نشست اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد /دکتر ربیعی: برنامه های فرهنگی باید تحلیل گفتمانی داشته باشد/ حجت الاسلام سالک : حمایت مقام معظم رهبری از دکتر ربیعی بسیار ارزنده و سرمایه گرانسنگی است

تاریخ انتشار : 1394/03/12 10:42

نشست اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با حضور دکتر ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و حجت الاسلام و المسلمین سالک رییس کمیسیون فرهنگی مجلس و سایر اعضای کمیسیون برگزار شد.

دکتر ربیعی  وجوه مختلف فرهنگی در وزارت تعاون ،کارو رفاه اجتماعی  را  مورد بررسی قرار داد و گفت :  مردم فکر می کنند وزارت تعاون ،کارو رفاه اجتماعی فقط وزارتخانه اقتصادی است. این درحالی است که  این وزاتخانه با وجود  دو سازمان  مهم  مثل  سازمان تامین اجتماعی و سازمان بهزیستی تاثیر بسیار زیادی در مسائل اجتماعی و فرهنگی دارد و  آثار فرهنگی و اجتماعی این وزارتخانه بسیار زیاد است . 
 وی افزود :  اردیبهشت  امسال به مناسبت روز کارگر  خدمت مقام معظم رهبری  رسیدیم و  نکاتی در مورد فعالیتهای  وزارتخانه در حوزه فرهنگی و عدالت ارائه کردم و خوشبختانه  معظم له  به صحبتهای ما بسیار حساس بودند و افتخاری بود برای من که در حضور ایشان بحث هایی  در خصوص عملکرد وزارتخانه در حوزه فرهنگی داشته باشم .
نیازمند تحلیل گفتمانی در حوزه های فرهنگی هستیم 
 وی تصریح کرد:  معتقدیم  در خصوص برنامه های فرهنگی باید تحلیل گفتمانی داشته باشیم و  که بر همین اساس  تدوین پروژه های تحقیقاتی را از طریق موسسه مطالعاتی تامین اجتماعی   پایه ریزی کرده ایم.  
دکتر ربیعی گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  دو  وجه ارتباطی با فرهنگ دارد ،  یک بخش ایجابی و یک بخش سلبی که  در بخش ایجابی  با فرهنگ کار، تعاون و فرهنگ رفاه موضوعیت کار داریم.  
وی موضوع عدم وجود فرهنگ کار در بین بیکاران جامعه را یکی از موضوعات مربوط به حوزه فرهنگ کار دانست و گفت:   بطور مثال  از  300 هزار ایرانی بیکار که در  سال 93 برای کار  معرفی شدند بیش از  100 هزار نفر  به علت اینکه شغل را نمی پسندیدند حاضر به کار نشدند.  در واقع فرهنگ آنها با فرهنگ کار تفاوت داشت و نوع نگاه آنها فرق می کرد .
وی گفت:  خوشبختانه تغییرات مهمی  در نوع نگاه به کار ایجاد کردیم و هم اکنون تغییر در نوع نگاه به کار  و  تغییر در فرهنگ مصرف  نیز  به وجود آمده است .
تغییر فرهنگ و نوع نگاه به کار ضروری است 
 وی خاطر نشان کرد: متاسفانه ما در فرهنگ کار دچار ضعف های بسیاری هستیم ، در بحث بهره وری و نسبت آن با فرهنگ نیز  مشکلات متعددی  وجود دارد  ، هم اکنون وجه فرهنگ ، جایی در حوزه کار ندارد و ایرانیان حاضر نیستند کارهای سخت انجام دهند ، نگاه به تولید نیز ضعیف است ، نگاه به زمان و کار گروهی هم  مناسب نیست . 
 دکتر ربیعی گفت: ما در  گسترش  فرهنگ تعاون نیز مشکل داریم  و به همین دلیل  خیلی ها می گویند تعاون رشد نمی کند مگر اینکه  این فرهنگ را باور داشت .
وجود نشاط اجتماعی امید به آینده و نشاط جمعی  را در پی خواهد داشت
  وی افزود :  بحث نشاط  اجتماعی نیز از موضوعاتی است که مورد توجه است و مرتبط با  فعالیتها ی وزارت تعاون، کار و رفاه می باشد . ما  به این مقوله  هم توجه ویژه داریم . زیرا معتقدیم وجود نشاط اجتماعی امید به آینده و نشاط جمعی  را در پی خواهد داشت .
 وی تصریح کرد : سه  موضوع  فرهنگ تعاون، فرهنگ کار و   فرهنگ رفاه  از موضوعات ایجابی است  که مورد توجه است . البته با همکاری صدا و سیما  در راستای فرهنگ سازی کارهایی انجام شده است که به  ساخت برنامه های نمایشی  و ساخت سریال و فیلم که از  صدا و سیما  نیز پخش شد می توان اشاره کرد.
