دکتر ربیعی : من هم حاشیه نشین بودم /حاشیه نشینی آسیب نیست

تاریخ انتشار : 1394/07/17 14:46

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در حاشیه شهر تهران به دنیا آمدم، بزرگ شدم، تحصیل کردم ،به دانشگاه رفتم و همواره به عنوان یک مصلح اجتماعی برای ارتقا زندگی مردم تلاش کردم و امروز هم به عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مسائل حاشیه نشینی و آسیب هایی که در این مناطق بروز می کند، حساس هستم و تمام توانم را برای کاهش آلام مردم بکار می گیرم.

 علی ربیعی در خصوص موضوع حاشیه نشینی افزود: من در محله ای برچسب دار بزرگ شدم .خیابانها و کوچه هایی که با نام شهیدان مزین شده است.درمیدان کشتارگاه درس خواندم  که در همان جا  غسالخانه هم بوده است .

وی توضیح داد: علیرغم اینکه هم اکنون در آن مناطق زندگی نمی کنم اما در هر موقعیت اجتماعی که قرار گرفته ام تلاش می کنم همچون گذشته شیوه زندگی خود را حفظ کنم.

ربیعی در خصوص این شائبه که اگر کسی استاد دانشگاه شد نخبه سیاسی هم می شود،گفت:  مهم منش و روش زندگی است.من همواره خود را مدیون انسان هایی می دانم که در آن شرایط به من چگونگی دوست داشتن و حرمت به انسان ها،خدمت به مردم و کار و تلاش را آموختند.

وی در خصوص حاشیه نشینی توضیح داد: در صورتی که تحلیلی درست از حاشیه نشینی نداشته باشیم نمی توانیم به تحلیل درستی از مسئله حاشیه نشینی و آسیب های اجتماعی دست یابیم .

وی که به عنوان پژوهشگر اجتماعی سال های طولانی است مطالعات اجتماعی می کند، گفت: کارهای علمی زیادی در حوزه آسیب های اجتماعی داشته ام .وقتی با "ترمینولوژی"موجود بحث می شود مسائل اجتماعی و آسیب را کاملا یکسان درنظرمی گیریم. پدیده های اجتماعی مسائلی هستند که مانع جدید برای حرکت به وضع مطلوب ایجاد می کند. بحران محیط زیست یک مساله اجتماعی است.

وی ادامه داد: بنابراین حاشیه نشینی فی نفسه یک مساله اجتماعی است. حاشیه نشینی آسیب اجتماعی نیست.

وی در مورد علل فراوانی آسیب‌های اجتماعی در مناطق حاشیه نشین گفت: واقعیت این است که در این مناطق عارضه‌ها جدی تری و عریان‌تر نسبت به سایر مناطق هستند.

**حاشیه نشینی چگونه شکل گرفت

ربیعی در خصوص چگونگی شکل گرفتن حاشیه شهرها گفت: حاشیه نشینی در ایران از دهه 40 شکل گرفت. صنعتی شدن به دنبال  اصلاحات ارضی نیروی کار کشاورزی را به شهرهای بزرگ سوق داد و با توجه به فقر خانواده های روستایی آنها را ساکن در حاشیه شهرها کرد.

وی ادامه داد:پدیده حاشیه نشینی دو علت داشته است یکی همراه با صنعتی شدن مهاجرت از روستا‌ها به شهر‌ها بوده و عامل دیگر زمینی بوده که این افراد می‌توانستند تصرف کنند.

**گونه های آسیب اجتماعی

به گفته وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی، آسیب اجتماعی دو گونه است . از یکسو زمانی است که وجدان جمعی جامعه و مردم ازنظراخلاقی موضوعی را نظیر قتل، فحشا،فسادهای سیاسی، مالی و اخلاقی مذموم می شمارند و دسته دیگر مواردی است که وقتی پدیده های اجتماعی به یک پیچیدگی می رسند نهادها و ساختارهای موجود نمی توانند به آنها پاسخ بدهند. وقتی به این مسائل نتوان پاسخ داد به جایی می رسیم که نه تنها فرد بلکه روح جامعه از آن صدمه خواهد دید.

ربیعی در ادامه گفت: با این تعاریف فکر می کنم باید یک تجدید نظری داشته باشیم و درخود آسیب نگاری برخی مسائل تجدید نظر کنیم .

**حاشیه نشینی آسیب نیست

ربیعی معتقد است: حاشیه نشینی فی نفسه آسیب نیست. یک مساله است.حاشیه نشینان انسان های شریفی هستند که می خواهند سالم زندگی کنند و در صورتی که دچار آسیب شوند به دلیل مشکلاتی است که در این مناطق جریان دارد. حاشیه نشینی برابر با اعتیاد یا جرم نیست.

وی در خصوص برخی از آسیب های اجتماعی گفت: امروز اعتیاد حتی در ثروتمندترین نقاط تهران بیش از حاشیه ها وجود دارد .

