به مناسبت روزجهانی معلولین؛سخنی با شهروندان و هموطنان عزیز

تاریخ انتشار : 1394/09/12 23:23

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی به مناسبت 12 آذر ،روز جهانی معلولان پیام داد.

  متن پیام بدین شرح می باشد.

بسم الله الرحمن الرحیم

سعادت هر جامعه ای بر آن است تا زندگی اخلاقی تر و انسانی تر داشته باشند .رضایت خداوند و تحقق اخلاق و انسانیت بر آن است که جامعه عادلانه باشد.  عدالت حکم می‌کند شهروندان معلول جامعه بزرگ‌ داشته شوند و زمینه توانمندی ایشان فراهم گردد. معلولیت پی‌آمد فرایندهای طبیعی و اجتماعی است، و البته سهم رفتار انسانی و اجتماعی در پیدایش معلولیت بسیار است. لذا جامعه است که وظیفه دارد سهم خویش را در پیشگیری از معلولیت، و توانمندسازی معلولان برای داشتن زندگی‌اش شایسته ایفا کند. 
دوازدهم آذرماه، روز جهانی معلولان، روز یادآوری سهم جامعه و هر شهروند در مقابل مسأله معلولیت است. معلولان انسان‌هایی توانمند هستند که همواره قدرت خویش برای موفقیت و مشارکت اجتماعی و زندگی شایسته را ثابت کرده‌اند. اما چالش های فراوانی برای مشارکت و شمول در خیلی از حوزه های جامعه و دسترسی برابر به حمل و نقل ، شغل ، آموزش و مشارکت سیاسی اجتماعی احساس می کنند . دوازدهم آذر، توأمان گرامی داشتن معلولان و یادآور شدن مسئولیت اجتماعی شهروندان و حاکمیت سیاسی در مقابل ایشان است.

روز جهانی معلولان مسئولیت جامعه برای فراهم کردن زمینه‌های مشارکت کامل معلولان در عرصه‏های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و زدودن تبعیض‏ها را یادآوری می‌کند. این روز همسو با آرمان‌هایی است که بر توسعه همه‌جانبه جوامع تأکید کرده و خواستار مشارکت جهانی برای ساختن جهانی بهتر است. 
جامعه ایران به فراخور ویژگی‌های خاص اقتصادی، اجتماعی و جمعیت‌شناختی خود با مسأله معلولیت مواجه است. نظام جمهوری اسلامی بر مدار تلاش برای عدالت‌محوری و برابری حقوق انسان‏ها بنا شده و از این‌رو توجه به توزیع عادلانه امکانات و فرصت‏های اجتماعی در آن جایگاهی رفیع دارد. شایسته است در چنین نظامی معلولان فرصت‌هایی فراوان برای بروز توانمندی‌های خویش بیابند و شرایط زندگی شایسته نیز برای‌شان فراهم گردد. اصلاح قوانین و مقررات، نهادسازی برای تسهیل مشارکت اجتماعی معلولان، موفقیت و رشد اقتصادی برای فراوان شدن فرصت‌های اشتغال، و افزایش شناخت‌های جامعه نسبت به مقوله معلولیت از اهداف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای ارتقای کیفیت زندگی معلولان است. رسیدن به چنین اهدافی بدون مشارکت فعال مردم، سازمان‌های مردم‌نهاد، خیرین و اقشار مختلف ناممکن است. ساختن جامعه‌ای انسانی‌تر و اخلاقی‌تر نیازمند سرمایه اجتماعی گسترده‌ای است که در سایه مشارکت جمعی تولید و تقویت می‌شود. 
دوازدهم آذرماه یادمانی برای همه ایرانیان است تا همه ما به یادآوریم که  همه افراد جامعه را باید مهربانانه ببینیم و دست آنهایی را که ناتوانایی هایی دارند را بگیریم و شرایط را برای زندگی بهتر همگان بهتر کنیم.یادمانی در جهت ساختن دنیایی بهتر.  
اینجانب این یادمان توانمندی و شایستگی معلولان، و پاس داشتن مسئولیت و مشارکت شهروندان در بهبود وضعیت معلولان را به همه جامعه و بالاخص جامعه معلولان تبریک می‌گویم.

علی ربیعی 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه


جستجو

پربیننده ترین ها

یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳

بیمارستان; تخصصی حضرت نبی اکرم (ص) عسلویه صبح امروز با حضور دکتر ربیعی وزیر; تعاون، کار و رفاه...

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به خراسان شمالی از مجتمع صنعتی اسفراین باز...

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

دکتر; علی ربیعی گفت: یکی از پیشنهادات ما برای حمایت‌های بیمه‌ای کارفرمایان; بخشودگی ج...

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳

وزیر; تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : تعداد افرادی که درمرحله نخست; امنیت غذایی قرار گرفت...

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳

بخشنامه حداقل مزد سال 1394 مشمولان قانون کار از سوی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتما...

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جایگزینی دفترچه‌های تامین اجتماعی با سیم‌کارت‌...

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عضویت سایت آپارات درآمد.

چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

مراسم تجلیل از زنان کارگر عصر روز گذشته با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،حج...

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

179 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای از اقدامات دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفا...

سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۳

دو; بخش ویژه مراقبت از نوزادان روز سه شنبه در آیینی با حضور وزیر تعاون ،; کار و رفاه اجتماعی در...