  دکتر ربیعی تصریح کرد:  برای سال 94 آموزش مهارت آموزی ، مهارت کار با یکدیگر ، اخلاق کار را در اجرای  برنامه ها خواهیم داشت .  همچنین  در کنار این دسته از آموزشها ،  اخلاق کار را  نیز رواج داده ایم و سازمان فنی حرفه ای نیز فعالیت های چشم گیری در این خصوص داشت .
عملکرد بسیار خوب در اجرای  برنامه های  تحکیم زندگی
 وی افزود : از دیگر برنامه های وزارت کار در بحث آسیب های اجتماعی به موضوع  اعتیاد   می توان اشاره کرد که در این خصوص توانسته ایم مجوز پانسیون هایی  را صادر کنیم و این  بخشی از فعالیت ما در حوزه های فرهنگی محسوب می شود . در بحث کودکان خیابانی  و همچنین در بحث طلاق  هم مراکز  مشاوره راه اندازی شده است که این مراکز مشاوره  بسیار فعال هستند.  حتی در شهر ستانها عملکرد بسیار خوبی در  برنامه تحکیم زندگی مردم داشته اند .
  وی افزود : از دیگر اقدامات وزارت کار در حوزه فرهنگی می توان به موضوع   زنان سرپرست خانواده اشاره کرد . هم اکنون  بیش از 2 میلیون نفر زن سر پرست خانوار وجود دارد. حدود  200 هزار نفر از این زنان تحت پوشش قرار نهادهای حمایتی قرار دارند. از طرف دیگر  ما در آینده با زنان مجرد سالمند روبرو هستیم که این مسئله  آثار فرهنگی در  جامعه خواهد داشت. 
لزوم توجه به  سالمندی در کشور  ضروری است
  دکتر ربیعی گفت: مسئله  سالمندی در کشور  نیز از دیگر موضوعاتی است که با آن مواجه هستیم .  بیش از یک و نیم میلیون نفر از جمعیت 6 میلیونی سالمندان کشور تحت پوشش نهاد های حمایتی هستند ، 9 درصد از مردان سالمند بدون همسر و 49 درصد از زنان سالمند بدون همسر  هستند ، دو سوم از سالمندان بی سواد هستند ، 50 درصد مردان و 75 درصد زنان بی سواد هستند ، 70 درصد زنان شهری و 95 در صد زنان روستایی بی سواد هستند  .  طبق سرشماری سال 91 بیش از   9 میلیون و 700 هزار بی سواد مطلق در جامعه داریم .
 وی افزود : 10 میلیون نفر تحصیلات ابتدایی دارند و 10 میلیون نفر تا سیکل تحصیل کرده اند که به این ترتیب 30 میلیون نفر از جمعیت ایران بی سواد و کم سواد هستند .
تاثیر شبکه های اجتماعی و فضای مجازی نیاز به مطالعات گسترده دارد
دکتر ربیعی پیرامون  تاثیر شبکه های اجتماعی و فضای مجازی بر مسائل فرهنگی جامعه  گفت:  از جمله آسیب های نوظهور تاثیر شبکه های اجتماعی و فضای مجازی بر مسایل فرهنگی جامعه است که لازم است  در این خصوص نیز مطالعات گسترده انجام شود. 
حمایت مقام معظم رهبری از  دکتر ربیعی بسیار ارزنده و سرمایه  گرانسنگی است
در ادامه این نشست  حجت الاسلام  سالک رییس کمیسیون کمیسون فرهنگی مجلس گفت :  حمایتی که مقام معظم رهبری از  دکتر ربیعی وزیر  تعاون، کار و رفاه اجتماعی در روز 9 اردیبهشت داشتند  بسیار ارزنده است و لازم است این حمایت  سر لوحه فعالیتهای فرهنگی  نیز قرار گیرد و این سرمایه بسیار گرانسنگی برای وی محسوب می شود.
وی افزود :  یکی از جایگاههایی که می تواند در نشر و گسترش فرهنگ اسلامی نقش اساسی داشته باشد مجموعه مخاطبین وزارت کار  در شستا ، تامین اجتماعی و بهزیستی و سایر دستگاه های زیر مجموعه هستند .
توجه به مسایل فرهنگی در ارایه خدمات به جامعه هدف 
 وی تاکید کرد :    اگر قرار است خدماتی به جامعه هدف ارایه  شود باید در آن مسائل فرهنگی   نیز لحاظ گردد. بحث دیگر اینکه به اصول قانون اساسی و  تکلیفی که  برای دستگا ههای حکومتی و حاکمیتی مشخص شده است مقید باشیم  و  در  تنظیم برنامه ششم فعال باشیم .
  رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان یک بنگاه اقتصادی از یک طرف و به عنوان یک مرکز پیشگیری و اصلاح آسیب‌های اجتماعی از طرف دیگر معرفی شده است.
