آینده پژوهی " کار در خاورمیانه " و میزبانی کنفرانس منطقه ای " آینده کار"

تاریخ انتشار : 1394/03/25 11:54

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  خردادماه امسال در مجمع عمومی یکصد و چهارمین اجلاس  سازمان بین المللی سخنرانی کرد. وی در این اجلاس جهانی به مهمترین چالشها در دنیای کار به ویژه در  مناطق بحران زده و خاورمیانه پرداخت . 
دکتر ربیعی دامن زدن به تنش  ها را به عنوان مهمترین عاملی که   فرصت را از کشورهای منطقه برای متمرکز شدن روی کاهش بیکاری و فراهم کردن کار شایسته برای جوانان می گیرد  برشمرد و معتقد بود  این کشورها در چنین شرایطی به عوض آن که فرصت یابند از سرمایه اقتصادی جمعیت جوان  موقعیت ژئوپلتیک مناسب و ظرفیت های خالی خود برای سرمایه گذاری استفاده کنند قربانی بالا رفتن ریسک سرمایه گذاری و هدر رفتن سرمایه ها در محیط پرتنش می شوند .
 لذا از جایگاه بین المللی  همه کشورهای جهان را به تامل بیشتر فرا خواند و از ایشان  در خواست کرد  آینده پژوهی    " کار در مناطق بحران زده به خصوص خاورمیانه " رابررسی کرده و بکوشند آینده ای بهتر برای مردم شکل دهند .  وی همچنین آمادگی  کشورمان را از  میزبانی کنفرانس منطقه ای " آینده کار "اعلام کرد .

متن کامل سخنرانی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بدین  شرح است . 

