الزمات صدورمجوزلحاظ کنند . همچنین وزارت راه و شهرسازی موظف است درتمامی طرح های آماده سازی واجرای مجتمع های مسکونی به صورت انبوه و نیزطراحی و اجرای شهرهای جدید ، ضوابط ومقررات شهرسازی و معماری برای افراد داری معلولیت را رعایت کند . 

وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی ادامه داد : دربخش خدمات بهداشتی، درمانی و توانبخشی بیمه ها را موظف کردیم پوشش بیمه سلامت افراد داری معلولیت تحت پوشش سازمان را به گونه تامین کنند که شامل خدمات توانبخشی و بهزیستی مورد نیازاین افراد شود . سازمان بهزیستی نیز مکلف است وسایل و تجهیزات توانبخشی و فن آوری های کمک زیستی تسهیل کننده زندگی افراد دارای معلولیت را با رعایت استانداردهای لازم وبا اولویت تامین از تولیدات داخلی با بهای مناسب و منطبق با توان خرید مصرف کنندگان در اختیار آن ها قرار دهد . 

 ارائه خدمات آموزشی و مشاوره ای به خانواده ها به منظور همیاری صحیح آن ها از سوی سازمان بهزیستی

دکترربیعی خاطرنشان ساخت:  در همین فصل از لایحه حمایت جامع از حقوق معلولان ، سازمان بهزیستی مکلف شده است با اولویت حمایت از نگهداری و مراقبت از افراد دارای معلولیت به ویژه افراد دارای معلولیت های اعصاب و روان ، کم توانان ذهنی ،جسمی و حرکتی شدید وافراد دچار معلولیت های چند گانه درکانون خانواده ازطریق ارائه خدمات آموزشی و مشاوره ای به خانواده ها به منظور همیاری صحیح آن ها با افراد دارای معلولیت وپرداخت حق پرستاری یامددکاری به سرپرست ، همسر یا قیم این افراد ، خدمات مراقبتی ونگهداری ازافراد دارای معلولیت را از طریق مراکز وابسته به خود یا حمایت از مراکزبخش غیر دولتی تامین کند . 

وی به مکلف شدن وزارتخانه های ورزش و جوانان و فرهنگ و ارشاداسلامی برای اختصاص سهم عادلانه و متناسب افرادمعلول و کمک هزینه به بخش عمومی غیر دولتی ارایه دهنده خدمات ورزشی به افراد معلول از بودجه ورزش و امورفرهنگی و تفریحی کشور درفصل چهارم این لایحه اشاره کرد . 

وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی خاطرنشان ساخت:  بخش هایی از برنامه جامع حمایت از معلولین در دستورکاردولت قرارداشت که در11 فصل به تصویب هیات  وزیران رسید و از همین امروز قابل اجراست وبخش های دیگری از آن که نیازمند قانون است پس ازتصویب مجلس شورای اسلامی پی گیری خواهد شد . 

دکترربیعی همچنین درخصوص مواردی که باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد گفت :  چنانچه مجلس شورای تصویب کند از این پس معافیت یکی از فرزندان والدینی که خود دارای معلولیت بوده (هردو یا یکی از آن ها دارای معلولیت باشند) و یایکی از فرزندان آن ها  که دارای معلولیت باشداز انجام خدمت نظام وظیفه معاف می شوند . 

 معافیت دائم مشمولانی که با معلولان دارای معلولیت جسمی و حرکتی ازدواج کنند

وی معافیت دائم مشمولانی که با معلولان دارای معلولیت جسمی و حرکتی ازدواج کنند را مشروط بر این که ده سال از استمرار ازدواج آنان گذشته باشد را نیزاز جمله مواردی ذکر کرد که نیازمند تصویب مجلس شورای اسلامی است و برهمین اساس مشمولانی که با معلولان دارای معلولیت جسمی ، حرکتی ازدواج کنند به صورت موقت از انجام خدمت نظام وظیفه معاف می شوند که این مورد نیز پس از تصویب مجلس شورای اسلامی اجرایی می شود . 

وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی کارآفرینی وتامین  اشتغال را از دیگر فصول تصویب شده این قانون در هیات وزیران عنوان کرد و گفت : با وزارت مسکن و شهرسازی برای تامین مسکن ارزان قیمت و مناسب سازی شده معلولان به توافق هایی دست یافته ایم . 

دکترربیعی تصریح کرد : براین اساس با وام های کم بهره تکلیف هایی برای نظام بانکی کشور ایجاد کردیم که امیدواریم طبق آن خانواده های دارای دومعلول به بالا تا سال 95 صاحب خانه شوند . 

 حمایت های قضایی و تسهیلات مالیاتی برای معلولان و تامین معیشت و حمایت های اداری و استخدامی

وی حمایت های قضایی و تسهیلات مالیاتی برای معلولان و تامین معیشت و حمایت های اداری و استخدامی به اضافه برنامه های پیشگیری از بروز معلولیت را ازدیگرفصل های این برنامه جامع دانست و گفت : به منظور هماهنگی بین دستگاه های مشمول درراستای فراهم شدن زمینه اجرای این قانون ونظارت برحسن اجرای آن و آیین نامه های اجرایی مربوط ، شورای هماهنگی با حضورهفت وزیر و روسای سازمان های بهزیستی ، صداو سیما ، بنیاد شهید ، نماینده تام الاختیار رئیس قوه قضائیه ، پنج نفر از افراد دارای معلولیت و سه نفر از کارشناسان برجسته امورافراد دارای معلولیت کشور تشکیل خواهد شد .

دکترربیعی خاطرنشان ساخت : تصویب این برنامه در هیات وزیران نیازمند تلاش های گسترده ای بود و یک سال به طول انجامید همچنین امیدوارم در دوسال باقی مانده از عمر دولت یازدهم زیرساخت های لازم برای اجرای کامل این برنامه فراهم شود . 

وی نهادینه سازی این برنامه را یکی از آرزوهای دیرین خود بیان و از حمایت های ویژه دکترروحانی وفراکسیون معلولین مجلس  در این زمینه قدردانی کرد . 

شایان ذکراست در این جلسه دکترمحمود نژاد رئیس انجمن حمایت از حقوق معلولان و سایر حاضرین از تلاش های وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی و سازمان بهزیستی برای تصویب این برنامه جامع تشکر و قدردانی کردند .

 


ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه


جستجو

پربیننده ترین ها

یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳

بیمارستان; تخصصی حضرت نبی اکرم (ص) عسلویه صبح امروز با حضور دکتر ربیعی وزیر; تعاون، کار و رفاه...

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به خراسان شمالی از مجتمع صنعتی اسفراین باز...

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

دکتر; علی ربیعی گفت: یکی از پیشنهادات ما برای حمایت‌های بیمه‌ای کارفرمایان; بخشودگی ج...

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳

وزیر; تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : تعداد افرادی که درمرحله نخست; امنیت غذایی قرار گرفت...

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳

بخشنامه حداقل مزد سال 1394 مشمولان قانون کار از سوی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتما...

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عضویت سایت آپارات درآمد.

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جایگزینی دفترچه‌های تامین اجتماعی با سیم‌کارت‌...

چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

مراسم تجلیل از زنان کارگر عصر روز گذشته با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،حج...

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

179 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای از اقدامات دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفا...

جمعه ۸ آذر ۱۳۹۲

دکتر علي ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي در سفر دوروزه خود به استان قم با حجت الاسلام و ال...