حجت الاسلام والمسلمین سالک افزود: دستگاه ها موظفند به امور فرهنگی توجه ویژه داشته باشند. از این رو در خصوص وزارت‌خانه‌ها و دستگاه‌ها پیگیری کردیم و این کار با کمک شما صورت گرفت و در حقیقت این اولین بار است که در یک وزارت خانه، ما شاهد چنین نشستی هستیم.
پیوست فرهنگی زیر مجموعه های  وزارت تعاون ،کارو رفاه اجتماعی  تهیه گردد
 وی افزود :   همچنین تقاضا  دارم پیوست فرهنگی زیر مجموعه های مختلف وزارت تعاون ،کارو رفاه اجتماعی  نیز تهیه گردد و در اختیار کمیسیون فرهنگی قرار گیرد . 
حجت الاسلام سالک  افزود : با توجه به اینکه  کمیته مشترک بین کمیسیون فرهنگی و دبیر خانه شورای عالی فرهنگی با حضور روسای  کمیسیون اجتماعی ، بهداشت  و آموزش تشکیل شده است و تا کنون 16 جلسه برگزار شده است و جهت گیریهای  اصلی بخشهای فرهنگی در برنامه ششم توسعه کشور  مشخص شده که در حال تدوین این برنامه فرهنگی هستیم .  مجلس آمادگی کامل دارد تا به برنامه های فرهنگی که از سوی شما ارایه می شود همکاری داشته باشد.
آمادگی مجلس برای همکاری در زمینه های فرهنگی 
وی تصریح کرد : با توضیحاتی که دکتر ربیعی پیرامون برنامه های این وزارتخانه و توجه ایشان به موضوعات فرهنگی و اجتماعی ارایه کردند   ما را امیدوار کرد که برای مخاطبین خود که گروه بزرگی از جامعه هستند  برنامه های زیادی دارند .
وی افزود :  اگر خلاء قانونی در خصوص مسائل فرهنگی می بینید با کمیسیون مطرح کنید آن خلاء قانونی را با استدلال در اختیار ما بگذارید. تا بتوانیم نسبت به   رفع خلاء قانونی اقدامات لازم را انجام دهیم. 
 وی افزود : مجلس آمادگی دارد تا   به  شما کمک کند . زیرا اگر قشر آسیب پذیری که زیر مجموعه شما هست مثل بهزیستی ، بازنشستگان و.. در جامعه تامین شوند بخش اعظم مسائل فرهنگی حل می شود .
در ادامه  خانم افتخاری نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون فرهنگی به بحث مهد کودکها  پرداخت و گفت:  به منظور مشخص کردن اختیارات مربوط به  نظارت بر  مهدکودک ها  از طریق اصلاح قانون می توان اقدام کرد.   همچنین بحث نظارت جدی بر مهد کودکها  و برنامه های فرهنگی متنوع  برای آنها مطرح است که مهد کودکها باید  تربیت اسلامی و سالمی داشته باشند .
 وی افزود : مسئله دیگر  موضوع زنان  سرپرست خانوار  است که خوشبختانه کمیته امداد امام خمینی (ره) اقدامات خوبی در خصوص ازدواج و  اشتغال آنها داشته است.معلولین خانواده عظیمی از آسیب دیدگان جامعه هستند که نیاز به روحیه بالا دارند وآموزش برای اشتغال آنها هم باید در دستور کار قرار گیرد . 
 در ادامه این جلسه  نور بخش مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی گزارشی از ابعاد مختلف خدمات سازمان تامین اجتماعی  و رویکردهای این سازمان و به ویژه در حوزه فرهنگی ارائه کرد و گفت:  معاونت فرهنگی در سازمان تامین اجتماعی  که یک نهاد فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی و  نیمی از جمعیت کشور تحت پوشش آن  است  سال 1380 تاسیس شد  . اما  متاسفانه این معاونت با سه اداره کل که با  ماموریت های کاملا مشخص بود در سال 1388 منحل شد.  
توجه به ضرورت و اهمیت موضوعات فرهنگی در تامین اجتماعی 
 وی افزود:  از بدو ورود به سازمان تامین اجتماعی  اولین کار در سازمان با توجه به ضرورت و اهمیت موضوعات فرهنگی و با توجه به اینکه سازمان تامین اجتماعی   یک نهاد حاکمیتی و هم تاثیر گذار در فرهنگ عمومی احیای نیز محسوب می شود این معاونت احیا و راه اندازی مجدد  شد .   حدود 120 هزار نفر پرسنل ددر سازمان تامین اجتماعی مشغول به کار هستند و بحث فرهنگی در اولویت سازمان است .
 