آینده پژوهی یکی از ملزومات اداره دنیای پیچیده ما شده است و بسیار خرسندم که «آینده کار»، موضوع گزارش دبیر کل است. گزارش ایشان نکات مهمی را بیان می کند. من مایلم «نگاه ایرانی» به آینده کار را تشریح و بیش از هر چیز بر تشریح وضعیت منطقه ای تاکید کنم.
آرمان های بنیانگذاران سازمان بین المللی کار که در آستانه یکصد سالگی آن قرار داریم و بیانیه فیلادلفیا به ما اجازه نمی دهد نسبت به وضعیت بخشی از جهان بی تفاوت باشیم.
گزارش دبیر کل نشان می دهد که بیکاری جوانان در سراسر جهان در حال افزایش است و این روند در خاورمیانه شدتی بیشتر دارد. انقلاب های عربی نشان داد که منطقه تا چه اندازه مستعد بروز بی ثباتی سیاسی است که یکی از بزرگ ترین عوامل  آن بیکاری جوانان است. توسعه نیافتگی و بیکاری گسترده یکی از زمینه های بروز خشونت و افراطی گری در این منطقه است.
تغییرات اقلیمی نیز فشار روزافزونی بر این منطقه وارد می کند. کشورهای منطقه در کمربند خشکی قرار گرفته اند و به تدریج کمبود منابع آب، بحران ریزگردها، کاهش توانایی وخاک برای تامین امنیت غذایی ، و زوال زیست پذیری ، منشا های دیگری برای منازعه در این منطقه خواهند شد .
علاوه بر آن در تحولات جمعیتی ، افرادی از نسل جدید که جریان بیکاری در کشور ها می پیوندند فاقد خصوصیات تیپولوژی طبقه کارگر قدیم هستند .
 بیکاران امروز افراد تحصیلکرده اند که از طرق فرآیندهای ارتباطی جدید با دنیای بیرون آشنا هستند و انتظارات جدیدی دارند و سبک زندگی نویی ( جدیدی ) را می طلبند .
 ایجاد اشتغال و جریان تقاضا متناسب با تحولات کیفی جمعیتی یکی از دشواریهای آینده برای دولتها به حساب می آیند .
اگر آینده بخشی از جهان شاهد تشدید روند های موجود باشد ، نمی توان به تحقق آرمان های سازمان بین المللی کار در این مناطق امید داشت .
 جمهوری اسلامی ایران خواهان تعامل و فعالیت جمعی کشور ها برای اجتناب از سناریو های ناخوشایند آینده و ساختن جهانی بهتر برای زیستن است . اصول حاکم بر نگاه ایران که مطمئن هستیم آینده کار را  بهتر خواهد کرد 
کشورهای توسعه یافته به جای مداخله از قبیل برهم زدن مرزهای سیاسی کمک های فنی و اقتصادی برای رشد و شکوفایی با گرایش های انسانی اقدام نمایند و اجازه دهند تغییرات براساس دموکراتیک متکی بر آراء مردم صورت پذیرد .
گفتگو در منطقه و همکاریها ، علاوه بر دولتها بین نهادهای مدنی و تشکل های کارگری و کارفرمایی در زمینه اجتماعی و اقتصادی مستحکم گردد تا ضمن تضمین امنیت در این مناطق منجر به بهبود معیشت و افزایش رفاه اجتماعی شود . 
همکاری های اقتصادی  فناورانه و سیاسی برای مقابله با توسعه نیافتگی به مثابه علت اصلی بروز خشونت و افراطی گرای باید شتاب گیرد .
دامن زدن به تنش ها  فرصت را از کشورهای منطقه برای متمرکز شدن روی کاهش بیکاری و فراهم کردن کار شایسته برای جوانان می گیرد . این کشورها در چنین شرایطی به عوض آن که فرصت یابند از سرمایه اقتصادی جمعیت جوان  موقعیت ژئوپلتیک مناسب و ظرفیت های خالی خود برای سرمایه گذاری استفاده کنند قربانی بالا رفتن ریسک سرمایه گذاری و هدر رفتن سرمایه ها در محیط پرتنش می شوند .
 لذا از این جا همه کشورهای جهان را به تامل بیشتر فرامی خوانیم و از ایشان می خواهیم آینده پژوهی     " کار در مناطق بحران زده به خصوص خاورمیانه " رابررسی کرده و بکوشند آینده ای بهتر برای مردم شکل دهند . 
من از همین جا اعلام می کنم ما آماده ایم میزبان کنفرانس منطقه ای " آینده کار "باشیم .
این کنفرانس ضمن آن که چارچوبی برای بررسی کار در این مناطق خواهد بود بی گمان فرصتی فراهم می کند تا وضعیت اسفبار کارگران و کارفرمایان در تمام مناطق بحرانی بویژه در سرزمین های اشغالی نیز که در گزارش دبیر کل به صراحت آمده است با دقت بررسی شده و واقعیت اشغالگری و نقض حقوق بشر توسط رژیم اشغالگر فلسطین بیشتر آشکار گردد. 
 تعامل سازنده می تواند آینده ای را که زیر سایه خشونت و افراطی گری امروز مبهم و خوف انگیز است به سوی دستور کارهایی برای صلح ثبات و زندگی بهتر هدایت کند . 
 مایلم هیئت‌های نمایندگی سایر کشورهای جهان را نیز به این واقعیت متوجه سازم که تداوم بحران‌های امنیتی  و تشدید خشونت و افراطی‌گری فقط دامن این مناطق را نگرفته  و ظرفیت بالقوه را دارد که  دامنگیر بقیه جهان نیز خواهد شد. توسعه جریان‌های افراطی محملی برای همه سرخوردگان، تحقیرشدگان و کسانی است که در حمله به دنیای جدید – در هر جغرافیایی - منفعتی دارند. این جریان‌ها منادی دنیایی با «کار شایسته» بیشتر برای نسل‌های آتی نیستند. 
آرزو می کنم این کنفرانس و تلاش های شما زندگی بهتر را برای همه مردم در همه جهان با هر رنگ و نژاد و مذهب را در برداشته باشد و از رنج همگان به خصوص کارگران بکاهد .


ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه


جستجو

پربیننده ترین ها

یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳

بیمارستان; تخصصی حضرت نبی اکرم (ص) عسلویه صبح امروز با حضور دکتر ربیعی وزیر; تعاون، کار و رفاه...

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به خراسان شمالی از مجتمع صنعتی اسفراین باز...

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

دکتر; علی ربیعی گفت: یکی از پیشنهادات ما برای حمایت‌های بیمه‌ای کارفرمایان; بخشودگی ج...

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳

وزیر; تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : تعداد افرادی که درمرحله نخست; امنیت غذایی قرار گرفت...

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳

بخشنامه حداقل مزد سال 1394 مشمولان قانون کار از سوی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتما...

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جایگزینی دفترچه‌های تامین اجتماعی با سیم‌کارت‌...

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عضویت سایت آپارات درآمد.

چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

مراسم تجلیل از زنان کارگر عصر روز گذشته با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،حج...

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

179 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای از اقدامات دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفا...

سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۳

دو; بخش ویژه مراقبت از نوزادان روز سه شنبه در آیینی با حضور وزیر تعاون ،; کار و رفاه اجتماعی در...