وزیر کار تاکید کرد:نمی توانیم حاشیه نشینی را فی نفسه آسیب اجتماعی بدانیم.متاسفانه چند وقت پیش هم در مقاله ای خواندم که زن سرپرست خانوار را معادل آسیب در نظر گرفته بودند.

وی در ادامه گفت:چه بسیار زنان ما هستند که خود سرپرستی کودکانشان را بر عهده دارند. این تجربه را بسیاری از ما در زندگی مادربزرگ های خود شنیده و یا دیده ایم. آنها توانسته اند فرزندانی صالح بزرگ کنند و هیچگاه ما به این دسته از زنان زحمتکش و فداکار به عنوان یک آسیب نگاه نکرده ایم.

ربیعی گفت:بی تردید در جایی که شغل نیست،سبک معماری در هم تنیده و نامتعارف است و نوع روابط به گونه ای نابهنجار شکل گرفته است، کودکان در آن مناطق در معرض آسیب قرار دارند.

ربیعی با اشاره به نگرانی مقام معظم رهبری در خصوص افزایش آسیب های اجتماعی گفت: ایشان هم در بیان موضوع آسیب های اجتماعی در وهله نخست به بستری که این آسیب های بروز می کند یعنی حاشیه شهرها تاکید داشته اند.

وزیر کار یادآور شد: اگر ما فقط تاکید خود را برای آسیب های اجتماعی روی مسئله حاشیه شهرها قرار دهیم به بیراهه می رویم.

ربیعی گفت: آسیب های اجتماعی تحول یافته اند و علل آن تغییر یافته است.زمانی می توانستیم دایره ای ترسیم کنیم و فقر و بیکاری را در حاشیه شهرها به وضوح مشاهده کنیم.امروز حاشیه شهرها را به عنوان متغیر مستقل باید در نظر گرفت که فقر و بیکاری و اعتیاد و تن فروشی و آسیب های دیگر را می تواند سبب شود اما خود حاشیه نشینی آسیب نیست و این اشتباه بزرگی است که فقر و تن فروشی و دزدی و حاشیه نشینی را در کنار هم در مجموع آسیب اجتماعی بدانیم.

**آسیب اجتماعی تک بعدی نیست

به گفته ربیعی، آسیب های اجتماعی نظیر دیگر پدیده های اجتماعی تک بعدی نیست. پدیده های اجتماعی این خصلت را دارند به همین سبب ما در علوم اجتماعی نمی توانیم به طور یقین در خصوص علت نظر دهیم.

وی ادامه داد: ممکن است در بروز پدیده های فیزیکی با یقین بگوییم که آب در دمای 100درجه بجوش می آید اما در مسائل اجتماعی چنین یقینی هیچگاه وجود ندارد .

وی بیان داشت: تردیدی نیست حاشیه نشینی در بروز پدیده های اجتماعی موثرند اما در همین مناطق فرزندان بسیاری رشد کرده اند و امروز هم در جایگاه مناسب اجتماعی قرار دارند.

وی گفت:امروز می توان اعتیاد را در میان طبقات متوسط و بالای جامعه هم مشاهده کرد.امروز میزان اعتیادی که دربرج های بالای شهر تهران مشاهده می شود کمتر از میزان سوء استفاده از مواد مخدر درحاشیه شهرها نیست.

**شکل جدید آسیب های اجتماعی

وی تاکید کرد: بنابراین در بروز پدیده های اجتماعی نمی توان فقط یک عامل را بررسی کرد و مدعی شد که آسیب های اجتماعی در حاشیه شهرها است.آسیب های اجتماعی در ایران شکل جدیدی به خود گرفته است که باید بیشتر مورد مداقه قرار گیرد

وی در پایان توضیح داد: خصلت پدیده های اجتماعی این گونه است که با تغییر شرایط زمانی، رفتاری ،فرهنگی و اجتماعی اشکال گوناگونی به خود می گیرند که ما باید با در نظر گرفتن شرایط هر زمان به بررسی آنها بپردازیم


ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه


جستجو

پربیننده ترین ها

یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳

بیمارستان; تخصصی حضرت نبی اکرم (ص) عسلویه صبح امروز با حضور دکتر ربیعی وزیر; تعاون، کار و رفاه...

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به خراسان شمالی از مجتمع صنعتی اسفراین باز...

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

دکتر; علی ربیعی گفت: یکی از پیشنهادات ما برای حمایت‌های بیمه‌ای کارفرمایان; بخشودگی ج...

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳

وزیر; تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : تعداد افرادی که درمرحله نخست; امنیت غذایی قرار گرفت...

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳

بخشنامه حداقل مزد سال 1394 مشمولان قانون کار از سوی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتما...

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جایگزینی دفترچه‌های تامین اجتماعی با سیم‌کارت‌...

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عضویت سایت آپارات درآمد.

چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

مراسم تجلیل از زنان کارگر عصر روز گذشته با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،حج...

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

179 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای از اقدامات دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفا...

سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۳

دو; بخش ویژه مراقبت از نوزادان روز سه شنبه در آیینی با حضور وزیر تعاون ،; کار و رفاه اجتماعی در...