فرآیند فرهنگی  در تامین اجتماعی  یک فرآیند اجرائی و عملیاتی  است
دکتر منصور اعتصامی معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی نیز در ادمه این نشست گفت : فرآیند فرهنگی ما یک فرآیند اجرائی و عملیاتی   است . این برنامه راهبردی از تدوین خط مشی ها و همکاری جهت تدوین و ساماندهی راهبردهای کلان خود سازمان آغاز شد که خوشبختانه از 7 راهبرد کلان سازمان تامین اجتماعی در دروه  جدید تدوین یافته 2 عنوان اصل فرهنگی دارد که قابل دفاع است و در برنامه ششم از 5 عنوان حکمی که به عنوان بندهای احکام ششم قرار داده ایم 2 برنامه کاملا در حوزه فرهنگی وجود دارد .
وی افزود : راهبرد های نهایی استخراج شده  ایجاد نظام منسجم ،  ساختار مناسب و بهینه سیاستگذاری برنامه تامین اجتماعی و  همسو با الگوی ایرانی اسلامی کشور است. 
وی گفت:  توجه به  فرآیند های ارزشی  نظام که مورد تاکید  وزارتخانه و مدیران سازمان است همچنین اصلاح و تغییر دیدگاه سازمان نسبت به مفهوم مشتری مداری با ارتقا ء مولفه های  اجتماعی ،  فرهنگ رفتار و سازمانی مبتنی بر تعمیق شناخت محیط اسلامی و ایرانی از جمله راهبردهای ما در سازمان است .
گسترش گفتمان تامین اجتماعی از طریق توسعه تعامل و مشارکت سازنده
اعتصامی افزود :  مولفه اعتماد اجتماعی در طول سالهای اخیر به دلیل برخی از عملکردها کاهش یافته است . سلب اعتماد ، تعهد و صداقت و نوع آن به رفتارهای ما باز می گردد. اما  بازگشت به فضای جامعه و اعتماد به این نهاد بسیار مهم که یکی از بنیان گذاران امنیت اجتماعی است از  اهداف کلان محسوب می شود. سومین راهبرد گسترش گفتمان تامین اجتماعی از طریق توسعه تعامل و مشارکت سازنده شروع شده و نهادهای علمی و فرهنگی همسو با ارزشهای اسلامی است .
 وی افزود : اثر گذاری ملی بر فرآیند های تولید امنیت اجتماعی از طریق بهره برداری از روشها و کارکردهای فرهنگی و اجتماعی نقش ملی ما در ایجاد امنیت مهم است 
 وی افزود: ما 7 برنامه اساسی در توسعه قرآنی در بین مخاطبین که  63 هزار کارمند و بیش از 40 میلیون نفر را داریم فراهم می کنیم . سال گذشته در تدوین مفاهیم قرآنی 26 درصد کارکنان  پوشش داده است و این بزرگترین افتخار بوده است که انجام داده ایم و امسال هم بنا به دستور مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی  طرح بزرگی در حوزه نهج البلاغه داریم ، همچنین  آموزش غیر حضوری مدیران تحت عنوان مسئولان باید چنین باشند را در دستور کار داریم  .

 


ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه


جستجو

پربیننده ترین ها

یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳

بیمارستان; تخصصی حضرت نبی اکرم (ص) عسلویه صبح امروز با حضور دکتر ربیعی وزیر; تعاون، کار و رفاه...

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به خراسان شمالی از مجتمع صنعتی اسفراین باز...

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

دکتر; علی ربیعی گفت: یکی از پیشنهادات ما برای حمایت‌های بیمه‌ای کارفرمایان; بخشودگی ج...

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳

وزیر; تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : تعداد افرادی که درمرحله نخست; امنیت غذایی قرار گرفت...

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳

بخشنامه حداقل مزد سال 1394 مشمولان قانون کار از سوی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتما...

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جایگزینی دفترچه‌های تامین اجتماعی با سیم‌کارت‌...

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عضویت سایت آپارات درآمد.

چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

مراسم تجلیل از زنان کارگر عصر روز گذشته با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،حج...

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

179 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای از اقدامات دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفا...

سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۳

دو; بخش ویژه مراقبت از نوزادان روز سه شنبه در آیینی با حضور وزیر تعاون ،; کار و رفاه اجتماعی در...